Forum: Tehnici & Materiale lipire obiecte din ipsos

  • DreamerGirl
    DreamerGirl

    Ce adeziv sau tehnica imi recomandati pt lipire ipsos?

    Vreau sa lipesc figurine de ipsos pe platforme de ipsos gen tablou, vreau sa lipesc si magneti pe figurine din ipsos.

    Am un adeziv E6000 si am luat si un bison cu 2 parti care se amesteca si scrie ca e recomandat si pt ipsos si are uscare transparenta.

    Pe ultimul l-am incercat dar pare sa nu functioneze si ma gandesc ca poate nu urmez eu pasii corespunzatori.

    Pls HELP

    17.12.2009, 13:57:21
  • ladybeads
    ladybeads

    eu am incercat, ce-i drept pentru pasta ceramica un adeziv uhu universal dar si bizon universal(arata ca un gel transparent, avantajul este ca nu iti lipesti si degetele unul de altul, hehe) doar ca trebuie sa ti cateva minute piesele apasate merge. doar sa nu te apropii cu el de polistiren sau comatex.

    17.12.2009, 18:25:37
  • DreamerGirl
    DreamerGirl

    chestia e ca la bison zice sa curatam suprafata de praf...dar ipsosul numai praf este si aici cred ca este problema. Eu ma gandeam ca exista ceva special si nu stiu eu... poate stie si altcineva sau sunt persoane care au folosit ceva bun.

    17.12.2009, 19:45:26
  • dianabv
    dianabv

    eu am folosit siliconul ala din pistol, la cald, dar eu dau toate figyurinele din ipsos prin amorsa de aracet. asa nu mai au praful acela pe ele, si sunt altfel si culorile.

    pentru magneti eu aveam magnet autoadeziv, si mergea si ala dar numai daca piesele erau amorsate.
    spor la treaba!
    diana.

    18.12.2009, 22:06:54
  • DreamerGirl
    DreamerGirl

    Ms mult Diana.

    Acum e seara dar maine ma apuc de ele. Daca tu asa le lucrezi sunt sigura ca o sa reusesc si eu!

    Raman datoare :*

    18.12.2009, 22:09:33
  • Dora1
    Dora1

    Diana, ce fel de ipsos folosesti ? Ce marca si cat costa kg-ul ?
    Am cumparat din cel pentru modelaj, cu priza mai intarziata dar mi se pare ca-i putin rezistent...la desfacerea din matrite chiar s-a rupt...daca cade se sparge usor...chiar mi-ar parea rau sa se sparga o figura pictata
    Eu am turnat figurine din ceramica praf Maimeri, care e foarte scumpa...30,83 lei pe kg...
    Inca nu le-am atasat magnet, ca n-am gasit pastile.

    24.12.2009, 21:03:50
  • dianabv
    dianabv

    eu folosesc ipsos de modelaj din acela pe care scrie rigips, de obicei luat cu sacul de 40 de kg din mag mari. in ultimul timp nu am mai turnat asa de mult, asa ca am luat la kg, din mag de materiale de constructii, dar am vazut ca tot din sac din ala imi dadeau (e rosu, scrie rigips pe el, si am cerut ipsos de modelaj)
    acuma, cu rezistenta, conteaza si cat de "groasa" e compozitia, ca daca e mai putin ipsos, e mai putyin rezistenta. eu aveam la inceput masura asa: la o ceasca (din aceea mica, de cafea) de apa - o lingura (de supa, umpluta cu varf) de ipsos. acuma nu mai masor, o fac la ochi. atuncgi cand se ingroasa se toarna in forme, si dupa ce s/au incalzit, se pot scoate. cam asa lucram eu, si a mers bine.

    la urma urmei e ipsos, de aceea si pretul e asa de mic la obiectele finite, de uneori imi parea rau si mie ce multa munca, ce frumoase au iesit, si ce putin poti cere pe ele.

    mult succes!
    diana

    28.12.2009, 02:43:15
  • Dora1
    Dora1

    Multumesc Diana de recomandare..cred c-am folosit acelasi ipsos, din sac mare...cumparat de tata...dar tot nu-s multumita de duritatea lui.
    Formele ce le torn eu au volume mai complicate, care la scoaterea din matrita se pot rupe...
    Uite un exemplu www.breslo.ro/Product/Figurina-din-ceramica---caine-nr-07_93717 replica a unei creatii personale modelate din fimo...chiar si la formele turnate din ceramica, am patit ca, la scoaterea din matrite sa li se rupa cate-o ureche...si-am aruncat material scump...ceramica
    Ai vazut figurinele magnet made China ? sau bibelourile acelea pictate : ingerasi, ursuleti, ratuste, etc. tot made China...sunt turnate dintr-un material dur, usor albastrui, care are un gust acrisor..ce material o fi ? stiu ca materialul numit popular "sarea matei" are gust acrisor...numai ca n-am gasit nimic pe google cu denumirea asta :D mai cercetez.
    Figurinele astea chinezesti, cu forme complicate, mai rezistente si pictate destul de frumos au preturi de 2-3 lei in magazin ! concurenta, nu gluma !
    Voi ati auzit de stuc ? din germana STUCK . este mai compact - avand mai putina apa - se usuca mai incet, devine mai dur si deci mai rezistent la interperii. El se poate lustrui ca fildesul, umezindu-l mai intai cu apa.
    Se prepara din ipsos cernut, inmuiat cu 40% apa in care s-a dizolvat inainte clei de oase concentratie 2% pana la 5% .
    DreamerGirl - poti imbiba figurinele in clei de oase concentratie 5%...sau mai mult..il fiebi pe baie de apa...e drept ca miroase...sau in lac pe spate, dand mai multe straturi pana se imbiba bine...lac pt lemn..gen Savana sau Kober..si astea cam miros...dar creaza o baza impermeabila , rigida, pe care sa ramana fixat adezivul.

    29.12.2009, 12:55:50
  • Dora1
    Dora1

    au :O ...sa nu intelegi gresit, ca m-am exprimat aiurea..."sau in lac" - nu cleiul il fierbi in lac, ci dai lacul pe spatele figurinelor ...trebuia sa incep alta propozitie.

    29.12.2009, 13:00:54
  • DreamerGirl
    DreamerGirl

    deja m-ai speriat cu denumirea "clei de oase" :-S o sa tampesc tot cautand ceva bun in tarisoara noastra si ajung tot la FIMO ... scump dar cu rezultate bune.

    Ma tentau niste ingerasi 3d sa ii fac la gradi de 8 martie si trebuie imbinate 2 parti...de asta mai mult cautam ajutor

    30.12.2009, 00:30:59
  • dianabv
    dianabv

    dreamergirl, eu am un set pentru iesle tot asa din 2 parti, si eu fac asa: torn in cele 2 parti, las putin, dar nu cat sa se intareasca, si apoi le unesc (de obicei au si niste "capse" ca sa le potrivesti bine). cand le unesc inainte sa le fixez in capsele alea, eu le frec putin una de alta sa faca priza. a mers bine asa.

    dora, stiu cum e cu figurinele mai complicate, si eu aveam o matrita din italia, un siuport de ou in forma de magarus care trage o caruta. sa stiica pana la urma l/am aruncat, ca urechile alea ale magaruslui... daca mi/auiesit o data sau de 2 ori. si erau forme bune, din silicon si cu contraforma.
    cat despre magnetei din china... da, asta e. cine apreciaza ceva facut de mana, cu un anumit grad de unicitate... despre materialyul ala nu stiu ce e, ma intrebam si eu.
    spor la treaba si la multi ani!
    Diana

    01.01.2010, 18:53:12
  • Dora1
    Dora1

    multumesc ! La multi ani la amandoua si va doresc sa aveti anul acesta cat mai multi clienti ! :)

    02.01.2010, 13:47:39