Forum: Bug-uri magazine si produse omise in motorul de cautare

  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    am cautat astazi la materiale - "servetel" si imi arata un produsele unui singur magazin. Acum am cautat iarasi si sunt doar 3 magazine, cand de fapt pe Breslo exista mult mai multe cu materiale de acest gen.
    Inca ceva: in josul paginii nu mai apare Comunitate.

    13.02.2013, 22:27:30
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @handmadeCouture, la cautarea dupa servetel in materiale apar 164 de pagini: www.breslo.ro/Search/?searchQuery=servetel&searchType=supplies

    Daca te referi la chenarul din dreapta unde apar "vanzatori" si 3 nume de magazin, acestia sunt doar cei 3 vanzatori care au produse pe pagina 1 de rezultate. Daca mergi pe pagina 70 de ex. vei vedea alti vanzatori:
    www.breslo.ro/Search/?searchQuery=servetel&searchType=supplies&p=70

    Nu inteleg despre ce Comunitate e vorba in josul paginii.

    14.02.2013, 23:13:23
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    m-am prins pana la urma de lucrul asta. mie personal mi se pare incomod sa scotocesc in 164 de pagini dupa anumiti vanzatori. daca ar fi trecuti toti in coloana stanga ar facilita cautarea de produse. mi se pare mai simplu sa ai 5 magazine deschise in ferestre noi si sa vezi toate produsele fiecaruia din categoria care te intereseaza decat sa dai 164 de clickuri in speranta ca vad ceva ce ma intereseaza.

    Cat despre "comunitate", era trecut inainte in josul paginii principale, langa "cumpara, vinde, cariere, termeni si conditii, etc" si alegeai blog sau forum. acum ori pe mine ma bate tehnologia, ori nu mai vad bine :))

    15.02.2013, 00:53:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Da...nu mai e aoclo...


    S-a transformat acum in Interactioneaza pe bara gri de deasupra :P

    15.02.2013, 02:08:58
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Si eu am o problema, reala, cu motorul de cautare.
    Am multe produse din os in magazin. Cand am vrut sa dau cautare sa vad daca sunt si alte produse din os pe Breslo, mi-a aparut un mesaj care spune ca e cuvantul prea scurt, trebuie sa contina minim 3 litere. Cred ca ar trebui permise la cautare si cuvintele din doua litere, practic cine cauta os pe Breslo nu are cum sa-mi gaseasca magazinul sau alte magazine care vand margele din os. Si sa le zici "oase"... suna destul de urat :))

    15.02.2013, 17:39:52
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    da da

    oricum nu cauta nimeni oase pe breslo :D
    Chiar cautam la un moment dat ceva din os si cu greu am dat de ele :)

    Ahh si cu "ac" mai e problema si sigur mai sunt si altele :)

    15.02.2013, 23:21:29
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Cu acul te mai descurci, ca e ace la plural si de bine de rau le poti gasi.
    Ar mai fi cuvantul "ie", al carui plural e tot din doua litere. Cred ca ar trebui sa fie multe ii pe Breslo, intrebarea e cum le gasesti daca nu poti folosi motorul de cautare :)

    17.02.2013, 22:53:02
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    ou? am vazut casete pentru bijuterii din portelan in forma de ou.. sau eu stiu, cu ocazia Pastelui poate apar tot felul de lucrusoare in forma de ou :D

    18.02.2013, 01:16:06
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    ideea e ca ar fi vreo doua.

    Cu ac intr-adevar te descurci, dar ace sunt denumite mai ales acele pe care pui margele (cu bucla, cu cap, cu bila) sau am observat cele de impletit si de crosetat :D iar acele de cusut sunt denumite ac de obicei. Si cautand ace... am peste 30 de pagini, in care majoritatea sunt de fapt fire de tricotat in a caror descriere sunt indicate andrelele (acele deci) folosite. :D

    La un moment dat vroiam sa vad ce elemente din os sunt pe breslo si m-am lasat pagubasa, cautand doar in vreo 2 magazine pe care le stiam eu ca ar avea cate ceva.

    iar cu acele, la fel am avut o incercare de a le cauta si in final am ajuns tot in magazinul din care mai cumparasem mai demult si il aveam la cumparaturi.
    era mai simplu.


    Cu toate astea, cautand dupa mai multe cuvinte in acelasi timp, ajungi la produsele dorite, aceasta fiind solutia cea mai la idnemana! Acum am realizat asta, e mai anevoiasa ce-i drept, daca nu cauti ceva anume ci doar sa vezi ce elemente din os sunt pe breslo si sa te gandesti cum ar fi putut fi denumite :D

    De exemplu:
    "ac, cusut", "ace, cusut",
    "os, pandantiv", "os, margele",
    "ie, panza" , "ie, bumbac", "ie, traditionala", "ie, brodata", "ie, broderie"
    "ou, portelan", "ou, margele", "ou, lemn", "ou, decorativ", "ou, paste"

    etc :D

    18.02.2013, 17:15:47