Forum: Idei si sugestii livrare produse

  • arabela
    arabela

    Salut

    Eu cred ca e necesara o rubrica cu "europa" si "toate tarile" sau "restul lumii" la selectarea altor tari in profilele de livrare.
    Nu cred ca ajuta pe nimeni daca trec fiecare tara cu acelasi pret si creez o lista interminabila de preturi de transport.
    Eu vreau sa ofer transport in lume, dar nu vreau sa fiu limitata la o tara anume.

    17.12.2009, 13:59:35
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, da, subscriu!
    Sa putem avea un pret pentru UE si unul pentru "restul lumii" sau asa. In general si tarifele postale sunt oarecum asemanatoare in UE iar pt restul lumii putem face o medie :)

    17.12.2009, 20:30:03
  • orangepunctgreen
    orangepunctgreen

    Eventual sa se poata face o lista cu regiuni, si sa putem alege tarile pe regiuni, si apoi celelalte sa intre la 'restul lumii'.

    O intrebare, daca ati trimis in afara tarii: ati folosit Posta Romana cu trimitere colet? Pretul mi se pare asa de mare si de neinteles pentru straini...

    11.01.2010, 22:02:39
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ orage: e un topic pe tema transport international, poate te ajuta: www.breslo.ro/Forum/expedieri-internationale_topic_935

    12.01.2010, 14:46:36
  • orangepunctgreen
    orangepunctgreen

    Multumesc :)

    12.01.2010, 19:29:10
  • gretysimonica
    gretysimonica

    La introducerea unui produs nou trebuie sa selectez modul de livrare (prin posta SAU intalnire) doar intr-o varianta si eu vreau sa ofer posibilitatea alegerii.Asa ca la descrierea produsului fac mentiunea despre ambele posibilitati si se bate cap in cap cu ce am selectat ca sa pot trece mai departe. Cum sa procedez?

    04.03.2010, 23:15:04
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Grety, din cate inteleg eu, tu vrei sa te intalnesti cu clientele sa le predai personal comanda (cost 0 transport) in Bucuresti. Pentru restul tarii banuiesc ca ai un tarif de transport de x lei.

    Pentru ca ambele variante sa apara la fiecare produs la "livrare" trebuie sa intri in Magazin -> Livrare produse -> adauga un profil de livrare nou -> scrii numele profilului -> la Bucuresti scrii 0 la cost de livrare (asta inseamna ca in bucuresti te intalnesti personal cu clientii si ei nu mai trebuie sa plateasca in plus pentru transport) iar la Alte orase scrii suma X pe care te-ai gandit sa o ceri pe transport (un pachet ramburs costa intre 7 si 10 lei). Daca vrei sa livrezi si in alte tari, completezi si rubrica respectiva.

    Sper ca ti-am fost de folos.

    05.03.2010, 16:49:02
  • DENISE
    DENISE

    Exista persoane care intra pe breslo si fac o comanda.Dar nu au inteles ca fiecare vinzator trimite un colet.Au impresia ca pot comanda din tot siteul si vor primi un singur colet,vor plati o singura taxa postala.Eu am avut asemenea comenzi,adica de 0,5lei sau 1leu.Bineinteles intreb intai de ce este comanda atit de mica.Raspunsul cred ca l-ati priceput.Banuiesc ca nu sint singura.Oare se poate face ceva,sa fie explicat undeva cum functioneaza?Undeva mai la vedere pentru nou veniti.

    20.04.2010, 14:54:19
  • arca
    arca

    Revenind la problema livrarii in alte tari, subscriu variantei cu gruparea tarilor in categoriile EUROPA si restul lumii ( poate ca pe ebay, unde cumparatorul poate selecta tara in care se afla si gaseste automat pretul) fara a mai fi nevoie sa incarcam pagina cu o lista f lunga de tari in care livram . Ce parere aveti?

    05.05.2010, 12:06:43