Forum: Feedback pentru magazinul tau Magazinasul meu are nevoie de criticile si sugestiile voastre!:)

  • carmentobias
    carmentobias

    As dori sa stiu ce parere aveti despre magazinasul meu(mai putin despre banner si avatar care sunt in lucru :),despre poze,produse,preturi...

    Va multumesc mult anticipat!:)

    19.11.2010, 18:28:38
  • carmentobias
    carmentobias

    Muuuuulta tacere...Ce sa inteleg?Ca totul e ok,sau ca e teribil,groaznic,si nici macar nu merita atentia voastra?

    20.11.2010, 21:36:21
  • magdad
    magdad

    esti putin exagerata sa ceri CNP-ul, sunt multi reticenti sa-si dea datele si se poate si altfel, macar ca alternativa, dar magazinul e simpatic).

    21.11.2010, 09:51:27
  • carmentobias
    carmentobias

    Din pacate nu am alta alternativa,adresa unde stau nu corespunde cu cea din buletin...si un flotant nu prea intra in calcul...
    Dar am sa sterg asta din magazin,si o sa trimit impreuna cu mesajul de confirmare al comenzii,e ok?:)

    21.11.2010, 10:51:19
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Mie imi place magazinasul tau si lucrusoarele din el.
    Succes in continuare si incearca sa -ti vinzi produsele pe la targuri ca pe Breslo slabe sanse.

    21.11.2010, 13:08:26
  • magdad
    magdad

    pentru vanzatorii breslo sunt suficiente datele pe care le cere situl, afara de faptul ca mi se pare necomercial sa ceri pe prima pagina, sa ceri CNP-ul oricum mi se pare exagerat in general pentru tranzactiile on-line. acestea sunt concepute sa fie mai superficiale referitor la identitate.

    21.11.2010, 13:15:13
  • user21
    user21

    desi modul de fotografiere nu se numara printre preferatele mele,ii confera totusi magazinului un look unitar. ar arata mai bine si o concordanta intre banner si avatar.

    te-as sfatui sa renunti la moneda (si mai ales la cea de fifty cents,pe care nu toti o avem in portofel :)) si eventual la "handmade by carmen tobias".
    care e rostul aparitiei acelui inscris? protectie antifurt? poate fi foarte usor indepartata printr-un program de editare foto (ma ofer sa iti trimit si dovada pe mail :)). daca consideri ca e un "must"....incearca eventual sa o faci mai putin vizibila, si nu stiu...poate ar arata mai bine intr-o culoare nu asa dura ca si negrul, in aceeasi pozitie in toate fotografiile,nu stiu...incearca si vezi cum arata mai bine.mie personal nu-mi place,si sper ca nu te superi ca ti-o spun.

    furnizeaza descrieri exacte (pe langa cele subiective,gen inspiratia pt produs etc etc) in ceea ce priveste materialele folosite,dimensiuni.la urma urmei, povestile (poate) ne determina sa cumparam, insa ceea ce purtam este produsul.o idee ar fi si fotografierea creatiilor tale pe un manechin.confera o idee mult mai realista asupra produselor.

    pozele sunt putintel neclare si intunecate unele...dar cu siguranta ai sa te perfectionezi in timp :)

    cam atat as avea eu de comentat.sper sa-ti fie de folos.

    21.11.2010, 13:51:18
  • carmentobias
    carmentobias

    @Magdad-Pentru mine nu e,Posta imi cere si CNP-ul clientului ca sa imi transfere banii in cont...

    21.11.2010, 15:00:04
  • carmentobias
    carmentobias

    @Croseta-fermecata-Merci mult:)
    O sa incerc sa particip,desii copilasul nu pot totdeauna sa il las cu cineva cand e targ...:)

    21.11.2010, 15:03:15
  • carmentobias
    carmentobias

    @bijuteriiwhatelse-Baner si avatar,acu muncesc la el:) sper sa iasa ceva curand...:)

    -pozele cu 50 cents,sunt de la inceput...:)Dar da,o sa renunt la ele...dar aia aveam la indemana si avea dimensiunea de 50 bani:)

    o sa tin cont si de "protectia antifurt":)),si descrierile produselor...
    Pozele sunt facute cu un Sony veeechi,acu incerc sa imi iau ceva mai "profesionist"...Menechin?Hmm,nu am pe cine...:(

    Merci mult,si da,mi-ai fost de mare folos!:)

    21.11.2010, 15:13:59
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Apropo de CNP, inteleg ca ai motive sa il ceri, dar poate ar trebui sa te orientezi catre alta modalitate de plata, fiindca eu nu mi-as da CNPul asa aiurea sub nicio forma si poate ca asta ii impiedica si pe multi sa cumpere de la tine. In afara de asta, cerearea CNPului contravine legislatiei:

    http://legi-internet.ro/blogs/index.php/2009/09/04/cnp-nu-trebuie-cerut-magazinele-online

    In legatura cu protectia "antifurt" sunt de acord cu BWL, ca si antifurt e inutila, fiindca ajunge un crop ca sa o scoti. Nu prea ai cum sa faci o protectie antifurt eficienta decat daca pui un watermark imeeens pe toata poza, care sa acopere inclusiv produsul. (cum am facut eu aici: static.breslo.ro/img/product/breslo-433135-product.jpg) dar iti dai seama ce efect (in)estetic ar avea.

    Daca vrei neaparat numele tau pe poze doar din motive de identificare, incearca un watermark mai putin dur, chiar transparent, scris cu un font mai discret, pe care sa il plasezi intrtr-un colt. (cam ca aici, doar cu un text mai mic: http://macguild.org/reviews/images/iwatermark3.jpg)

    21.11.2010, 15:49:34
  • carmentobias
    carmentobias

    @CinnamonCloves-nu stiu cat e de ilegala,oricum am sters...:)Na,acu e ok?
    Alta modalitate de plata?Scriam mai sus ca in situatia mea nu e posibil...In fine...

    numele nu l-am trecut ca metoda anti-furt,ci pt ca asa consideram ca e bine,dar am sa revizuiesc...:)

    Merci pt ajutor!

    21.11.2010, 17:33:01
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    Am vazut lucruri dragute, care ar putea fi pe placul mamicilor dar si al fetelor dornice de accesorii jucause.
    As recomanda poze mai luminoase si cu mai mult contrast, deoarece produsele se cam pierd in fundal.
    Si o sugestie ar fi sa dai o identitate vizuala magazinului- un banner si un avatar ar fi o completare fericita :)


    Cu prietenie,
    Raluca
    proprietar Casa cu cadouri

    21.11.2010, 23:20:18
  • carmentobias
    carmentobias

    @Casa cu cadouri-MUltumesc!:)
    La fotografii inca lucrez,dar...aparatul nu face prea tare fata:)
    Avatar si banner-azi sau maine va fi gata,ceva de sezon...:)

    22.11.2010, 09:53:41
  • carmentobias
    carmentobias

    Na,am avatar si banner,ce parere aveti?

    22.11.2010, 15:30:52
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Avatarul e cool, dar bannerul e din alt film. Nici nu prea inteleg ce apare acolo :)
    Eu as prelua in banner exact aceleasi imagini din avatar: fundal albastru, cei doi pinguini, si textul Handmade by Carmen Tobias. Doar ca pe formatul de banner, ofc.

    22.11.2010, 22:15:57
  • carmentobias
    carmentobias

    In banner e exact acelasi fundal,doar ca in imagine mai apare si catelul si un fulg de nea.
    Oricum,e ceva provizoriu:)

    22.11.2010, 22:51:33
  • de.dimineata
    de.dimineata

    arata frumos noul format avatar + banner :) Succes!

    23.11.2010, 16:00:57
  • carmentobias
    carmentobias

    Multumesc!:)

    23.11.2010, 18:16:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Aaa, asa e mult mai bine! Nu stiu de ce dar, desi vedeam avatarul nou, bannerul ramasese tot cel vechi. Am dat F5 si acum vad si bannerul nou.

    23.11.2010, 18:21:42
  • carmentobias
    carmentobias

    Aha:):)

    23.11.2010, 18:25:44
  • antartique
    antartique

    Pretul produselor crosetate este ok, in schimb accesoriile sunt cam scumpe (nu ma intelege gresit, sunt sigur ca ai lucrat foarte mult la ele si fac toti banutii, insa luate prin comparatie cu produse asemanatoare realizate de alti artisti sunt inferioare). Dispui de foarte multa imaginatie si acesta este atu-ul tau. Daca vrei sa reusesti am urmatoarele sfaturi: 1. Imperfectiunile sunt ok - pana la urma, despre asta este handmade-ul - dar sa nu existe greseli in modul de a le crea. Toate produsele trebuie sa aiba anduranta, daca nu sunt cat de cat rezistente clientul nu va mai cumpara. 2. Nu copia modele. Vei reusi numai prin inovatie. In primul rand, copiile nu sunt niciodata reusite; in al doilea rand, nici tie nu ti-ar placea ca cineva sa copieze un model pe care l-ai inventat chiar tu, pierzand saptamani intregi gandindu-te la acel model. Cu stima, Cristi

    28.11.2010, 03:49:53
  • carmentobias
    carmentobias

    Antartique-Daca nu am succes pe Breslo,nu inseamna ca nu am in alte parti...:)
    Accesoriile-nu cred deloc ca sunt scumpe,crede-ma,sunt lucrate cu migala si atentie la detalii,chiar daca tu zici ca sunt inferioare-fata de ce artisti,ca eu nu incerc sa ma compar cu nimeni,si nici sa copiez pe cineva,asa cum sugerezi tu...
    Imperfectiuni?-zi-mi ceva ce nu ti se pare bine lucrat...:)Dar pe bune!
    Rezistente sunt toate,de unde si pretul mai ridicat...folosesc mult fimo,nu ma zgarcesc...
    Nu copiez NICIODATA modelul nimanui,dupa cum spuneai chiar tu,dispun de multa imaginatie!:))
    Te rog incearca sa imi dai sfaturi concrete,sa nu generalizezi,ca poate is mai blonda si nu stiu la ce anume te referi...:))
    Merci oricum!:)

    28.11.2010, 11:09:48