Forum: Tehnici & Materiale Lac de protectie pentru sarma argintata?

  • Deea
    Deea

    Inainte de a intreba ce ma intereseaza, vreau sa aflu de la cine lucreaza mai mult cu sarma argintata, daca vi s-a intamplat sa se decojeasca pelicula de argint de pe sarma, in contact cu pielea. Eu ma gandesc ca dupa mai multe purtari, din cauza transpiratiei, si a frecarii, ar exista posibilitatea sa ramana pe piele.

    Pentru orice eventualitate si pentru a preveni acest lucru, stiti daca exista vreun lac sau spray, pentru protectie? Sau daca chiar e nevoie?

    13.05.2009, 14:09:11
  • cristinacristea
    cristinacristea

    Deea, eu lucrez mult cu sarma argintata si nu mi s-a intamplat niciodata sa se ia pelicula. Dar unele sarme ce sunt facute din cupru si apoi colorate in diferite culori, se decojesc. Acum depinde si cu ce calitate lucrezi.
    Una sarma argintata se mai inchide la culoare in timp.
    Nu am auzit pana acum de un lac de protectie. Am cautat si aici pe un site la firemountaingems.com si nu au asa un lac.
    Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta mai mult.

    04.06.2009, 03:28:20
  • Simina
    Simina

    Deea, cred ca te referi la acest lac: http://www.beadsjourney.ro/produse/416/lac-protectie.html
    Din pacate, nu am folosit, asa ca nu stiu cum se comporta. Pupici!

    04.06.2009, 18:11:56
  • Deea
    Deea

    @cristina: Pai intr-un fel, m-ai ajutat. Nu vreau neaparat sa cumpar un lac, ma intrebam doar daca e nevoie de asa ceva. Si daca zici ca tu nu ai avut probleme cu decojitul, atunci mi-ai raspuns la intrebare. :) Da, stiu, sarma de modelaj colorata trebuie lucrata cu grija, din aceeasi cauza. Si zici ca se mai inchide la culoare? Asta nu stiam....
    @simina: Nu ma refeream la ceva anume, ca nici nu stiam daca exista asa ceva. Dar cred ca lacul asta ar fi bun pentru ce caut eu.
    Va multumesc la amandoua pentru informatii, mi-ati lamurit problema. :)

    04.06.2009, 19:33:32
  • cristinacristea
    cristinacristea

    Cu placere Deea, ma bucur ca te-am putut ajuta intr-un fel. Nu cred ca ai nevoie de nici un lac, poate si lacul se cojeste in timp nu?

    04.06.2009, 20:02:54
  • Deea
    Deea

    Da, posibil. Sau daca se indoaie din greseala bijuteria, va sari. Deocamdata, nu ma complic. :)

    04.06.2009, 20:15:52
  • Simina
    Simina

    Sunt de aceeasi parere. Nu am luat nici eu lac din acela, pt. ca banuiesc, la fel ca voi, ca se decojeste in timp. Ca orice lac de altfel....

    04.06.2009, 20:52:14