Forum: Tehnici & Materiale Lac pentru creatiile facute din fimo?

  • cristinacristea
    cristinacristea

    Ce folositi pentru a lacui creatiile din fimo?

    02.07.2009, 09:16:20
  • my.handmade.stuff
    my.handmade.stuff

    eu folosesc lac de la eberhardfaber. am avut surprize neplacute cu alte tipuri de lac.

    02.07.2009, 10:39:36
  • DreamerGirl
    DreamerGirl

    si eu tot de la eberhardfabe, acela special pe baza de apa. Si parca as vrea sa se inventeze ceva mai satinat, perlat nu asa lucios dar nici mat cum este fimo natur

    02.07.2009, 10:47:30
  • foambubbles
    foambubbles

    Si eu folosesc acelasi lac, dar de ceva vreme caut altceva, pentru ca am avut surprize neplacute cu el. E adevarat ca e pe baza de apa si nu e toxic, dar.. baza asta de apa a dus la deteliorarea unor produse. Le-am amabalat pentru trasport intr-o punguta si cred ca a durat doar cateva ore "operatiunea". Dar cand le-am scos de acolo deja incepeau sa se cojeasca. :( Si nu era umezeala in punga.. poate s-a facut un condens minuscul de la caldura.. cine stie? Ideea e ca de atunci n-am mai lacuit produsele. Stiu ca trebuie ferite de umezeala, dar ma gandeam la cea in exces. Asa sunt prea sensibile produsele si ar putea sa se strice atunci cand trimit o comanda. Si chiar n-as vrea sa se intample asa ceva.

    02.07.2009, 18:17:29
  • mady68
    mady68

    acelasi lac,il are in magazin beadshop,eu am fost multumita

    02.07.2009, 18:20:17
  • beadshop
    beadshop

    Lacul folosit de mady68 si luat din magazinul meu este tot pe baza de apa dar este produs de MAIMERI, nu de Eberhardfaber. Este tot pe baza de apa, nu e toxic, nu are miros si e de departe cel mai bun lac folosit de mine si chiar am incercat cateva. Toate produsele din fimo pe care le-am realizat sunt lacuite cu lacul Maimeri si le puteti vedea in magazinul www.breslo.ro/shop.php?u=www.bijuterii.unicat
    Eu las in general produsele lacuite sa se usuce 24 ore desi nu e necesar atata timp, dar pentru mai multa siguranta.
    Iar pentru mai multe pareri legate de lacul folosit pt fimo, vedeti si subiectul www.breslo.ro/Forums/Lac_t97.html care trateaza aceeasi problema :)

    02.07.2009, 22:06:19
  • Dora1
    Dora1

    Eu am lacuit sateva seturi de margele cu lac pentru mobila cu teflon de la SAVANA...in februarie...si inca miros...si altele cu VERNICE FIXATIVA de la Maimeri...tot atunci...si inca sunt lipicioase...de atunci m-am L(e)CUIT sa mai lacuiesc ceva. Lustruiesc numai suprafetele crude cu o pensula cu par de veverita si dupa coacere le las asa. Capata un luciu discret, de ceara, foarte frumos. Ce rost are sa fie lacuite, sa aiba un aspect artificial, de plastic ? Lacul nu le da trainicie in interior...daca e sa se rupa, se rup cu lac sau fara lac...

    04.07.2009, 10:40:43
  • tzuki333
    tzuki333

    eu folosesc un lac de care sunt foarte multumita, si anume vernis transparent de la Darwi. Pana acum nu am avut surprize neplacute, iar produsele mele nici nu miros, nici nu se deterioreaza. In fine, nu ptr reclama, ca nu am de ce, doar ca idee...

    03.02.2010, 16:20:15
  • peafowlady
    peafowlady

    Am sa incerc si eu ce folosesti tu, tzuki333, chiar eram in cautare de un lac nou pt fimo, ceea ce am folosit pana acum nu m-a multumit pe deplin... cam ce pret are?

    14.05.2010, 14:26:50
  • tzuki333
    tzuki333

    pai in Tm era vreo 9 lei sticluta...

    14.05.2010, 16:50:14
  • peafowlady
    peafowlady

    Mersi mult, am sa caut!

    14.05.2010, 17:52:59