Forum: Tehnici & Materiale lant din cupru

  • user21
    user21

    caut de muuuuuuulta vreme lant din cupru.pe net nu vad decat la cucoana de la mariashop,care nu stie oricum sa faca diferenta intre cupru si orice altceva..(am comandat lant din cupru,mi-a trimis din cel verzuliu).
    stiti pe unde as putea gasi?
    merci

    13.04.2009, 21:31:43
  • DonaCristina
    DonaCristina

    ...erori pot apare oriunde si oricand...totusi nu cred ca mariashop merita "calificativul" (sau ironia, sau sarcasmul, sau altceva din aceeasi gama) aplicat. Parerea mea !

    14.04.2009, 19:57:53
  • user21
    user21

    1.chiar ma intereseaza lantul din cupru.topicul asta spune...nu "dat cu parerea despre .... "
    2."calificativul"/ironia/sarcasmul/altceva din aceeasi gama - sesizate atat de inteligent - sunt bazate pe comenzile facute la respectiva doamna.nici una livrata intr-un termen rezonabil (o fi singurul site super bombardat de comenzi), la fiecare produse inlocuite cu ce a dorit si ce a avut doamna pe stoc(pe banii mei, evident si fara aprobare , la fel de evident),ton iritat si superior la sesizari .cireasa de pe tort : modul in care copiaza modele postate pe forum.(nimeni nu comenteaza,pentru ca ce ne facem daca doamna maria se supara si nu ne mai trimite margele? ;)) )
    3.eu nu practic AL ca sport national.si am si o coloana vertebrala.din fericire.

    14.04.2009, 20:39:45
  • zuzulicea
    zuzulicea

    chiar azi m-am gandit ca as vrea sa fac un colier cu lant de cupru si uite ce-am gasit pe net:
    http://www.allex.ro/lant-patinat-fara-incuietoare-p-2422.html?cPath=114
    http://www.simoshop.ro/index.php/lant-cuprat-patinat.html?pop=0
    http://www.lucille.ro/detalii/1836-lant-cupru
    sper sa-ti fie de folos si spor la margelit!

    14.04.2009, 21:23:58
  • zuzulicea
    zuzulicea

    chiar azi m-am gandit ca as vrea sa fac un colier cu lant de cupru si uite ce-am gasit pe net:
    http://www.allex.ro/lant-patinat-fara-incuietoare-p-2422.html?cPath=114
    http://www.simoshop.ro/index.php/lant-cuprat-patinat.html?pop=0
    http://www.lucille.ro/detalii/1836-lant-cupru
    sper sa-ti fie de folos si spor la margelit!

    14.04.2009, 21:24:22
  • DonaCristina
    DonaCristina

    OK bijuteriiwhatelse, ma dau batuta ! Nu reusesc sa imi dau seama ce ar putea fi "AL ca sport national". In rest, no comment.

    14.04.2009, 22:11:46
  • SmallPaintings
    SmallPaintings

    Ma bag si eu la "cearta" :))...

    bijuteriiwhatelse, si eu am cautat lant de cupru dar n-am gasit lant de Cu adevarat decat in strinatate sau un surogat la mariashop.ro.
    Am comandat:
    http://www.mariashop.ro/?p=productsMore&iProduct=3306&sName=
    http://www.mariashop.ro/?p=productsMore&iProduct=3305&sName=
    Primul chiar pare de Cu, nu-ti dai seama ca-i otel. Al 2-lea arata insa ca un lant din alama, e verzui.


    zuzulicea, link-urile tale duc la lanturi din alama (care e un aliaj de cupru cu zn dar nu e cupru)
    ARAMA si ALAMA sun 2 lucruri diferite.

    20.04.2009, 19:22:25
  • MAD
    MAD

    lant de cupru nici eu n-am vazut la noi, din pacate. :(
    asa ca vb lui SmallPaintings. Ramane varianta de a-l comanda de afara. Ceea ce inseamna mai multi bani. Dar macar stii ca primesti ce ai cumparat. :)

    21.04.2009, 08:33:18
  • Mariashop1
    Mariashop1

    Dragele mele,
    Lantul din cupru de la noi este chiar cupru si asta o pot confirma firme care chiar vand si confectioneaza muuuult si de muuuuult. Ca s-o fi intamplat sa gresim si sa punem bronz in loc de cupru, e foarte posibil. Oricum, orice greseala se poate remedia, cu conditia sa nu fie nimeni atat de frustrat, incat sa prefere sa urle pe forumuri, decat sa dea un telefon sau sa trimita un mail. Sau daca atunci cand trimite mail-ul sau da telefon ca sa reclame o greseala, clienta incepe prin a jigni sau a fi ironica...sa fiu iertata, dar coloana vertebrala este aceea care ne obliga sa ne purtam asa cum am dori ca ceilalti sa se poarte cu noi. Nu stiu de ce unii clienti inteleg ca daca platesc marfa pot adopta o atitudine de superioritate. O coloana vertebrala ceva mai rigida decat "a ramei" presupune o abordare frontala, directa si corecta a problemei, nu muscatul pe la spate.
    In alta ordine de idei, termenul de livrare precum si eventualele intarzieri sunt anuntate pe site si tot pe site scrie asa: Comandand, intelegem ca acceptati acest inconvenient.. Daca ati comandat, dar nu ati acceptat, asta nu e vina mea.
    In rest, sa aveti spor si inspiratie!

    27.04.2009, 22:07:09
  • user21
    user21

    stimata doamna
    lantul din cupru nu e acelasi lucru cu lantul "copper plated" adica asa...cu un strat de cupru pe deasupra.si nici intr-un caz alama anticata.
    atitudinea dvs e foarte customer oriented.
    va doresc spor la inspirat de la produsele altora.sau nu m-am exprimat corect?

    luigi,te rog sterge topicul asta.

    28.04.2009, 12:46:57
  • culorilegargaritei
    culorilegargaritei

    ouch

    28.04.2009, 14:58:10
  • MAD
    MAD

    tzzzzzz....

    28.04.2009, 22:17:52
  • Mariashop1
    Mariashop1

    Pfffff, cata eruditie! Pentru linistea clientilor, citez din specifiile furnizorului meu: "Copper Chains, Red Copper Color, Mother Link: about 4,5mm wide, 6mm long" - asta e lant din cupru. Sau "Iron Cross Chains, In Red Copper Color; Link:5x9mm, 1.2mm thick" - asta e din otel, dar cuprat. In rest...cam multa suparare pentru cineva care nu a mai comandat din luna iulie a anului trecut., data de 22 Si nu inteleg de ce nu mi s-a teefonat mie ca sa mi se spuna baiul.Dar mai e nitel si se implineste anul, asa ca...Oricum, eu nu pot decat sa imi cred furnizorul pe cuvant, ca nu stiu daca am pe ce forumuri din China sa imi strig nefericirea si nici nu cred ca le-ar pasa prea mult.

    28.04.2009, 22:28:36
  • Ruxish
    Ruxish

    Maria, cred ca detaliile furnizate de tine pana acum sunt suficiente.
    Nu pot sa nu remarc tonul tau ironic cu care nu sunt de acord ; o idee sau un of exprimat aici nu trebuie sa nasca astfel de discutii. Unul din rolurile acestui forum este de a instiinta pe toti cei interesati de placerile si neplacerile acestei activitati.

    Sa nu transformam orice subiect in cearta. Putem sa nu incercam cu orice pret sa ne dam cat mai rotunzi?

    29.04.2009, 01:22:47
  • Mariashop1
    Mariashop1

    Ruxi, eu nu ma iau de nimeni. Si nu eu am inceput. Parca as fi la gradinita. Nici cu "rotunjimile" expresiilor pretentiase si nici cu apelativele gen CUCOANA. Pe de alta parte, daca eu as scrie pe nu stiu ce forumuri ca produsele de pe ruxishstuff.breslo.ro sunt niste porcarii, ca de fapt nici nu sunt ce par sau ce se spune ca sunt...cam cum ar fi? Si cred ca tonul ironic, fata de apelativul tendentios "cucoana de la mariashop", este un raspuns mai mult decat de bun simt. Si e normal sa fiu suparata, mai ales ca am incalcat regulile site-ului pentru persoana in cauza. Oricum, uitandu-ma pe istoricul comenzilor, am inteles ce se petrece de fapt. Supararea vine de la limita impusa pentru comenzi, dar asta e si sunt acum o multime de site-uri care vand fara limita de valoare sau cu o valoare impusa foarte mica. O sa postez, daca nu supar pe nimeni si cum se numesc acestea: simoshop.ro, margelutze.ro, margeluta.ro, lucille.ro ...si sper ca nu am uitat pe nimeni, caz in care imi cer scuze. Toate site-urile amintite mai sus sunt alternative si eu credeam ca aparitia lor va fi o adevarata revelatie si ca toata lumea va fi multumita.

    29.04.2009, 01:43:39
  • user21
    user21

    of.stimata DOAMNA(ca sa nu mai spun cucoana.oare de unde mi-o fi venit?!)
    ca sa fiti linistita in privinta motivului pentru care utlima mea comanda a fost facuta la dvs pe vremea pe cand tutankhamon se juca cu baiazid ,acesta este(mai multe componente de fapt):
    1.nu mi-a placut atitudinea dvs.
    2.la toate comenzile(1,2 3 sau cate or fi fost) nu mi-ati trimis ce am comandat.si nu a fost nici o superioritate data de faptul ca eu eram cu banii si dvs cu margelele.dimpotriva.doar bunul simt de a crede ca mi se cuvine sa primesc ceea ce am platit.ma cam indoiesc ca mergeti la piata si cereti rosii si plecati cu pastarnac,fericita si multumita.
    3.am renuntat deja la vanzatorii de margele din ro.

    cat despre deja stufosenia acestui post amarat in care ceream o informatie...cred ca fiecare are dreptul la o parere,fara sa i se taie bretonul.va amintiti cand s-a inaugurat seria interviurilor cu artisti fix cu dvs? well.... nu mi-a trecut prin cap sa imi spun parerea ( dupa mine ,va incadrati sincer la vanzator de margele nu la artisti.aici as putea sa dau niste exemple,in cazul in care nu le stiti).

    imi cer scuze de la clientii fideli si devotati ai mariashop.
    cu respect, a dvs rama infidela( si da...m-a onorat profund scotocitul in istoricul de comenzi).

    29.04.2009, 06:54:56
  • Luigi
    Luigi

    Daca nu sunt obiectii cred ca putem inchide acest subiect de discutii :D

    29.04.2009, 09:38:40
  • Mariashop1
    Mariashop1

    Ok, pesemne fiecare are nervii lui mai mult sau mai putin incercati. Nu eu m-am pus in fruntea listei cu artisti si chiar sunt depaaarte de a fi o artista. Cand mai am timp, doar ma joc si e minunat ca joaca mea place si se vinde. In rest...imi cer scuze si eu si nu pentru simetrie si...la modul cat se poate de sincer, mi-a placut umorul din ultimul post si o sa preiau, ca sper ca nu e marca inregistrata, expresia cu taiatul bretonului care e super tareeee. Si...apropo: mi-ar placea mie sa fiu cucoana...adica aia care se lafaie pe vreo canapea si care nu munceste, ca are cine pentru ea. In rest...toate cele bune si promit solemn ca trimit un set de lanturi din cupru asa, pentru test

    29.04.2009, 10:38:18
  • Ruxish
    Ruxish

    Ok, multumim frumos Maria ca ne.ai confirmat faptul ca nu esti o artista.
    Spor la vanzari si alte actiuni .

    Propun sa inchidem acest subiect.

    29.04.2009, 11:03:32
  • Mariashop1
    Mariashop1

    Pai...Dumnezeule...cum sa fiu eu artista? Uite...ce faci tu da, se poate numi asa, arta mai e aici http://www.psychedelicglass.com sau aici http://lolafactory.wordpress.com...si mai sunt si altele, am scris si eu ce mi-a venit in minte, la intamplare...asta daca nu cumva am eu o parere gresita despre ce inseamna arta. Eu doar asamblez niste margele...dupa cum ma taie capul. Spor si inspiratie si tie! Si la vanzari, desigur!

    29.04.2009, 12:43:24