Forum: Suport Breslo Livrare colete

  • user4039
    user4039

    Buna! As vrea sa imi spuneti si mie voi cum trimiteti coletele mici. Ma refer la o pereche de cercei de exemplu. Eu pana acum le puneam intr-un plic cu bule si atat si daca erau mai multe, intr-o cutie. Ieri am fost la posta sa pun o pereche de cercei si avea 5,5 grame si nu au luat plicul. Au zis ca trebuie ca un colet sa aibe minim 100-200 de grame, dar nicio pereche de cercei nu a avut pana acum 100 de grame. Ce sa fac? Sa pun comanda minima macar 2 perechi? Astept sa imi spuneti cum faceti voi.
    Merci!

    25.08.2010, 22:24:03
  • whatwelovetoday
    whatwelovetoday

    Buna!
    Daca il pui intr-un plic cu bule prea usor trebuie sa il trimiti sub forma de scrisoare, nu de colet. Dar nu este bine sa faci asta, deoarece plicul acela va ajunge in cutia postala a clientului, direct acasa, nu la posta. Astfel, exista riscul de a fi furat!
    Eu zic sa pui in plic niste hartie impaturita pentru a ii da greutate.

    26.08.2010, 02:21:55
  • gariana
    gariana

    Eu am trimis luni un colet pana in 100 g si nu mi-a zis nimeni nimic. Fiecare cu legea lui...asa e la noi.

    26.08.2010, 08:55:05
  • Margelute
    Margelute

    SI mie mi s-a intamplat sa trimit colete sub 100 de grame si nu a comentat nimeni. Incearca si tu alt oficiu poate ai o surpriza.

    Scrisoare simpla daca il trimiti nu poti sa-l asiguri si nu poti cere plata ramburs.

    26.08.2010, 09:23:54
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Oricum fiecare oficiu are nebuniile lui.
    Tin minte ca vreun an am folosit pentru cate o pereche de cercei plicuri normale din acelea albe, pentru scrisori. Pana intr-o zi cand mi-au zis ca nu mai pot sa trimit colete in plicuri de scrisoare, trebuie sa le tirmit musai in plic cu bule sau cutie de carton.

    Daca nu vrei sa ceri o comanda minima, mai pune pur si simplu ceva in colet. Hartie impaturita suna bine, sau poti cumpara bomboane la kg si sa adaugi cateva coletului pe post de cadou...orice care sa il faca mai greu!

    26.08.2010, 11:11:50
  • pixierust
    pixierust

    eu cand trimit o singura pereche, pun intr-o cutie cerceii, impachetati si ei frumos (pentru ca la posta imi cere o cutie de o anumita marime...) si ca sa umplu spaitul mai pun plastic cu "buline" (bule de aer), eventual un mesaj pentru clienta cu "multumesc". asta fac si ca sa am grija de cercei, si ca sa nu fie gol pachetul, sa-mi zboare cerceii prin cutie pana la destinatie:))
    eventual poti trimite prin plic cu "buline" cu prioripost, dar e ceva mai scump...

    26.08.2010, 11:49:59
  • user4039
    user4039

    Pai eu trimit tot in plic de scrisori, dar pun bule de aer la metru :D Si am mai trimis si eu cercei care aveau mai putin de 100 de grame....dar cica acum s-a schimbat. Si pe foaia ce trebuie completata pentru expeditie (cea alba) la valoare cica trebuie sa scriu neaparat 20 de lei, chiar daca rambursul este de 13 lei. Ceea ce iar nu inteleg de ce au facut asa pentru ca nu are nicio logica. Nu poti spune ca un colet are valoarea de 20 de lei, si ca ceri inapoi 13 lei. Ce sa faca si ei...cand se plictisesc mai schimba cate o regula, desi sunt stupide uneori.

    26.08.2010, 13:04:28
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Cum merge la mine:
    1. Este adevarat, valoarea minima declarata e de 20 lei, inconvenientul e ca platesti mai mult pe colet pt ca se taxeaza si la valoare.
    2.Coletele se pot pune si in plic, nu conteaza ambalajul, eu nu stiu de unde au astai ideile astea, cred ca nu o scrie in regulamentul intern: NU PRIMITI COLETE CARE NU AU FUNDA ROZ!Catre strainatate depinde de of. postal si ce declari. Ca si regula plicurile nu pot contine decat corespondenta!Eu le-am zis ca am o felicitare cu o funda mare :-j :)))
    3.Asta cu greutatea e Bullshit. Daca trimit o punga de pene cred ca nu o ticsesc in plic, desi sunt usoare. Doar ca taxarea e diferita.
    Ideea e ca astia de la posta traiesc toti in lumea lor, fiecare face cum i se nazareste dar pe pereti asa sa posteze niste reguli pt viitorii expeditori,cu o stampila mica a dirigintelui, doar sa le putem citi si noi, nu s-ar incumeta!Ca doar na daca -i pui sa-ti arate unde scrie tac toti malc!

    26.08.2010, 20:13:36
  • decoart1
    decoart1

    Asa e , valoarea minina a unui mandat ( inclusiv ramburs ) e de 20 lei.
    Despre greutatea unui colet nu am gasit pe site-ul postei despre limita minima , ci doar de cea maxima , asa ca - vorba cuiva , schimba oficiul , e o apreciere cel putin subiectiva a oficiantului , daca nu rauvoitoare .

    Coletele mele au in mod obisnuit in jur de 30 de grame si nu am primit nici un refuz , la oficii diferite .
    Cred ca e cel mai sigur colet si nu scrisoare simpla , e singura modalitate care include ramburs.

    26.08.2010, 21:03:27
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    hmmm..pana acum trimiteam coletele in plic din hartie iar produsul era impachetat in folie cu bule:) sau in cutie doar lipita cu scotch (neambalata in hartie)..acu' li s-a nazarit sa-mi spuna sa leg cu sfoara coletele chiar daca-s in cutie invelita in hartie:( si am masacrat la o.p. o cutie pe care am indesat-o intr-un plic ca nu vroia sa o primeasca doar lipita..wtf?..s-a ticnit lupu'..

    26.08.2010, 22:24:06
  • BohemianSin
    BohemianSin

    mi mi-a zis pe la inceputuri sa nu le mai leg cu sfoara :)))))

    26.08.2010, 22:40:53
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    nu mi-au mai zis pana acum..asa, dintr-o data i-a apucat:(
    probabil ca le manipuleaza niste giboni si trebuie sa fie cat mai bine ambalate ca sa nu cedeze:))
    povestea cineva ca a trimis niste cercelusi cu tija intr-un plic cu bule si a a ajuns la destinatie cu tijele pe afara, perforasera plicul; cred ca trantesc ditamai cutiile peste plicurile noastre amarate:))

    26.08.2010, 22:46:09
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    mi mi-a zis pe la inceputuri sa nu le mai leg cu sfoara :)))))

    ..mda, sunt slow minded, acum am vazut ca de fapt ti-au zis sa NU le mai legi:))))

    26.08.2010, 22:47:38
  • orangepunctgreen
    orangepunctgreen

    Eu am cumparat la inceputul anului plicuri cu bule, pentru ca mi se pareau mai sigure si mai ok decat niste cutii (plus ca atunci nu aveam cutii pentru cercei si alte lucruri marunte) si in ziua cand am mers cu primul plic mi s-a spus ca nu se mai accepta pentru colete ramburs plicuri cu bule, si ca regula intrase in vigoare cu 3 zile in urma... acum am 60 de plicuri cu bule care stau frumos in dulap asteptand vremuri mai normale.

    27.08.2010, 19:51:57
  • havin
    havin

    orange poate mi le vinzi mie, ca de o saptamana sant in ro si-mi blestem minutul in care m-am gandit eu ca nu are rost sa ma car si cu plicuri cu bule in romania!!!!!
    si tot de o saptamana umblu capie dupa plicuri!!!!
    eterna si fascinanta romanie....

    27.08.2010, 22:40:12
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    in metro stiu ca erau plicuri de mai multe dimensiuni...poate ajungi pe acolo:)

    28.08.2010, 02:32:12
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ havin: gasesti plicuri cu bule la carrefour, Cora etc. Au si la toate libarariile de cartier, numai ca acolo ma costa un plic A5 2 lei....

    28.08.2010, 15:21:34
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    in metro costa cam 1 leu un plic a5...sunt ceva mai ieftine decat in alte locuri.

    28.08.2010, 16:20:37
  • havin
    havin

    multumesc mult fetelor, eu n-am apucat sa pun piciorul in nici un mag. gen cora, carrefour, dar cu siguranta devine imperios necesar! si cand ma gandesc ca sant mai toate sub nasul meu!!!!

    28.08.2010, 18:56:31