Forum: Tehnici & Materiale Lucrul cu cabochoane

  • carla69
    carla69

    Fetelor mai inaintate decat mine,ce se pune in spate la cabochon,ma refer la ce material?Se lipeste?Please!!!

    28.05.2012, 08:26:08
  • gemsgems
    gemsgems

    Exista baze pentru cabochon. Depinde ce tehnica vrei sa folosesti pentru pandantiv. Vrei sa lucrezi cu sarma, cu margele de nisip, cu piele, cu alt material? :D

    28.05.2012, 10:24:20
  • carla69
    carla69

    Vreau sa lipesc un material si sa lucrez cu margele de nisip si nu stiu ce material sa folosesc

    28.05.2012, 11:32:08
  • tonycat
    tonycat

    Pentru asta se foloseste ca baza piele naturala fina dar rezistenta, ca aceea pe care o numim "intoarsa". Pe ea se traseaza linia de contur a cabochon-ului pe care se coase primul rand de margelute de la baza, samd. Apoi se aseaza cabochonul....Cabochonul se lipeste cu adeziv special, sau cred ca merge si strans de randurile de margelute care se cos pa langa el. Pentru siguranta se lipeste.

    28.05.2012, 13:46:07
  • tonycat
    tonycat

    M-am inselat, un pic. Cauta pe youtube, un videoclip numit.

    Bead Embroidery: How to Trim the Foundation and Attach the Backing
    Margelele si cabochonul se prind prn coasere(margelele) de ceva care seamana cu fetru... mai departe e simplu. Hai ca e simplu! Succes!

    28.05.2012, 13:54:11
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Poti folosi si fetru si piele sau imitatie de piele. Pielea poate fi intoarsa sau nu.
    Aici e alegerea ta.
    La fel, cabochonul il poti lipi sau nu, depinde cat de mult il "prinzi" cu margelute. Daca ai o broderie mai putin inalta si ar exista riscul ca acesta sa iasa, atunci este musai sa il si lipesti. Daca nu, atunci nu cred sa fie musai. Dar, e drept, este mai usor sa lucrezi cu cabosoanele lipite ;)

    28.05.2012, 15:14:27
  • carla69
    carla69

    Multumesc

    28.05.2012, 16:53:12
  • tonycat
    tonycat

    http://makehandmade.net/2011/03/28/bead-necklace/

    mi se pare ca e foarte clar explicat prin imagini cum se conecteaza caboshonul de suport.

    29.05.2012, 17:48:53
  • carla69
    carla69

    Superb!!1Multumesc tonycat

    29.05.2012, 18:21:46
  • tonycat
    tonycat

    Cu placere, Carla69, nu stiu nici eu ce trebuie facut, nici la margelute nu ma pricep sa le cos, dar am cabochoane facute de mine din rasina si trebuie sa le "rezolv" cumva. Daca mai gasesc ceva ce merita postat, dau de veste... pana atunci... spor si inspiratie!

    29.05.2012, 19:35:55
  • ancagio
    ancagio

    Ce adeziv se foloseste pentru a lipi cabochoanele de bazele metalice? am incercat cu E6000 despre care tot zice lumea si nici un rezultat!

    09.01.2013, 09:44:59
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Incearca si Technokol Rapid 60: http://arthobbycreativ.ro/hobby_show.php?subcatid=137&cos=&ctrl=&grupaid=1433 . Eu am lipit plastic pe sticla si nu se mai dezlipeste in vecii vecilor :). Foarte bun. In plus, e transparent si usor de aplicat.

    09.01.2013, 10:42:52
  • Live
    Live

    Cum adică ai încercat cu E6000 și niciun rezultat? Nu s-au lipit sau ce s-a întâmplat? Numai cu el lipesc de peste 2 ani și nu s-a întâmplat decât o dată să se dezlipească ceva: un ban de 5 lei din vremea lui Ceaușescu. Eu procedez astfel: dau cu ajutorul unei scobitori lipici și pe baza de inel, și pe dosul cabochonului și, ca să aplic și să las la uscat, pun cabochonul cu fața în jos și vin cu baza de inel deasupra, țin puțin apăsat, ca să facă priză, apoi las la uscat, având grijă să sprijin cabohonul să stea drept, ca să nu alunece într-o parte baza de inel. Mă folosesc, pt asta, de un capac de cutie de plastic, pus cu fața în jos și sprijin de marginea înălțată.

    09.01.2013, 11:36:06
  • tonycat
    tonycat

    Poate era vechi?!

    09.01.2013, 22:28:21
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    Si eu am avut experienta neplacuta cu E6000. Am si sunat la magazinul de unde l-am luat sa fac scandal, dar il primisera cu 1 saptamana inainte. Am citit toate materialele si am vazut toate filmuletele de pe youtube despre cum se foloseste si degeaba.

    Am avut mai mult succes cu Picatura :)

    10.01.2013, 19:26:47
  • ancagio
    ancagio

    Cine stie cum se realizeaza cabochoanele de sticla transparente cu diferite fundaluri? gen www.breslo.ro/Product/Cabochon-sticla-14mm-Craciun--cod-3561_106833 ?
    Multumesc

    26.11.2013, 14:00:22
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Daca doriti lipirea unui cabochon de piatra, sticla, pe o baza metalica: degresati bine cele doua suprafete, cu spirt sanitar sau otet, inainte de lipire. Ar fi foarte bine daca ati putea zgaria putin baza metalica si piatra, pe zona de lipire, pentru o aderenta mai buna.

    26.11.2013, 14:29:31
  • carla69
    carla69

    mai nou folosesc prenaldez,parca e mai bun decat picatura

    29.11.2013, 18:24:45
  • Gaby2010
    Gaby2010

    La Praktiker se gaseste un adeziv-Bison Kit-Universal- de la o firma olandeza Bison. De aproape un an folosesc acest adeziv pentru lipit cabochoane ,piele,fetru e.t.c. Lipeste foarte bine.Vi-l recomand.

    09.12.2013, 21:10:11
  • ale.whitechocolate
    ale.whitechocolate

    ce adeziv se foloseste pentru a lipi un cabochon de o poza? Multumesc

    03.04.2014, 18:19:45
  • Rimell
    Rimell

    stiti cumva daca bazele pentru cabochon se pot vopsi? si daca da cu ce?

    24.04.2014, 16:15:03
  • bijuterim
    bijuterim

    Eu as incerca cu acrilice si apoi fixate cu un lac pe baza de apa.

    25.04.2014, 17:49:37
  • blanitza
    blanitza

    Pentru cabochon lipit de poza cel mai bine merge Mod Podge, plus ca el mai are si alte intrebuintari.
    Pentru cabochon lipit de cadru metalic eu utilizez un produs Diamond Glaze, care e sfant, mai ales daca sunt cu fete lucioase si unul si altul, lipitura tine forever datorita unui efect de vacuum ce se creeaza intre cele doua.
    Si-n alta ordine de idei, si ca sa revin cumva la topic, iata un model de cusatura in margelute de nisip pentru o piatra care nu este propriu-zis cabochon(spatele drept), ci este fatetat, insa nu are gaura, asemeni cabochoanelor.
    http://howdidyoumakethis.com/beaded-faceted-stone-pendant/

    01.05.2014, 13:23:38
  • Fine.Things
    Fine.Things

    Pt cabochon lipit pe baza metalica si nu numai, zic si eu tot E6000 !!! Este ex-ce-lent !!
    Lucrez cu el de circa 2 ani si NICIODATA (deci, niciodata !) nu am avut pbl. din cauza lui.
    Mai mult, am vrut sa dezlipesc un cabochon dintr-o baza de inel pe care a calcat clienta din greseala si nu am reusit decat punand insistent flacara sub baza deteriorata deja + muncind la desprindere. Mi-a reusit intr-un final, dar cu multa insistenta si f multa caldura efectiva.
    Am mai incercat, apoi, cu o alta bijudica mai veche si credeti-ma ca nu am reusit nicicum sa scot cabochonul din baza - nici cu flacara, nici cu forta, deloc ! Am vrut sa-l remontez in alta baza, insa a ramas tzeapan in baza veche !

    Daca ati avut pbl., ma gandesc ca poate adezivul era contrafacut... habar n-am, zic si eu ...

    In concluzie : dupa parerea mea, daca adezivul este original, sa stiti ca face toti banii !! Inca mai am din cel cumparat acum peste 2 ani - am luat un tub mare, de 110 ml - eram la inceput si nu stiam ca se fol. atat de putin, deci tine atat de mult. Cred ca ma mai tine inca vreo 2-3 ani, sper sa ramana la fel de bun.
    Nu l-as schimba cu nici un alt liant !

    03.05.2014, 16:19:33