Forum: Subiecte de afaceri Livrare in Rep. Moldova / alte tari non-UE

  • Ancolette
    Ancolette

    Buna!
    Voi in ce conditii livrati in alte tari? Ma intereseaza in special in tarile care nu sunt in UE - am inteles ca e complicat sa livrezi ca persoana juridica - declaratii vamale, nu stiu ce cod EORI etc.
    Care este varianta cea mai ok ca si mod de livrare (PF/PJ) si cu ce transportator?
    Va multumesc,

    10.05.2016, 10:24:39
  • RoseOfTheFlames
    RoseOfTheFlames

    Eu livrez in alte tari oricand mi se plaseaza o comanda (vand si pe alt site). Sunt persoana fizica insa si am produse mici, deci le trimit intr-un plic. Nu am nimic de completat, trimit plicul ca si recomandata (este mai ieftin decat un colet).
    Vad ca vindeti pantofi, din pacate va trebui sa-i trimiteti ca si colet, iar un colet este destul de scump, trece lejer de 50 lei. Site-ul postei romane are calculator de tarife in cazul in care sunteti interesata.
    Nu cred ca este complicat sa trimiteti un colet insa, probabil este doar un formular standard de completat pentru persoane juridice. Cel mai bine ar fi sa va duceti personal la posta vamala si sa intrebati sau sa sunati la numarul de telefon afisat pe site-ul postei romane si sa cereti mai multe informatii.

    16.06.2016, 17:38:47