Forum: Tehnici & Materiale lipici pt rasina

  • cinthia
    cinthia

    recomandati-mi si mie un lipici care sa lipeasca si sa si tina baza de metal al inelului de floarea de rasina.am incercat lipiciul bison universal nu tine.chiar nu stiu cu ce sa mai lipesc.su

    28.11.2012, 19:05:26
  • user61482
    user61482

    Am auzit ca E600 e foarte bun ( toata lumea il lauda ) Sincer eu folosesc banala Picatura. Cu Picatura lipesc orice in afara de sticla pe metal si in afara de textile . Nu am avut surprize niciodata.

    29.11.2012, 11:42:24
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu folosesc UHU Universal, dar nu stiu cum merge cu rasina. Eu folosesc pentru lut polimeric, pietre, sticla, textile, metal... e foarte rezistent si transparent. :D Singurul dezavantaj e ca se intareste total mai greu, 1-2 zile. La Picatura nu-mi place cum se usuca. Si nici cum se simte pe degete. :P UHU se ia foarte usor de pe piele.

    29.11.2012, 13:19:21
  • FIMARC
    FIMARC

    eu folosesc rasina monocomponenta de la Stamperia,o gasesti la zoxy in magazin si garantat tine

    29.11.2012, 15:12:49
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    gemsgems de unde iei lipiciul?

    am incercat cu pistol de lipit dar nu tine

    29.11.2012, 16:38:03
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu sunt sigura ca e util in cazul de fata (pentru ca nu am vazut rasina pe lista materialelor) dar pentru multe alte feluri de materiale cel mai util este ghidul de la UHU: http://www.uhu.com/en/glue-advice/interactive-glue-advisor.html

    30.11.2012, 14:12:08
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    multumesc, e un link foarte bun

    30.11.2012, 17:22:24
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    ce lipici as putea folosi pentru lipirea sticlei de sticla sau a metalului de sticla? Merge si cu UHU universal?

    30.11.2012, 17:43:24
  • gemsgems
    gemsgems

    Prima data cred ca am luat lipiciul UHU de pe Breslo, dar nu am mai vazut de multa vreme.

    Acum, din fericire, am gasit la un magazin cu materiale hobby de la mine din oras. Asa e cel mai ieftin. :) L-am gasit un pic mai ieftin decat online (9.5 lei) si e si avantajul ca nu platesti transport si nu trebuie sa cumperi alte produse (ca in cazul unei comenzi minime).

    Se gaseste UHU si la Rembrandt: http://www.artistique.ro/shop/adezivi-universali-speciali-benzi-adezive/uhu-adeziv-universal/prod_4911.html .

    Eu am lipit cu UHU metal pe metal, printre altele, si nu am avut probleme.

    Si daca iei un pic mai scump un tub, merita pentru ca tine mult.

    O chestie care s-ar putea sa displaca la el este ca raman bule de aer vizibile dupa uscare, deci daca lipitura nu e ascunsa, poate fi observata. In unele cazuri poate chiar sa arate bine acest efect. :P

    30.11.2012, 19:19:33
  • gemsgems
    gemsgems

    Daca va e la indemana, cel mai bine e sa cumparati un tub si sa experimentati. Oricum degeaba nu il cumparati, pentru ca este foarte util, nu doar in artizanat, ci si prin casa. :P

    30.11.2012, 19:23:11
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Multumesc, am sa incerc :)

    01.12.2012, 11:57:11