Forum: Tehnici & Materiale Lutul cu intarire la aer Sio 2 Plus

  • user134905
    user134905

    Buna ziua,

    As dori sa aflu de la cunoscatori care sunt conditiile de lucru cu produsul Sio 2 Plus. Am achizitionat un kilogram acum ceva vreme, si doar recent am inceput sa-l folosesc (era sub vid, deci nu-i chestie de data de expirare) - spre marea mea dezamagire, orice as modela se crapa iremediabil, mai devreme sau mai târziu, mai putin sau mai mult. Unele piese rezista in timp ce altele, in mod curios, nu.
    Pe site-ul lor scrie asa, la capitolul specificatii tehnice/fisa produs: nu crapa, se usuca (asta da, de uscat se usuca ca aluatul cel mai prost) la aer, nu necesita cine stie ce tehnica speciala de intrebuintare, bla bla. Toate bune, doar ca nici macar nu se poate comenta pe site-ul lor, sa le zica careva cât de bun le este produsul, intr-adevar.
    Ca si comparatie, am lucrat cu Darwi (fabricat in Belgia, in timp ce Sio 2 Plus este spaniol), si nu se compara. Asta Sio 2 si daca-l cufunzi in apa de zece ori pe zi si tot se crapa. Am stricat de ciuda câteva piese, si mai am jumate de kilogram, cu care as dori sa stiu ce sa fac: tomberon sau plante. Poate sa tina mai bine la astea din urma.
    Lucrez cu piese mari gen 10 - 20+ cm inaltime (soldatei), pe schelet de sârma, cu folie de aluminiu, si nu ar trebui sa fie probleme din astea din câte citesc in fisa produsului. Se poate sa reziste doar la piese mai mici ? Sunt tutoriale in care-ti arata cum sa faci o pusculita. Intrebarea e: daca un soldat pe schelet metalic nu rezista, cum o sa reziste o pusculita in care tot pica bani ?

    Va multumesc din avans pentru orice remarca.

    PS: ca idee, ce-am lucrat cu lutul Darwi poate fi vazut aici: http://alanusrex.deviantart.com/art/ML-WIP-face-detail-540309817
    Sa fi facut asta cu Sio, ar fi fost deja la gunoi inainte sa crestez detaliile.

    27.06.2015, 16:49:23