Forum: Idei si sugestii Intrebari si Sugestii Galerie de pe Prima Pagina

  • Evutza
    Evutza

    Salutare tuturor!!

    Imi poate spune cineva ce stie, pe ce criteriu se aleg galeriile de pe prima pagina?
    Ele apar dintre cele postate in galeriile de cumparaturi, si daca da, pe ce baza?
    Se aleg si dintre cele care au expirat deja sau doar dintre cele noi, existente deja in galerii?

    Lucrez mult la realizarea de galerii foarte frumoase si armonioase, si as dori sa stiu ce pot imbunatati pentru a aparea si galeriile mele pe prima pagina. Sunt convinsa ca sunt mai multe persoane ce isi pun aceleasi intrebari..

    Multumesc mult de raspuns si o seara frumoasa va doresc!
    Cu drag,
    Evutza (Diana's Delicious Art)

    14.11.2012, 18:59:16
  • SimoCa
    SimoCa

    Salutare Evutza!

    Si eu am aceleasi intrebari ca si tine........ am tot citit pe forum insa nu am inteles cat sta o galerie pe prima pagina de ce au timpi diferiti......... si plus de asta mi se pare ca se acorda un accent prea mare galeriilor de bijuterii, vad destul de rar si celelate categorii ..............

    15.11.2012, 08:52:20
  • gydesi
    gydesi

    Buna tuturor! Galeriile pot fi alese din toate produsele listate pe Breslo, nu are importanta daca e noua sau daca a mai fost ales. O galerie e valabila 3 zile , aparitia cred ca e la fel pentru toate, se schimba intre ele. Nu pot sa-ti spun nici cat se tine o galerie pe prima pagina, dar din propria mea observatie odata intrata pe pagina Breslo acesta nu se mai schimba. Daca accesezi din nou pagina ai sansa sa apara o alta gelerie.

    Se poate vedea numarul de aparatii a unei galerii si numarul total de click-uri date pe pozele din galerie.

    Poate oricine sa faca galerii, si cred ca sunt foarte multe magazine de bijuterii ( arerea mea este ca majoritatea) de aceea apar galeriile pline cu bijuterii. Trebuiesc facute cat mai multe galerii de alt gen, si atunci poate va fi mai echilibrat.

    Eu nu am o parere foarte buna de galerii, nu vorbesc de produse care sunt superbe. In sensul ca se acorda o prea mare parte a primei pagini galeriilor si foarte putin loc pentru produsele noi. Sa nu vorbim de produse sponsorizate pentru care mai si platesti . In plus daca esti atenta poti sa faci o statistica: in cele 3 zile numarul de click-uri rar ajunge la 15% din numarul de vizualizari, si asta este pentru cele 15 poze in total. Eu cred ca nu se prea face reclama cu aceste galerii, mai mult impodobesc prima pagina . Dar sigur multi vor spune ca nu-i asa. Fiecare trebuie sa decida singur.
    Mai exista raspuns pentru galerii si in topicul "Ce nu fac bine?"

    15.11.2012, 14:32:35
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Eu am intrebat acelasi lucru si mi s-a raspuns ca toate galeriile apar pe prima pagina. Nu ma indoiesc de asta, insa eu nu am vazut nici o galerie de a mea pana acum, nu imi este nici mie prea clar cat timp stau pe prima pagina sau in ce orinde sunt afisate.
    Eu sunt de parere, totusi, ca sunt importante galeriile, e o promovare gratuita a produselor, mai ales ca ele apar pe prima pagina. Prima pagina este ca o vitrina si atunci cand un client deschide siteul Breslo, primul lucru pe care il vede sunt produsele de pe prima pagina. Daca unul dintre acestea ii atrage atentia, implicit clientul va ajunge direct in magazinul tau. Poate fi doar o parere, dar asta cred eu.

    15.11.2012, 22:12:22
  • Evutza
    Evutza

    Multumesc fetelor, de implicare!! :)

    Eu la inceput nu vedeam rostul galeriilor, acum insa le vad sensul (desi cred in continuare ca si produsele noi si cele sponsorizate ar fi indicat sa iasa la fel de mult in evidenta).
    Cu toate acestea, am inca destul de multe nelamuriri in aceasta privinta.. Ceea ce am intrebat mai sus, pentru mine tot nu a gasit raspuns si sunt lucruri importante de stiut de catre toti, zic eu..
    Gydesi, iti multumesc de implicare si de sprijin. Am citit toate mesajele de pe discutia dschisa de tine cu "ce nu fac bine", insa din pacate nu am gasit nici acolo raspunsuri la intrebarile ce le caut :(.. Erau in general lucruri pe care le stiam deja..
    Pana acum tot nu pot sa imi dau seama pe ce criteriu se aleg galeriile de pe prima pagina? Daca ele apar dintre cele postate in galeriile de cumparaturi, si daca da, pe ce baza? Daca se aleg si dintre cele care au expirat deja sau doar dintre cele noi, existente deja in galerii?..
    Consider ca din moment ce apar pe prima pagina si au cea mai mare vizibilitate din toate celelalte strategii de publicitate, ar fi important sa stim si noi cum ajung acele galerii acolo. Dupa cum spuneam si mai sus, lucrez mult la ale mele si mi-ar fi util sa stiu ce pot imbunatati sau schimba pentru a a avea si eu aceasta sansa. :)

    Va multumesc! :)

    17.11.2012, 10:38:17
  • cutiacusurprize
    cutiacusurprize

    Subscriu si eu la intrebarile formulate de catre Evutza.

    17.11.2012, 11:21:29
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Toate galeriile create apar pe prima pagina; cat timp stau acolo depinde de cate alte galerii noi au fost create dupa aceea si sunt "pe lista de asteptare".

    18.11.2012, 23:34:38
  • Evutza
    Evutza

    Multumesc frumos de raspuns! :)
    O zi frumoasa va doresc tuturor!

    19.11.2012, 13:06:27
  • gydesi
    gydesi

    As dori sa dau o sugestie echipei Breslo: Sa apara in magazinul meu la piesa in cauza daca a fost expus in lista de galerii. Asta doar daca se poate vizualiza undeva si nu stiu eu.
    Si o statistica referitoare la numarul de logari zilnic, numarul de cumparaturi efectuate, numarul de piese noi incarcate, etc ..- nu se poate sa aflam? Suntem cam in ceata acum. Avem nevoie de date concrete.
    Va multumesc

    20.11.2012, 08:36:39
  • gydesi
    gydesi

    Statistica existenta se refera doar la magazinul propriu. Dar ar trebui sa stim cat de accesat este pagina, cati membrii exista, si sa vedem traficul neaparat. Eu cred ca ar fi corect sa ne aduceti la cunostinta astfel de date pentru a vedea daca merita sa tinem magazinul deschis. Sigur asta ne intereseaza pana cand incep vanzarile- daca incep.
    CEl mai cinstit ar fi ca in momentul in care iti deschizi un magazin sau mai bine din momentul din care platesti pentru magazin sa aflii astfel de date. Desigur m-ar interesa si vanzarea pe domenii, ca degeaba se vand bijuterii daca eu nu ma ocup de ele.
    Sau chiar daca nu se dau astfel de date zilnic, dar lunar sau din doua saptamani sa primim un mail cu datele cerute- sigur doar daca le cerem pentru ca nu toata lumea e "curioasa".

    20.11.2012, 08:45:13
  • arcobanta
    arcobanta

    sunt de acord cu statistica de mai sus - sa stim si noi...

    20.11.2012, 17:20:23
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    deci, pana la urma care sunt criteriile de algere, ca nu apar toate galeriile pe prima pagina...

    21.11.2012, 11:47:31
  • SimoCa
    SimoCa

    sunt de acord cu gydesi.......
    Avem nevoie de informatii clare. Daca am deshis magazinul aici am facut-o cu scopul de a vinde nu doar de a arata ca stim sa lucram. Fara informatii nu putem sa ne imbunatatim activitatea. Poate reusiti sa ne scoateti din ceata in care suntem.....

    21.11.2012, 12:16:25
  • rosegarden
    rosegarden

    referitor la cate clicuri se day intr-o galerie...sete cand dam chiar noi clic...colegii-cand vedem un produs ce nu l-am mai vazut, sau ceva ce ne intereseaza...deci numarul de clicuri nu reflecta numarul de clicuri dat de "clienti"..plus ca nu avem de unde stii pe care produs s-a dat clic?
    sincer si eu stau si ma gandesc daca merita sau nu sa stau pe bresl0-deocamdata am avut doar o vanzare, delelalte 2 au fost cadouri-nu sunt demult pe breslo...dar nu stiu ce sa zic..poate nu plce ceea ce lucrez-la preturi nu vad sa fie pobleme-ma refel la bijuteriile si gentile din magazin-nu la picturi-nu mi se par scumpe..si nici nu lucrez aiurea...deci nu stiu..poate nici nu e destul de vizitat situl..poate ar trebui sa-i facem si noi reclama/ platim doar spatiul sau...se face si reclama la breslo altundeva.. unde? doar pe facebook...?
    ...subscriu si eu la statistici...in rest ce sfat va pot da? vedeti care magazine eu vanzare mare, si la produse vandute ce e ceea ce se cauta..cam la ce pret..si daca va indurati sa faceti ceva asemanator..ATENTIE!!!.nu zic sa copiati!!!!idei proprii,doar aplicati la domeniu..poate merge asa....tehnic eu as putea...dar nu ma lasa..nu stiu ce o incapatinare interioara...fac doar ce-mi vine...si asta nu se vinde...:D asta e..mai vedem..pana la primavara care e miscarea...
    in afare de ne-vanzari...imi cam place comunitatea..si poate nu voi renunta doar din cauza ei...ma gandesc ca nu cumpar unele reviste ..ce le-as cumpara in fiecare luna...si asa stau pe breslo.....

    21.11.2012, 17:37:52
  • rosegarden
    rosegarden

    ps.....dupa parerea mea....nu toate galeriile apar pe prime pagina, dar adminii continua sa zica opusul...chiar nu vreau sa acuz pe nimeni de nimic...daca totusi asa e si apar toate..atunci..trebuie sa existe un criteriu..pentru ca...au zis ca unele apar noaptea si nu le vedem..dar dupa ora 2 breslo nu mai raspunde...cel putin la mine:d..asa ca ma gandesc ca pe prima pagina apar totusi un tip de galerii...poate noaptea restul...oricum sigur nu apar una dupa alta, si nici nu cred ca asa mult conteaza cate galerii sunt facute dupa ea-deci in asteptare,fiindca din ce am vazut eu...de ex al o data una din galeriile mele a aparut inaintea altora un pic pic mai vechi-cateva minute, juma de ora....si sigur aparuse inainte...ca zilele alae am fost bresloholica-e vb de vreo 3 zile-faceam galerii si le urmaream si pe celelalte,inclusiv aparitia pe front page-zici ca sunt nebuna-na a trecut si faza asta, dar si eu cred ca exista criteriu...si probabil si eu as avea :D....:D

    21.11.2012, 18:03:52
  • eluneara.bijoux
    eluneara.bijoux

    pregatiti rosiiastept sa aruncati :)..
    eu fac parte din categoria celor "necuriosi" in privinta statisticilor si argumentez: consideca din moment ce am hotarat sa valorific hobbyul si sa ma desfac , atunci hobbyul se tansforma in bussines ..ori in cazul asta devin administratorul afacerii mele. Cred ca ce ,cum si unde te desfaci depinde strict de tine ca administrator. Personal am ales sa ma desfac prin mai multe cai printre care si breslo. Ca sa revin pe subiect, din momentul in care mi-am deschis magazinul pe langa faptul ca am luat la cunostinta termeni si conditii mi-am asumat si riscul de a activa dintr-un punct unde concurenta exista (mai mare sau mai mica depinde de domenii). Practic Breslo imi ofera o portita de penetrare a piete de handmade dar nu consider ca tot breslo ar trebui sa se ocupe sa am eu vanzari..Nu stiu cum sa o fac sa sune elegant si sa nu deranjeze pe nimeni..dar nimic nu pica din cer.. sincer un pic de marketing si management nu strica nimenui (abia in momente ca acestea imi dau seama ca tot ce am citit in carti se aplica ,chiar daca uneori pare auirea). Si ca exemplu, cand te duci la supermarket la raionul de detergenti nu vine CEO-ul marcii X sa ti-l bage pe gat, stai studiezi alegi ce iti place..uitam ca si noi suntem in postura de client (unori chiar aici) si ca sa alegem cateva furnituri rascolim si rasucim tot sa gasim ceva pe gustul nostru..
    Cat despre galerii.am citit si rascitit..fac galerii cand imi permite timpul (am avut si galerii care mi-au aparut pe prima pagina ) dar cred ca sunt utile ..ca apar random ca apar dupa criterii diferite ..nu asta e relevant ..important ar fi ca noi breslasii care le face sa le facem in tematici cat mai variate si sa incadram cat mai multe gusturi(si implicit vanzatori)..si din nou ne este oferita o portita pe care trebuie sa o folosim strategic.
    Seara frumoasa va doresc, si daca am scris ceva deplasat rog administratorii sa actioneze (nu vreau sa incalc regulamenul)

    21.11.2012, 23:29:29
  • Breslo
    Breslo

    Buna tuturor,

    Galeriile apar pe prima pagina, in ordinea in care au fost facute, si fiecare ramane acolo 2 ore.

    Galeriile ruleaza si pe timpul noptii.

    Daca ati investit un minim de efort in galeria pe care ati facut-o, puteti fi siguri ca aceasta va aparea pe prima pagina.

    Galeriile trebuie sa fie aprobate inainte de a ajunge pe homepage, dar sunt extrem de putine cele care nu trec de acest proces de selectie.

    Le eliminam doar pe cele care incalca termenii, si pe cele despre care este absolut evident ca sunt facute in graba, cu primele produse care apar la un search pe Breslo, doar pentru a promova un produs din magazinul personal. Gusturile noastre personale nu intra in acest proces de selectie.

    26.11.2012, 14:37:17
  • user21
    user21

    poate o sa deranjeze ce urmeaza sa afirm, DAR o sa imi permit sa expun si punctul meu de vedere - desigur, e doar un punct de vedere, nu ma intereseaza sa tin in brate, dar nici sa lezez pe nimeni - am invatat acum ceva vreme ca e total aiurea sa judeci oamenii prin prisma ta, si sa ai pretentia ca ei sa reactioneze /gandeasca/cante la xilofon/ etc ca si tine.

    asa ca nu o sa comentez in legatura cu motivatia altora de a crea liste, pentru ca eu nu sunt in capul altora :). dar oarecum ma mira incrancenarea aceasta - eu de ce nu apar in liste, listele mele de ce nu stau o zi intreaga pe prima pagina, si altele asemenea.

    nu tin personal sa apar in liste, de multe ori nu imi includ propriile-mi produse in listele create de mine, pentru ca sincer, nu am observat sa fluctueze vanzarile in functie de aparitia in aceste liste, si nici nu-s genul care sa faca orice ca sa iasa in fata, cu orice pret, si fara sa se gandeasca daca si merita asta.

    cel mai normal mi se pare [ dar poate aici gresec eu, nu?] sa te agiti sa faci produse din ce in ce mai frumoase, interesante, bine lucrate, expuse publicului in fotografii decente, cu descrieri adecvate. moneda aceea de 5 bani plasata langa un cercel, ma duce cu gandul la faptul ca ti-e lene sa masori obiectul si sa-i treci dimensiunile la descriere. spun asta din pantofii de cumparator - de multe ori am renuntat sa cumpar ceva, din cauza ca descrierea cu continea aproape nimic din ce ma interesa, dar asta e o alta poveste.

    reiau, daca ai produse atent lucrate, fotografiate in mod corespunzator, sunt sigura ca intrebarile de mai sus nu ar aparea atat de des. spun asta gandindu-ma la mecanismul dupa care creez eu listele - vreau ca atunci cand intru pe breslo sa fiu intampinata de o imagine de ansamblu frumoasa [ si aici trebuie sa adaug ca multe din liste nici macar nu le deschid, atat de putin imi starnesc curiozitatea - am chiar "creatori de liste" preferati, daca pot sa ii numesc asa :))]

    posibilitatea ca aceleasi magazine sa apara in majoritatea listelor mele e mare dintr-un singur motiv - pur si simplu acele magazine isi prezinta marfa intr-un mod care pe mine ma atrage, ma face sa vreau sa creez liste pur si simplu din placere [ fara sa am in gand unicul scop de a ma promova, pe mine si din nou pe mine], ma face sa vreau sa le prezint si altora - ati fi surprinsi sa observati ca magazinele de furnituri stau mult mai bine la acest capitol.

    si ca sa inchei, offtopic sau nu, consider ca breslo e chiar ingaduitor cu selectia listelor care apar pe prima pagina - eu as fi un critic mult mai dur, sa nu aveti nici cea mai mica indoiala :))

    27.11.2012, 09:46:57
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Virtual hug for Leti!

    27.11.2012, 11:58:06
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Ce-i drept e drept! Desi si eu m-am intrebat care e criteriul aparitiei galeriilor pe prima pagina, din curiozitate, unele dintre galerii intr-adevar nu au ce cauta nici macar pe pagina galeriilor, daramite pe prima pagina Breslo. Vitrina unui magazin trebuie sa te ademeneasca inauntrul acestuia si sa te indemne sa te duci la vanzator si sa spui: "vreau bluza de pe manechin, marimea x" sau "colierul din vitrina", etc.
    Eu daca nu am timp necesar, renunt sa fac o galerie, pentru ca ea trebuie sa fie o poezie in imagini, o metafora a temei sale, ca o adevarata galerie de arta.
    Ele pot fi si un real instrument de marketing, ma refer la autopromovare, insa asta include respectarea regulamentului bineinteles.
    Numai bine tuturor!

    29.11.2012, 12:31:20
  • fimomimo
    fimomimo

    Sunt un membru activ relativ nou la acest site si as dori sa stiu cum se pot crea galeriile :|
    Ma poate ajuta careva?

    :)Multumesc mult

    08.12.2012, 08:23:14
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    fimomimo: mergi aici - www.breslo.ro/Treasury - si dai scroll pana jos.
    Linkul acesta il gasesti in bara gri de sus in sectiunea "Descopera si cumpara" > "Galerii de cumparaturi".

    09.12.2012, 22:19:38
  • blanitza
    blanitza

    Da, subscriu la aspectele estetice care trebuie sa primeze in crearea unei galerii, si fac tot ce pot sa am viziune si inspiratie cand fac una, de-asta nici nu ma pot lauda ca-i gata in 5 minute, sincera sa fiu, scotocesc Breslo, uneori pana la ultimele pagini, cu produse de-un an de zile.
    Apare un lucru ce-n ultima vreme chiar ma deranjeaza - tu stai si potrivesti, si socotesti, si alegi, astfel ca-n galeria ta sa curga frumos culoarea, sa se armonizeze formele, si-apoi vine formatul de pe prima pagina, care-i complet altfel decat cel in care tu ti-ai asezat piesele. Pe prima pagina apare o galerie de 5x3 produse, iar tu ti-ai construit viziunea asupra temei, si-ai ales produsele intr-un format de 4x4, or se da complet peste cap ce-ai gandit tu atunci cand ai facut-o.
    As avea o rugaminte - nu se poate reveni la formatul de 4x4 produse(respectiv 16 intr-o galerie) si pe prima pagina, astfel incat munca ta de-o vreme sa nu fie data cu susul in jos - nu se vor mai potrivi culorile, iti vin intunecate numai intr-o parte, se bat cap in cap formele, tu te-ai jucat pe diagonale la 4x4, ori la 5x3 lucrurile stau cu totul altfel, si pe prima pagina va aparea o aglomerare poate chiar inestetica de imagini, oricum, nu ceea ce ai vazut tu initial, cand ai facut galeria.
    Asta mi-e durerea de-o vreme la capitolul galerii, poate se gaseste o rezolvare...

    18.12.2012, 00:32:56
  • foxyilina
    foxyilina

    Aceeasi problema o am si eu. Este chiar deranjant ca formatul de la realizarea galeriei nu este acelasi cu cel de pe prima pagina si toata ordinea devine o dezordine...

    19.12.2012, 01:48:47
  • badaboom
    badaboom

    buna!
    nu am gasit un topic care sa explice totusi formatul diferit al galeriilor la "creare" (cel de 4x4) de cel al galeriilor de pe prima pagina - si vreau numai sa reamintesc adminilor de aceasta problema (cel putin dupa parerea mea... :)
    ieri am vazut o galerie superba pe prima pagina (din punct de vedere compozitional!) si cautand-o in lista galeriilor mi-am dat seama cat si-a batut capul creatorul ca sa ajunga la forma respectiva - ca sa nu mai zic ca am constatat ca din produsele alese ultimul ramane oricum pe dinafara!
    deci - s-ar putea corela cele doua formate? :)
    multumesc

    11.12.2013, 15:51:11