• PurpleWorks
    PurpleWorks

    Am inceput sa lucrez si cu lut, pe langa fimo. As vrea sa stiu cum reusiti voi sa il modelati fara sa se sfarame sau sa se lipeasca de suportul pe care este modelat. M-am mai umezit pe degete si oarecum functioneaza, insa apoi apa este absorbita si iar devine sfaramicios...

    17.04.2009, 11:28:53
  • CercelulVoinic
    CercelulVoinic

    Incearca sa nu il modelezi prea mult in mana, si sa folosesti bucati mici de pasta , iar pe parcurs ce faci formele, sa il pastrezi in ambalajul original inchis etans . si la modelat, incearca pe ceva gen gresie , o suprafata lucioasa .. Oricum, nu iti va iesi o forma perfecta, dupa uscare mai trebuie slefuit putin . sper sa te ajute :)

    19.04.2009, 21:01:25
  • dragonfly
    dragonfly

    iti spun eu ce sa faci....pune putina faina.eu asa am facut

    20.04.2009, 13:10:12
  • PurpleWorks
    PurpleWorks

    Mersi frumos :D

    20.04.2009, 14:09:55
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Voi de unde ati luat lut cu uscare la rece, daca sunteti din Iasi mai ales, sau daca nu un site ceva sa-mi trimita destul de repede(max o sapt)...vreau sa fac niste brose cadou si mi s-a terminat cel pe care l aveam de pe un site....anyway acolo imi trimit produsele in trei sapt!Mersi mult!

    13.12.2009, 19:38:05
  • KAEVjewelry
    KAEVjewelry

    Eu am luat un lut Keraplast..parca asa se numea de la un magazin de accesorii pentru pictura de pe strada cum vii din spatele primariei spre Moldova.

    13.12.2009, 20:31:51
  • BohemianSin
    BohemianSin

    il stiu, il stiu....gata maine acolo sunt prezenta...ca am cautat si ieri si azi ipsos de mi-a iesit pe ochi si ma gandeam macar lut sa iau daca nu(vreau sa torn in forme)!Multumesc multtt!:*

    13.12.2009, 20:56:30
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si daca iti uzi mainile in timp ce-l modelezi, poti forma delatii mai fine (fiindca nu devine asa repede uscat si casant).

    13.12.2009, 22:59:09
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    A, da eu imi tin lutul la frigider...nu mai stiu de unde stiu sa fac asa, dar am tinut o punga deschisa (ma rog, pe care am incercat cat am putut eu de bine sa o resigilez) la frigider timp de un an si a fost perfect refolosibil - doar ca foarte rece! :P

    13.12.2009, 23:00:33
  • BohemianSin
    BohemianSin

    si eu il modelez cu apa insa nu pot face sa nu se =increteasca= putin la uscare desi la jumatatea timpului il intorc si presez putin....solutii??? :d

    13.12.2009, 23:42:10
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Sa il pui pe o foaie de ziar departe de surse de caldura?
    Si la mine se onduleaza putin pe margini daca nu il intorc....mai ales piesele subtiri.

    14.12.2009, 23:24:50
  • MAD
    MAD

    citisem pe undeva ca poti sa pui hartie si deasupra si ceva mai greu[o carte dar nu foarte groasa], dupa ce s-au uscat partial si nu se mai onduleaza. Dar n-am incercat. :)

    Ca si Cinn, le intorceam foarte des de pe o parte pe alta. Si nu se ondulau.
    Recunosc insa ca nici eu nu am lucrat cu piese foarte subtiri.

    22.12.2009, 17:54:46