Forum: Idei si sugestii Lista magazine

  • kiti
    kiti

    Revin la ideea mea, ca ar fi necesara o lista a magazinelor de pe breslo .Azi am intrat in lista de galerii si am descoperit o gramada de magazine minunate de care nu stiam si pe care le-am descoperit intamplator.Existand o astfel de lista poti face o vizita macar odata din curiozitate in fiecare magazin bifandu-le pe cele care-ti plac in mod deosebit.In momentul de fata sunt magazine mai putin promovate fie din lipsa de timp pt navigare pe breslo fie din alte motive si magazine f. cunoscute sau poate asa mi se pare mie.Am observat cel putin la mine ca ma invart in acelasi cerc de cand am intrat pe breslo datorita lipsei de timp pt navigare.In ultimul timp n-am mai lucrat nimic pt a putea intra pe forum, in galerii, sa pot iesi din cercul meu.

    12.06.2010, 13:59:54
  • scharmen
    scharmen

    Chiar e o idee f. buna Kiti.
    Subscriu si eu!

    12.06.2010, 14:38:36
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    si eu sunt cu tine...

    27.06.2010, 13:18:09
  • CORALINA
    CORALINA

    Si eu doresc acest lucru. Gasesc mereu magazine absolut intamplator, care sunt deosebite si nu prea apar nici in galerii.Cred ca ar fi bine de stiut si numarul lor si numarul utilizatorilor de pe Breslo.

    28.06.2010, 00:14:55
  • magiccraft
    magiccraft

    Este o idee foarte buna, Kiti si eu cred ca este deosebit de util sa avem o astfel de lista cu magazine, poate mai utila decat multe alte lucruri de pe aici. Ma gandesc ca in acest fel s-ar evita si unele incalcari ale regulamentelor precum postatul aceluiasi produs de "n" ori, sau "excese" de genu:l nu stiu cate magazine ale aceluiasi utilizator in care se gasesc aceleasi produse.

    S-a mai discutat despre aceasta lista a magazinelor pe forum si nu stiu de ce am ramas cu impresia ca nu prea este agreata in anumite cercuri cu toate ca mie imi pare o idee mult mai fair-play, oferind sanse egale de a fi vizibile tuturor magazinelor pentru ca, la urma urmei, toti platim accesi taxa...

    Daca doriti sa vedeti ce s-a mai discutat pe aceasta tema acesta este link-ul www.breslo.ro/Forum/lista-vanzatori_topic_903

    Sicer, sustin ideea, dar nu cred ca se doreste materializatea ei in vreun mod... :)

    28.06.2010, 10:14:43
  • mikibiki
    mikibiki

    Subscriu si eu acestei idei.
    Daca ai timp suficient sa "sapi" pe Breslo gasesti "adevarate comori ascunse".
    Din pacate, noii clienti nu-si permit acest lux.
    Magicraft are drepate. Se pare ca nu se doreste prea multa transparenta.
    Poate daca ne vom strange mai multe, vocile noastre in cor vor TREBUI sa fie auzite. Poate....

    28.06.2010, 19:47:38
  • Laruca
    Laruca

    Subsciu si eu acestei idei.
    Daca ai suficient de mult, mult timp, sa sapi prin Breslo, gasesti "adevarate comori ascunse".
    Clientii care intra aici nu-si permit acest lux, caci de aceea sunt cumparaturi on-line.
    Din pacate, cred ca magicraft are dreptate. Se pare ca nu se doreste prea multa "transparenta".
    Poate daca ne vom aduna mai multe voci, vor TREBUI sa ne auda. Poate.....

    28.06.2010, 19:51:29
  • peafowlady
    peafowlady

    Subscriu si eu. E o idee buna si cred ca nu foarte greu de pus in practica. Chiar ma intrebam acum ceva timp cam cati vanzatori sunt oare pe Breslo?

    29.06.2010, 10:28:07
  • Laruca
    Laruca

    Va rog sa ma scuzati si sa ignorati mesajul lui mikibiki. Mikibiki sunt tot eu. De acolo fac tot eu, comenzi pt. produsele pe care le vand direct, printre prieteni si colegi de servici. Din pacate, sunt multi care n-au timp, chef sau poate chiar nu stiu sa-si faca un cont sau o comanda. Dar nu cred ca sunt singura in sitiatia asta.
    Am facut o comanda pe el si am uitat sa ma delogez. In plus, nu stiu ce a fost ieri pe Breslo ca nu salva nimic din ce postam. Si azi vad ca a scos tot. Probabil o eroare de sistem.
    O zi buna tuturor!

    29.06.2010, 15:16:05
  • kiti
    kiti

    Macar de curiozitate si tot intri in magazinele pe care nu le-ai vazut niciodata.In felul acesta exista posibilitatea sa depistezi si copiile .Voi ati scris intr-un alt topic ca ati gasit astfel de copii ale unor magazine. Dar in ultima instanta cred ca discutiile sunt sterile si fara nici o finalitate.Nu stiu de ce, ori este f greu ori nu se doreste, pt ca utila ar fi.Sunt atatea magazine mai putin cunoscute in care vizitatorii sunt rara avis tocmai pt faptul ca nu stiu cum sa se faca cunoscuti O astfel de lista ar usura mult navigarea pe Breslo.

    01.07.2010, 22:41:57
  • peafowlady
    peafowlady

    Am gasit o lista pe facutdemana.com
    http://facutdemana.com/wp-content/uploads/2010/06/400-de-magazine-Breslo.html

    02.07.2010, 23:22:24
  • magiccraft
    magiccraft

    Multumim, Peafowlady, este utila... Problema este de ce nu se face ceva in acest gen si aici, pe Breslo... :)
    Daca ar fi o astfel de lista, nu s-ar mai "cifuli" unii si altii pe forum pentru vizibilitate neloiala... :))

    04.07.2010, 17:02:40
  • peafowlady
    peafowlady

    Banuiesc ca se lucreaza la asta... lista alfabetica a magazinelor + cautarea dupa oras mi se par cele mai bune sugestii de pana acum.
    Dar pana atunci... ramanem cu lista de mai sus. : )

    05.07.2010, 16:51:01
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Lista magazinelor e trecuta la sugestii sa stiti.
    Nu stiu daca/cat de curand va aparea, avand in vedere ca sunt alte chestii importante de facut inainte (re-ordonarea categoriilor si cautarea dupa localitate). Si statisticile tip analytics, daca ar fi dupa mine ;)

    05.07.2010, 21:02:32
  • kiti
    kiti

    Multumesc Peafowlady.Deja am parcurs un sfert din magazinele din lista si am adaugat multe la preferate.Eu nu stiam de aceasta lista dar multumita tie am aflat.

    06.07.2010, 00:48:40
  • peafowlady
    peafowlady

    Si eu am parcurs o parte din ea. Dar 400 de magazine inseamna ceva... asa ca o iau incet : )

    06.07.2010, 11:22:05
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    unde sunt sugestiile , sa vad si eu?

    15.07.2010, 20:02:42
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @cryssta: sugestiile sunt la Luigi in inbox :)) fiindca ii trimit periodic cate o lista cu chestii care au fost cerute aici de mai multa lumea si care ar trebui implementate.

    15.07.2010, 23:08:52
  • Danixious
    Danixious

    Subscriu si eu acestei idei. De fapt am tot "subscris" de vreun an, de cand tot in stadiul de sugestie este aceasta idee. Dar am rabdare... :)

    20.07.2010, 09:39:06
  • blonda33
    blonda33

    Chiar este o problema.... Caut magazine ce vand accesorii variate pentru confectionarea cerceiilor, colierelor si bratarilor si mi se pare ca ma invart intr-un cerc inchis. Chiar este nevoie de a face o lista pe categorii, pentru a injumatati timpul de cautare a clientilor, pentru ca se pierde foarte mult timp pentru asa ceva.

    02.08.2010, 12:17:10
  • lauraloredana
    lauraloredana

    @CinnamonCloves:

    O sa incerc sa nu vorbesc prea mult in termeni stiintifici.
    Ii poti sugera lui Luigi crearea unei baze de date ( o tabela ) care sa preia automat in momentul in care apare un nou magazin pe Breslo, doua campuri si anume: nume utilizator si localitatea.
    In acest fel baza de date se actualizeaza singura, ramane doar partea cea mai grea...si anume introducerea magazinelor deja existente..Dar poate gaseste persoana care se ocupa de partea de cod din spatele site-ului o solutie mai buna in acest sens.
    O zi buna!

    05.08.2010, 12:04:47
  • aigile
    aigile

    Bine ca am verificat printre idei, altfel gata-gata sa deschid si eu un topic cu exact aceeasi sugestie... De multe ori doar intamplarea iti scoate in drum o 'variatie' binevenita! Si apoi, cred ca ar fi util pentru noii veniti - s-ar evita avataruri sau logo-uri asemanatoare.

    05.09.2011, 15:30:51
  • Andreeaswork
    Andreeaswork

    Subscriu si eu, am simtit mereu nevoia de o astfel de lista pentruy a cauta mai usor magazinele, sa speram ca se va rezolva in curand

    06.09.2011, 10:39:01
  • blanitza
    blanitza

    Evident ca ar fi utila, insa pana cand ea va fi creata ar trebui sa se foloseasca la maximum cele cateva posibilitati de prezentare existente - liste de creatii(cu tristete o spun, mult prea putine persoane se implica efectiv in crearea listelor, si e pacat), topicul de "Buna Ziua", pe care l-am descoperit de putina vreme, insa imi place mult, plus topicurile de pe forum, asadar socializarea. Stiu ca sunt variante indirecte cumva, insa cam asta e.
    Sunt cateva magazine relativ noi(o luna, doua) care-au devenit cunoscute deja pentru ca au produse frumoase si-au utilizat intens actualele instrumente de popularizare, mai ales listele.

    06.09.2011, 17:24:46