• Ruxish
    Ruxish

    De unde cumpar cea mai buna lana? Ce metode de impletit exista?

    15.01.2009, 16:59:01
  • amelie
    amelie

    eu cumpar lana din piata sudului. :)
    cat despre metode de impletit ...daca scrii un "knit" pe youtube sigur prinzi cate ceva..

    16.01.2009, 16:56:37
  • ribbonline
    ribbonline

    amelie, cumperi lana...100% lana? sau acryl, sau acryl + lana? eu in cluj/timisoara gasesc doar cele doua, lana pura nu prea...

    16.01.2009, 18:25:25
  • alinacoman1
    alinacoman1

    Pe Lipscani exista un magazin de unde poti cumpara lana (Andreaua se numeste).
    Lana 100% se gaseste in Bucuresti. Este foarte scumpa insa, si se gasesc putine nuante (in comparatie cu acrylul).
    Am auzit ca exista un depozit de fire in Bucuresti. Inca nu am reusit sa-l localizez. Daca o voi face, te voi anunta! :D
    Cat despre metode de impletit....bunicutele sunt o adevarata comoara.

    16.01.2009, 18:59:18
  • Ruxish
    Ruxish

    Super!! Cred ca "Andreaua" rulz....dupa nume :))

    17.01.2009, 00:02:21
  • Veronique
    Veronique

    Andreaua se gaseste pe Lipscani, am trecut si eu pe la ei in cautare de panglici, nasturi si alte prostii :D

    17.01.2009, 10:09:55
  • dianadesign
    dianadesign

    Ruxish, cauti lana 100% sau cand spui "lana" te referi la fire, in general? Sunt zeci de tipuri de fire, o multime de metode de impletit sau crosetat. Hobby-ul meu de baza :D.
    Sunt multe depozite in Bucuresti, majoritatea vand doar firmelor.
    Eu mi-am luat multe din afara (UK, Turcia). Calitate f f buna si preturi accesibile, insa costa mult transportul.

    17.01.2009, 23:19:39
  • watchitglow
    watchitglow

    si in afara bucurestiului? sa zicem... in timisoara?:D

    18.01.2009, 12:07:48
  • darsydesign
    darsydesign

    si eu caut de mult timp fire de buna calitate...lana propriu zis nu am gasit. dar exista in sacalaz (langa timisoara) un depozit destul de mare cu fire de tot felul, la preturi ok. neajunsul este ca trebuiesc cumparate la con. depozitul nu este deschis tot timpul. daca vrei (pt. watchitglow, dar nu numai) da-mi un semn si-ti dau un nr. de telefon.
    mai este un depozit in vechiul maldini, in calea girocului, unde uneori aduc si fire textile.
    scrie-mi pe [email protected] ca acolo percutez cel mai rapid

    18.01.2009, 14:27:57
  • Ruxish
    Ruxish

    Diana, nu stiu exact ce fire caut....pentru o rochita...

    19.01.2009, 15:38:31
  • mariahera
    mariahera

    Ruxish, daca e vorba doar de o rochita sugestia mea e sa mergi la o mercerie, ca o sa gasesti tot felul de fire...mai groase sau mai subtiri, cu lana in compozitie sau bumbac, lucioase sau mate- depinde ce vrei ( banuiesc ca daca eu gasesc in Sebes si in Cluj trebuie sa fie cel putin aceeasi oferta de fire si in Bucuresti ). E adevarat ca preturile sunt putin mai ridicate decat in depozite, dar varietatea e mai mare. Iar lana 100% eu am gasit in piata, la femei care vin cu tot felul de impletituri de vanzare...insa asta e in Ardeal, nu stiu daca e valabila chestia si la voi...Totusi, pentru rochite eu nu recomand lana, deoarece daca nu e prelucrata bine, zgarie ingrozitor...

    04.02.2009, 17:58:39