Forum: Suport Breslo livrare produs

  • scorpio89
    scorpio89

    salut!ma numesc anca si sunt incepatoare.as dori si eu sa imi deschid un magazin pe breslo.am inteles cum se face,am inteles ca prima luna e gratuita,dar cand incep sa ma gandesc la ce ar trebui sa fac dupa ce un client isi anunta intentia de a cumpara ceva,se cam rupe firul.adica trebuie sa ma duc cu "marfa" la posta,gata ambalata frumusel de mine.completez formular(imi dau ei o cutie in care se transporta produsull?tre sa o cumpar?nu am trimis un colet in viata mea!:(( am primit numai),platesc...ASA IMI IMAGINEZ EU CA SE FACE!:D e sf?:D dumneavoastra trimiteti colet cu confirmare de primire?de fapt m-am uitat pe site-ul postei romane si am vazut acolo cam cum se calculeaza tariful,dar nu stiu daca am bifat si completat ce trebuia.AJUTOOOR

    05.11.2010, 09:48:43
  • BijuteriiFantezie2
    BijuteriiFantezie2

    ambalarea coletului se face de catre tine, intr-o cutie potrivita ca si dimensiuni pt ceea ce vei pune in ea - de obicei in magazine gen selgros sau metro exista un cos cu ambalaje(cutii de carton) pe care le poate lua oricine (sunt gratis), sunt marimi diferite de la cea mai mica la cea mai mare - poti lua de acolo sau o poti confectiona chiar tu dintr-un carton mai gros pt a nu se deteriora la transport. Apoi, invelesti cutia in hartie alba(neaparat), lipesti cu scotch, dar sa ai grija ca una dintre fetele cutiei sa o lasi fara scotch pt a putea scrie pe ea. Scrii destinatarul si expeditorul pe acea fata (gasesti model pe site-ul postei romane) si mergi la posta. Acolo, ceri un formular pt colet, si un formular pt ramburs (cel verde). Ai grija cum completezi...pe formularul pt colet expeditorul esti tu, iar destinatarul este cel caruia ii trimiti coletul...pe formularul pt ramburs(verde) - destinatarul vei fi tu, iar expeditorul - clientul. Valoarea rambursului va trebui sa fie valoarea comenzii + taxa pe care o stabilesti tu pt transport. Apoi iti vor cantari coletul si in functie de valoarea declarata, ramburs si greutate vei plati intre 7 si 10 lei (aproximativ) - aceasta este taxa pt transport pe care o vei recupera din ramburs. Cam asta este...sper sa nu fi omis ceva...mult succes!

    05.11.2010, 10:58:54