Forum: Subiecte de afaceri MAGAZIN ON.LINE DE PREPARATE NATURISTE PROPRII(CREMA, ULEURI, SAPUNURI...)

  • stelatoma
    stelatoma

    Sunt cosmeticiana, si as vrea sa-mi si pot vinde on.line preparatele naturiste proprii.
    Sunt PFA recent autorizat in Constanta(salon de cosmetica+ machiaj semipermanent). Sunt si absolventa a Univ. Ovidius (profil biologie, specializare: ecologie si protectia mediului.Ce variante am?
    Cum trebuie procedat? diploma de licenta e valida in acest caz?
    Multumesc tuturor!

    30.11.2011, 20:51:04
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Eu zic ca se poate! Eu una, abia astept sa postati produsele cu fotografii si descriere! Mult succes!

    02.12.2011, 22:29:35
  • hobbytools
    hobbytools

    Stimata Doamna,
    Pai ce atatea dubii? Dati inainte doamna draga cu mult curaj ca restul vine de la sine.
    Eu am obiceiul sa-i incurajez pe toti cei care doresc sa-si faca o afacere proprie cat de mica astfel ca nu ma pot abtine si va rog chiar sa incepeti cat mai repede.

    Este doar nevoie de credinta in ceea ce faceti, produse de calitate in care sa credeti nezdruncinat si actiune.

    Nu va lasati speriata de nimic si de nimeni...asa de multa frica in jur este ca oamenii imboldesc unii pe ceilalti sa se teama.

    Ca si fapt divers, am o cunostiinta in Sibiu care traieste foarte bine din cosmetice si produse naturiste. Vorbesc de Mercedes si vila nu de mai putin de atat.

    Cu respect,
    Georgian Cimpoeru

    04.01.2012, 22:26:49
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu stiu care sunt normele legale cand e vorba de vanzarea de cosmetice productie proprie.
    Dar atata timp cat ai un PFA si respecti acele nomele legale referitoare la cosmetice, totul ar trebui sa fie OK.

    Trebuie doar sa nu uiti ca tot ce faci este pe propria raspundere si ca fiecare trebuie sa se informeze singur despre ce conditii trebuie sa indeplineasca ca totul sa fie ok si legal. Mult succes! :)

    05.01.2012, 12:48:15
  • stelatoma
    stelatoma

    Multumesc mult ptr sfaturi si incurajari!
    Eu am citi pe net, ca inainte de comercializarea sapunurilor(intra la categoria produse cosmetice), trebuie trimisa o notificare la Ministerul Sanatatii, dupa ce in prealabil s-a obtinut un buletin de analiza ptr produsul respectiv.
    Deci fiecarei retete ii trebuie: un buletin de analiza (si asta cica costa in jur de 100 euro)+ notificarea la Minister. Deci cate retete / produse sunt= atatea buletine si notificari x 100 euro. Cel putin eu asa am inteles. Asa procedeaza toata lumea, oare? Pai, as spune ca nu e prea incurajator. Banuiesc ca cineva care nu are ce face cu banii, nu se mai ocupa de produse home-made. Si atunci cei care vor sa-si transforme acest hobby intr-o afacere, cum procedeaza? Deocamdata , sunt la capitolul: informare. Tare mi-ar placea sa-mi pot expune si eu produsele. ....

    13.01.2012, 04:20:32
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Asa este cu avizele, fiecare produs trebuie verificat si admis de Ministerul Sanatatii, trebuie sa contina ingrediente dintr-o anume lista aprobata, producerea sa respecte conditii de igiena standardizate.
    Nu este prea incurajator - dar si daca pateste vreunul ceva de la un ingredient, il platesti de bun. Se intampla si la cosmeticele avizate, dar macar acolo citesti pe eticheta ce contine si-ti asumi riscul.

    13.01.2012, 11:26:43
  • stelatoma
    stelatoma

    Dar daca produsele sunt doar din ingrediente naturale, ce rost mai are lista aceea?
    Nu sunt folositi nici conservanti, nici coloranti. In fine, ...vom vedea...

    13.01.2012, 22:30:12
  • Mascha
    Mascha

    Pentru mine si cei interesati de produse ecologice & organice certificate organic, avizul de la Ministerul Sanatatii nu inseamna nimic {care aproba in Romania toate catastrofele din farmacii & co.}. Cat despre cele handmade, le poti alege pe cele veritabile {naturale 100%, chiar si cu ingrediente organice} in urma experientei indelungate & informarii detaliate in legatura cu aceste ingrediente.

    Nu am avut nici o data probleme cu cosmeticele handmade neavizate & necertificate fiindca am selectat cu deosebita atentie artizanii. Prezentarea unui magazin pe breslo & descrierea produselor sunt deobicei edificatoare; si din minciuni iti poti da seama de realitate :P

    Necunoscatorii insa pot fi inselati, neputand face diferenta intre un produs 100% natural si unul care contine si chimicale controversate; sunt cateva magazine de acest fel pe breslo din care nu voi comanda niciodata {in ciuda feedback-urilor straine pozitive}, mie imi este evident ca sunt nesinceri cu privire la ingrediente.

    18.01.2012, 19:24:48
  • BEAUTICIAN.TS
    BEAUTICIAN.TS

    Sunt perfect de acord cu tine!

    21.01.2012, 22:51:28
  • BEAUTICIAN.TS
    BEAUTICIAN.TS

    Sper ca nu te refereai la mine...faptul ca sapunurile mele au multe plante,...este un hobby..sunt pasionta de plante si de tot ce pot face ele...si cand te gandesti ce OTRAVURI se comercializeaza prin magazine....Ue sunt de parere ca vina noatra este NEINFORMAREA. daca omul s-ar informa, ar sti ce cumpara...Si niciodata produsele de pe rafturile magazinelor nu vor avea calitatea celor hand-made, cu toata reclama lor, etichete, design, publicitate...Mai e o chestie: poate ca unele de aici stiu: AYURVEDA- zice ca atunci cand bucatarul e nervos atunci cand gateste, defapt transforma mancarea in OTRAVA. Asa-i si cu produsele hand-made: cel care le face ,,pune inima'', astfel ca acel lucru contine putin si din energia persoanei (pozitive).
    Am sa incerc sa pun nicte link-uri legate de ingredientele cosmetice (otravuri ptr piele),...sper sa reusesc. Sunt foarte utile. Trebuie sa ne reintoarcem la natura, daca vrem sa fim sanatosi si frumosi! Vero?

    INGREDIENTE COSMETICE- TOXICE
    http://www.hallgold.net/toxic-ingredients-directory.htm

    21.01.2012, 23:00:46
  • BEAUTICIAN.TS
    BEAUTICIAN.TS

    Despre PARABENI

    http://www.farmacie-naturista.ro/informatie/Parabenii-apar--alaturi-de-alte-substante--pe-lista-neagra-de-la-Bruxelles-/223/

    21.01.2012, 23:02:13
  • BEAUTICIAN.TS
    BEAUTICIAN.TS

    DICTIONARUL- INGREDIENTELOR COSMETICE

    http://www.farmacie-naturista.ro/informatie/Dictionarul-ingredientelor-cosmetice/17/

    21.01.2012, 23:03:09
  • BEAUTICIAN.TS
    BEAUTICIAN.TS

    CODEX ALIMENTARIUS
    http://www.farmacie-naturista.ro/informatie/Codex-Alimentarius-incepe-sa-decimeze-Planeta--cu-Romania-varf-de-experiment-cu-painea-Titan/155/

    21.01.2012, 23:04:08
  • BEAUTICIAN.TS
    BEAUTICIAN.TS

    BIODIZIONARIO
    BIODIZIONARIO
    http://www.biodizionario.it/

    21.01.2012, 23:05:05
  • BEAUTICIAN.TS
    BEAUTICIAN.TS

    DICTIONARUL - SAPUNARULUI MODERN (versiune italiana)

    http://www.ccnphawaii.com/glossary.it.htm

    21.01.2012, 23:06:09
  • BEAUTICIAN.TS
    BEAUTICIAN.TS

    Sper SA VA FIE DE FOLOS! Meritati!

    21.01.2012, 23:06:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Nu contest ca Ministerul Sanatatii avizeaza tot felul de minuni, dar in acelasi timp cred ca oric eprodus cosmetic, fie el din ingrediente 100% naturale sau nu, trebuie supus unui test alergologic.

    Nici eu nu am nevoie de avize de la cei 1-2 vanzatori in care am incredere, dar asta nu cred ca ii ajuta pe ceilalti vanzatori de cosmetice de pe Breslo care se intreaba poate de ce nu vand mai mult. Poate impartasesc si alti cumparatori de pe breslo reticenta mea; eu nu as cumpara nimic cosmetic de la un vanzator nou de aici fara aviz.

    Si nu tot ce e din plante e automat benefic sau inofensiv.

    26.01.2012, 23:26:54
  • luthelo
    luthelo

    Sunt curioasa care este codul CAEN principal la pfa=ul tau

    04.02.2012, 11:39:26
  • luthelo
    luthelo

    Exact codul vreau sa spun si intrebarea mea este daca ai si 2041 si 2042

    04.02.2012, 11:40:16