Forum: Orice altceva La targul din percul Unirii...

  • mycreation
    mycreation

    Nu stiam unde sa scriu despre intamplarea aceasta, asa ca o sa scriu aici.
    Am fost in vizita la targul din parcul Unirii, din week-end-ul trecut si am avut parte de o intamplare nu tocmai placuta.
    Erau acolo doua tarabe asezate strategic, una aproape de intrare si cealalta, langa iesire, sau invers :P, la o taraba era o ea (aceeasi de la targul de pe smardan), iar la cealalta era un el (probabil sotul ei), amandoi colorati.
    La ea nu m-am oprit, insa m-am oprit la el, pt ca am vazut o bratarica, despre care am purtat multe si indelungi discutii cu prietenele mele si colegele de targuri.
    Am luat bratara, m-am uitat la ea si l-am intrebat pe tip cat costa, el s-a uitat la mine 2 secunde si mi-a raspuns "pentru tine este 30 de lei". Ok...am pus-o inapoi pe masa si am inceput sa o studiez de la distanta, in timpul asta tipul mai avea doua cliente, niste fetiscane, o ridic iar, si el imi zice "hai sa ti-o pun pe mana ca nu costa", eu ii zic ca nu, o pun repede jos si-l intreb "dar din ce este facuta?"...la care el imi respunde ca e din Argint...."sa mori tu!" mi-am zis in gand. O iau iar, o testez cu dintii, era din plastic (ceea ce stiam deja) si-i zic ca nu este din Argint ci din plastic..."cum sa fie din plastic doamna" zice el...asa bine zic eu, este din plastic..."Este din Argint, si bilele sunt din Argint dar sunt goale pe dinauntru" zice el...in Europa este 2 lei o bratara ca asta, ii zic eu..."eu nu merg in Europa" ..."ii dau foc si daca nu arde mi-o platesti" zice el...si eu am lasat-o jos si am plecat mai departe, ca de, nu te pui cu gura tiganului.
    Si-mi pare atat de rau ca nu i-am zis "ii dai foc si daca arde imi dai tot ce ai pe masa"...dar probabil ca dadea un telefon si cine stie ce se mai intampla.
    Problema este ca le vinde...cat de prost poti fi sa cumperi o bratara din metal si plastic ca fiind din Argint, este o diferenta uriasa intre plastic si Argint.

    Voi ati avut parte de intamplari de genul acesta?

    Bratara respactiva era asemanatoare cu aceasta: http://www.simoshop.ro/index.php/mde104-baza-bratara-inima.html numai ca avea bilute de mai multe marimi in loc de inimi, flori si petale.

    15.09.2010, 11:20:22
  • mycreation
    mycreation

    La targul din parcul Unirii...scuze pentru "e"-ul acela care a tinut mortis sa apara si el in titlu :)

    15.09.2010, 11:21:57
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Sa traiasca Doraly!!! Ceva asemanator: in acelasi timp cu Targul Olarilor a avut loc si Targul Mestesugarilor Romi. A fost plin de mestesugari ce vindeau bijuterii , handmade cu mana, din Doraly (mi-a marturisit- o una din vanzatoarele de etnie roma venita tocmai din Bucuresti). Nu mica mi-a fost uimirea cand am remarcat ca pe toate mesele lor tronau bijuteriile pe care le-am vazut intr-un magazin de pe Breslo sub denumirea de "vintagesuprem", bijuterii care au mai si defilat prin nu stiu cate galerii, la un pretz tzeapan. Dragutz este ca, "artista" comenteaza sub unul din produse ceva de genul: achizitionand impreuna setul veti economisi 5%. Aveti cuvantul meu, daca le veti achizitiona din Doraly, veti economisi cel putin 50%!

    15.09.2010, 16:20:49
  • lanca
    lanca

    bine ai facut ca ai cedat, poti sa maninci bataie nevinovata. eu am cumparat de curind un parfum "stricat", miroase mai rau decit balega, de pe un site "serios" si nu reclam de frica. desi a costat f. mult. mi-au scris ca daca vreau expertiza, costa. asta e!

    15.09.2010, 16:23:19
  • lanca
    lanca

    artemiza, e tare chestia cu vintage suprem!!! :P:P:P

    15.09.2010, 16:27:42
  • user4188
    user4188

    La Tirgul mestesugarilor din Mamaia -din august ,unde bineinteles au participat si ''argintarii'', pe mesele lor doldora de aceleasi modele de bijuterii, care mai de care din ''argint'', povestea era asa:
    cum ca toate acelea erau lucrate manual de ei din monezi vechi topite si prelucrate...vraja marii...si vreau sa va spun ca se cumparau in draci de catre ale noastre cuconete...care ,sa mi fie cu iertare, daca ele pot crede ca pot cumpara bratari din argint,eventual si cu pietre semipretioase cu 30 lei...eu nu mai am nimic de zis decit ca mare e prostia unora...
    Am pus mina pe o bratara dintr aceea din metal argintiu cu turcoaz acrilic si respectiva vinzatoare mi a spus cu nerusinare ca e argint cu pietre...deh:(

    15.09.2010, 16:58:53