Forum: Tehnici & Materiale LAC pentru bijuterii din alama, cupru ?

  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Buna,
    voi ce lac utilizati pentru protectia bijuteriilor din alama sau cupru, impotriva oxidarii rapide?
    Multumesc mult !!! :)

    16.03.2014, 21:11:00
  • fimomimo
    fimomimo

    Poti sa incerci cu spray vernis profesional transparent (uscare cam 1 h), se gaseste in varianta mata sau lucioasa, eu folosesc pentru elementele metalice aurii, functioneaza de minune si elimina problema pentru cei ce au alergii la metalele comune.

    16.03.2014, 22:44:03
  • user21
    user21

    lacurile nu tin, mai ales pe inele, sau bratari, sau ce vine in contact mult si des cu pielea.

    eu finisez cu un lac acrilic transparent doar partile care sunt patinate - rezista mai bine in timp, nu se ia pe degete la atingere, de ex.

    altfel, le aplic, pentru a intarzia oxidarea, niste ceara microcristalina.

    insa adevarul pe care toata lumea ar trebui sa il cunoasca/accepte, e ca alama si cuprul se vor inchide in timp - e un proces absolut natural, si nu e intarziat decat de conditiile de purtare/pastrare.

    poate sunt lacuri minune, care rezista mai mult decat bijuteria, insa eu nu le cunosc :)

    18.03.2014, 13:14:32
  • Simina
    Simina

    Exista si lacuri aproape minune! :) Unul dintre ele este ProtectaClear de la Everbrite, eu l-am luat din SUA. Este extrem de rezistent, mult mai bun decat ceara microcristalina, insa da un usor luciu bijuteriilor, asa ca nu e potrivit acolo unde vrem un efect mat. Si cu toate ca e foarte, foarte bun, nu rezista pe inele la o purtare zilnica. In timp, vor aparea zone in care stratul de lac s-a subtiat, sau zgariat si se va forma patina. Cu toate astea, ramane preferatul meu, pentru ca oricum imi port inelele alternativ, rar ma indragostesc de unul in detrimentul celorlalte! :)

    18.03.2014, 18:06:21
  • fimomimo
    fimomimo

    Winsor & Newton aici, tot SUA, au si pe mat; nu stiu daca iti dau voie sa trimiti produse inflamabile prin USPS, poate se gaseste si prin EU, e tare bun :)

    18.03.2014, 21:14:12
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Multumesc mult pentru sugestii!
    Lac mat am doar pentru pictura, dar in urma periplului de azi am achizitionat Marabu Klarlack, despre care se zice ca poate acoperi lucrarile metalice, etc, este rezistent la apa si intemperii :)) Voi testa si va spun cum se comporta! :)
    Ceara microcristalina ce o utilizati este produsul prin intermediul caruia se realizeaza ultima faza de finisare a bijuteriei (cea care-i sa stralucire si face ca lumina sa cada continuu intr-un singur sens...) ? Sau este in genul patinei?
    Eu fac acum primele teste cu emailatul la rece...
    Merci !

    18.03.2014, 23:43:25
  • fimomimo
    fimomimo

    Pentru aliajele de zinc am folosit spray lac transparent Baufix, se usca mai incet dar e foarte bun, sigileaza metalele, (oricum isi face treaba bine); se gaseste in multe supermarket-uri dar nu tot timpul, l-am prins pentru a doua oara la kaufland :)

    30.03.2014, 21:07:10
  • PersonallyME
    PersonallyME

    @Simina Si eu am pus ochii pe ProtactaClear, am si eu nevoie de ceva ca de aer pentru bijuteriile mele (am auzit ca le-ar protaje si de zgarieturi- de la cristale etc).
    Spune-mi te rog, tu ti-ai comandat chitul? Iar sunt nelamurita daca ar trebui sa-mi iau recipientul mic (eventual 2) sau unul mai mare?
    Tu il dai intr-un singur strat? In cat timp se usuca? Merci :)

    31.03.2014, 14:22:33
  • PersonallyME
    PersonallyME

    Mi-am luat de pe net o solutie antioxidare- Tarniban, dar inca nu am apucat sa o folosesc. Eu o folosesc pentru argint, nu stiu sigur pentru ce alte metale este potrivit. Nici nu sunt acasa sa ma uit pe recipient. Stiu ca se incalzeste solutia la 50- 60 grade, se scufunda bijuteriile cateva minute si apoi se sterg bine cu o laveta. Nu cred ca ramane niciun strat de "ceva" pe bijuterie.Daca ar fi eficienta pe mine m-ar scuti de multe griji :))

    31.03.2014, 14:28:53
  • fimomimo
    fimomimo

    :D apa calda saturata cu bicarbonat se sodiu si folie de aluminiu, daca sunt in contact shimba electroni, efectul e mult mai dramatic si mai rapid daca solutia are si acid citric si sare ; asa mi-am curatat o bobina de sarma de argint, jumatate am scufundat-o pentru cateva secunde si era ca noua :)

    Incearca sa vezi cum functioneaza pentru argint :D, sigur iesi mai ieftin ca Tarniban :P

    31.03.2014, 19:31:09
  • tonycat
    tonycat

    Salut, am o intrebare... daca ati testat pe propria piele lacurile care sunt facute sa protejeze metalul impotriva oxidarii dar nu sunt destinate bijuteriilor din metal. Banuiesc ca sunt destinate protectiei suprafetelor metalice din gospodarie impotriva ruginii sau a oricarui fel de oxidare. Daca l-ati testat si nu s-a intamplat nimic, atunci ar fi in regula, dar dati-mi voie sa ma indoiesc ca putem pune pe bijuterie orice lac.

    31.03.2014, 20:08:54
  • user21
    user21

    toate lacurile se pot pune in principiu pe metal. eu asa zic :)
    dar la modul cel practic, adica de pensulit constiincios.

    cum mie nu-mi place sa risc reactii adverse [ la care cred ca se refera tonycat], pe baze nu dau decat cu ceara microscritalina. si aia cand imi aduc aminte :)

    dar as dori sa-mi spuneti daca lacurile minune de care vorbiti sunt perfect intacte dupa o zgarietura zdravana cu unghia [insistat nu foarte mult].

    atunci, si doar atunci, le voi declara si eu minune.
    nu ca as fi toma cel necredincios, dar eu am testat suficient de multe, majoritatea destinate metalelor.

    31.03.2014, 20:45:35
  • PersonallyME
    PersonallyME

    @fimonimo vreau sa folosesc Tarniban-ul ca masura de protectie impotriva oxidarii, nu sa indepartez oxidarea. Am incercat si eu solutia cu bicarbonat si folie de aluminiu pentru niste bijuterii personale si a functionat super! :)
    Acum chiar sunt hotarata sa comand ProtectaClear, si daca e intr-adevar minunat va spun si poate pe viitor facem comenzi "in grup". Din cate scrie acolo se poate folosi insa numai pe metal.

    01.04.2014, 10:53:22
  • Simina
    Simina

    PersonallyME, eu am comandat lacul de pe site-ul similar breslo din SUA :). Soseste in pachet impreuna cu instructiuni, manusi de protectie, pensula - burete de aplicat. Cred ca are in jur de 110 ml, 4 oz. scrie pe cutie. Dau de regula in doua straturi, al doilea dupa ce se usuca bine primul strat. Se usuca extrem de repede, cred ca intr-o jumatate de ora-45 minute. Instructiunile sunt foarte clare. Eu sunt extrem de multumita de el!!!! De altfel nu sunt singura, gasiti aici www.everbritecoatings.com/testimonials_jewelry.html review-uri de la bijutieri fericiti ca-l folosesc.
    Elena, nu am gasit niciunde pe cineva sa se planga ca ar cauza reactii alergice, iar eu l-am testat pe propria piele, inclusiv pe tortitele de cercei pe care i-am purtat toata ziua fara nicio problema. De altfel, este specificat pe site-ul lor ca nu provoaca reactii alergice si se poate folosi si la finisarea bijuteriilor.
    Leti, in niciun caz nu se zgarie daca incerci cu unghia!!!! :) Si am insistat, nu gluma! De regula, ma informez foarte bine inainte de a comanda ceva nou, insa oricate informatii ai cauta, tot experienta proprie te convinge daca un produs se ridica sau nu la standardele tale.
    Din punctul meu de vedere, este cel mai bun produs pentru sigilat bijuterii din cupru sau alama, nu se compara cu nimic din ce am folosit inainte. Si nu l-as recomanda daca nu as crede intr-adevar asta. Nu sunt genul care isi tine secretele bine ascunse, cand am fost multumita de renaissance (ceara microcristalina) am dat sfoara in tara, insa acest lac este net superior. Si nu ma lasa sufletul sa nu spun si altora ca merita incercat! :)
    Va pup si spor la lucru! :)

    01.04.2014, 11:08:10
  • user21
    user21

    eu nu mai cumpar nimic recomandat de americani. m-am lamurit. nu vreau sa le dau nume, BUT.
    :))

    ca sa inteleg, nu se zgarie dar se duce la purtare?

    01.04.2014, 12:41:54
  • PersonallyME
    PersonallyME

    Iti multumesc mult pentru informatii, Simina, eu cred ca voi comanda direct de pe site-ul lor. Probabil imi voi lua un recipient mai mare, nu stiam exact ce inseamna 4oz. Din ce mai citisem unii le scufunda direct in lichid (agatate cu ceva), ca ar fi foarte important sa nu ramana nici macar un por neacoperit.
    Folosesc si eu renaissance wax, dar sincer inca nu m-am lamurit de eficacitate, iar marele neajuns este ca nu protejeaza de zgarieturi.
    BWE, eu am avut numai experiente placute cu ce am comandat de la americani. E drept ca am si cercetat bine situatia inainte, iar pe site-urile mari au si tutoriale si filmulete cu modul de utilizare, e greu sa dai gres...
    Cu ProtectaClear, daca este dat in 2-3 straturi nu cred ca se duce la purtare.

    01.04.2014, 13:41:00
  • Simina
    Simina

    Cred ca nu m-am facut eu foarte bine inteleasa: NU se zgarie, Nu se duce la purtare decat de pe INELE, cele care se poarta pe degetele cu care spalam vase (eu nu mi le dau jos cand fac operatiunea asta :) ), cu care caram plase, deschidem usi (se ating inevitabil inelele de manerul de metal), eventual sapam in gradina sau facem alte operatiuni (vreau sa fiu cocheta si cand sap ceapa! :). De multe ori fac bijuterii cu inele pe degete, mi se pare ca ma inspira. La o purtare normala, cu grija multa, nu se intampla nimic, insa daca esti mai neglijenta, asa ca mine, se intampla si accidente. Am specificat, la o purtare zilnica a inelelor (doar la ele mi s-a intamplat) se pot zgaria, celelalte bijuterii care nu sunt supuse la un stresul descris mai sus, nu au patit nimic.
    Leti, crede-ma, nu incerc sa conving pe nimeni. Mie mi se pare bun, si atat. Am vrut doar sa ajut, nu castig nimic facandu-i reclama, ba, ar zice unii, dimpotriva!!!! :)

    01.04.2014, 13:47:29
  • Simina
    Simina

    PersonallyME, cu placere!
    Am incercat ambele variante, scufundate in lichid si aplicate cu pensula (buretele lor nu l-am folosit decat prima data, am vrut sa-l curat apoi cu apa si s-a intarit, trebuia curatat in alcool sau acetona, parca). Am folosit cu mare succes o pensula de fard de pleoape, foarte fina si deasa, nu lasa urme si poti controla mai usor zona de acoperit in felul acesta. Atunci cand scufunzi bijuteria in lac, trebuie apoi s-o scuturi bine sau s-o rasucesti foarte repede sa se elimine excesul. Apoi o lasi undeva agatata la uscat, insa din cand in cand trebuie sa verifici daca s-a mai scurs lac in partea de jos si s-o scuturi din nou. Asa ca eu prefer varianta cu pensula! :)

    01.04.2014, 13:55:54
  • user21
    user21

    bun, m-ai lamurit acum, Simina. desi am pus ceapa si am presarat semintele de leustean, mai ca-mi vine sa iti trimit un inel la lacuit, sa il supun si eu unor teste hardcore :)


    PersonallyME, eu ceara mi-am luat-o influentata fiind de review-urile marete - eu mi-am format propria parere despre americani, nu se va schimba :)
    [si in general, nu fac/cumpar aproape nimic fara documentare in prealabil]

    poate cea despre lacul minune, da :)

    01.04.2014, 14:13:32
  • Simina
    Simina

    Leti, chiar te rog, de mult vreau sa-ti admir un inel ”pe viu”! Daca te hotarasti, iti dau adresa, imi trimiti inelul si ti-l trimit inapoi lacuit si gata de testat. Asa iti faci o parere si nu-ti pare rau apoi de banii aruncati pe fereastra daca nu-i pe placul tau. :)
    PUP!

    01.04.2014, 14:17:18
  • user21
    user21

    Oana, nu zi de doua ori :)

    01.04.2014, 18:31:07
  • Simina
    Simina

    Vorbesc serios, chiar daca e 1 aprilie, sa stii ca nu glumesc!!!! :) Cand te hotarasti, da de stire! :)

    01.04.2014, 18:41:23
  • PersonallyME
    PersonallyME

    Cele care ati lucrat cu Tarniban, solutia folosita o data o refolositi? :D

    08.04.2014, 19:59:59
  • arabela
    arabela

    Eu am folosit lac de unghii incolor pentru suprafete metalice mici. Incerc sa gesesc acum totusi un inlocuitor, ca iese cam scump pe suprafata mare. Prin magazine nu stiti daca exista lac pentru metale ? Eu am cautat si am gasit un la alchidic pentru metal/piatra/lemn dar parca e cam moale dupa de se intareste. Asa ca inca caut solutia ideala. Daca ati ajuns la vre-o concluzie m-as bucura daca le impartasiti.

    19.05.2014, 11:11:07
  • fimomimo
    fimomimo

    Lac spray Baufix solutia ieftina.. specific pentru metale, e incredibil dar se usca incet - bun pentru suprafeţe mari sau Winsor&Newton - scump rau, dar se usca repede - foarte bun pentru lacuit tortiţe

    28.05.2014, 17:02:55
  • PersonallyME
    PersonallyME

    @ fimomimo- imi poti trimite si mie link catre produsele respective, ca am vazut ca sunt mai multe tipuri? Cel de la Winsor&Newton este suficient de rezistent la zgarieturi?

    29.05.2014, 11:54:06
  • fimomimo
    fimomimo

    :D baufix... la kaufland asa cam o date pe an gaseşti... sau la lidl am luat o data ... altundeva nu am vazut... asta s-ar putea zgaria fiindca e mai grosuţ ( grosuţ ? :D)

    winsor & newton este asa de fin incat nici nu se poate zgaria, parca intra in metal, nici nu stiu cum sa ma exprim, cred ca pentru tine ar fi ideal, numai sa poti sa dai de el pe undeva, o singura data am gasit in oras si gata... am sa mai intreb la nenea de la care l-am luat in caz ca te intereseaza, aduce tot felul de chestii din Italia :)
    Cele doua produse miros diferit deci cred ca baza de solvent e si ea diferită.

    29.05.2014, 15:26:01
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Fimimimo, asta de la winsor/newton, cum se numea, adica pentru ce era?...am cautat pe google si am gasit mai multe sortimente...
    Merci:)

    29.05.2014, 18:36:14
  • PersonallyME
    PersonallyME

    fimomimo, ti-as fi profund si vesnic recunoscatoare :P daca m-ai ajuta cu vreo surs a pentru acest lac minune (w&n). Da un semn cum ai o veste :*

    29.05.2014, 19:11:44
  • fimomimo
    fimomimo

    lac, vernis, lucios, permanent :) are PersonallyMe link-ul exact, si nu e scump si e in ţara!! :D

    29.05.2014, 21:03:37
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Multam fain!
    Imi trimiteti si mie link-ul, pretty pleaseee:)

    29.05.2014, 21:15:22
  • Miorlauu
    Miorlauu

    Cum se obtine apa saturata?

    01.07.2014, 14:57:44
  • chloedesign
    chloedesign

    Buna. Am folosit lacul spray universal Winsor&Newton si este intr-adevar foarte fin si foarte bun pentru sigilare metale. Am dat pe lanturi, inchizatori argintii. La o prima aplicare nu am fost complet multumita, dar la 2 aplicari este perfect. Am dat 2 straturi pe inchizatoarea unei bratari si am purtat-o 24/24 o saptamana si luceste ca in prima zi. Inainte de aplicarea lacului am curatat metalul cu soluție de acid citric si sare, apoi cu baie de bicarbonat de sodiu ca sa neutralizeze acidul, apoi spalat cu apa si detergent de vase moale.
    L-am gasit pe www.materialepictura.ro

    12.09.2017, 08:30:30
  • Cassamo
    Cassamo

    @PersonallyMe, imi poti trimite si mie te rog link-ul pentru achizitia de W&N? :)

    05.02.2018, 12:22:51