Forum: Idei si sugestii MAGAZINUL in VACANTA - Magazinul apare ca inexistent... IDEI de conformare cu realitatea.

  • Evutza
    Evutza

    Buna!

    La recomandarea Andrei - admin, ofer si aici ideile si sugestiile referitoare la ceea ce nu stiu de fapt in ce masura e o eroare a site-ului sau asa a fost configurat, insa gasesc a fi foarte deranjant ca in timpul vacantei pe Breslo magazinul sa apara a fi inexistent!

    Ideea e ca normal ar fi sa se vada cand intri pe pagina magazinului meu cand este in vacanta de catre toata lumea, in schimb apare ceva de genul "ups, eroare, nu exista ce cauti".

    Problema e ca daca dai SEARCH pe breslo dupa numele magazinului meu aflat acum in vacanta, Evutza, apare ca inexistent, in loc sa apara totusi poza cu profilul magazinului care sa duca catre magazin si sa arate ca e in vacanta.
    De asemeni, daca dai CLICK pe un link cu unul dintre produsele din magazin, va arata ca nu exista (in loc sa se spuna ca e in vacanta magazinul, insa produsul va reveni spre comercializare odata cu iesirea din vacanta).

    Inteleg ca nu se plateste pe perioada vacantei, insa consider ca e dovada de respect pentru clientii magazinului sa afle aceste informatii legate de magazin. Chiar daca nu se vad produsele si nu se poate cumpara, cred ca e important ca oricine intra pe pagina mea sau ma cauta sa vada ca EXIST, dar sunt in vacanta, insa voi reveni.
    Aparand "ups, eroare" e ceva de genul "degeaba cauti (sau mai cauti). Nu gasesti sau nu vei mai gasi aceasta pagina" ...
    E trist.

    M-as bucura tare mult daca s-ar putea remedia aceasta problema!

    Sumarizand, IDEILE si SUGESTIILE mele sunt:
    1. Chiar daca sunt in vacanta, sa apara poza cu magazinul meu daca dai SEARCH pe breslo, poza pe care dand click sa duca spre magazin, unde sa se vada ca este in vacanta, dar ca exista si va reveni. (Acum daca dai search duoa numele magazinului aflat in vacanta pe breslo iti apare ca NU EXISTA, sunt 0 pagini cu acest nume - ceea ce e un fals si o inducere in eroare)

    2. Sa existe posibilitatea de a da click pe un link cu unul dintre produsele din magazin si sa se spuna ca e in vacanta magazinul, insa produsul va reveni spre comercializare odata cu iesirea din vacanta. (Acum daca dai click pe un link cu unul dintre produsele magazinului va arata ca nu exista ceea ce cauti, ca si cum, degeaba mai cauti sau poate chiar degeaba mai revii... Situatie de asemeni falsa si derutanta pentru client)

    Va multumesc!

    15.05.2013, 09:48:56
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    Mi se par foarte pertinente si de bun simt aceste "cereri" ale tale si le sustin. De multe ori am evitat sa intru in modul de vacanta tocmai din aceste motive.

    Poate ar fi bine ca aceste comentarii sa le trimiti si pe mail echipei Breslo ca poate nu au timp sa se uite pe forum.

    15.05.2013, 10:43:52
  • choice4all
    choice4all

    Total de acord, va sustin si eu parerile si imi permit sa adaug ca ar fi tare util sa fie vizibil pentru client si un mesaj in care sa afle la ce data SE VA REDESCHIDE respectivul magazin, ca doar asa se intampla si cu magazinele fizice, de pe strada: le vezi ca sunt acolo, vezi vitrina cu marfa, lacatul pe usa si un mesaj: "concediu din data-pana in data"

    15.05.2013, 12:43:40
  • Evutza
    Evutza

    Apreciez sustinerea voastra si va multumesc pentru asta!
    Da, si eu consider ca e o problema importanta de rezolvat aceasta si sper sa se gaseasca solutii cat mai curand...

    choice4all , este specificata data redeschiderii magazinului din vacanta. Doar data inceperii vacantei nu este specificata, insa oricum, ideea e ca clientii pot vedea cand sa revina in magazin... Asta daca gaseste magazinul pe Breslo...

    O zi delicioasa! :)
    Diana

    15.05.2013, 16:20:14
  • SimoCa
    SimoCa

    Si eu te sustin Evutza, si sper sa aiba si solutie cererea noastra!

    17.05.2013, 08:30:53
  • raven
    raven

    Si eu! Plus ca, in momentul in care un magazin intra in vacanta, nu-l mai vad nici la favorite.....si nu stiu daca s-a desfiintat sau e doar in vacanta!

    19.05.2013, 21:33:46
  • Breslo
    Breslo

    Buna,

    In momentul in care un magazin este setat pe Vacanta, toate produsele au stoc 0.
    Magazinul este deci tratat ca si cum ar fi inactiv. Nu mai apare in cautari, si nici produsele din magazinului respectiv.

    Dar da, este intr-adevar o idee buna ca in loc de mesajul clasic sa apara unul personalizat, care sa il conduca pe utilizator pe pagina magazinului in vacanta.

    Va multumim pentru feedback, am adaugat sugestia in lista noastra, si vom incerca sa o implementam cat mai curand.

    Zi frumoasa!

    20.05.2013, 14:29:13
  • Evutza
    Evutza

    Multumim mult de raspuns si de implicare! :)
    O zi frumoasa de asemeni!

    22.05.2013, 18:37:28
  • TemiraDeco
    TemiraDeco

    Cum setez magazinul pe VACANTA ?

    Multumesc ,

    09.06.2013, 18:39:33
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    La sectiunea financiar de pe pagina ta ai optiunea de a alege ca magazinul tau sa fie in vacanta pe ce perioada doresti tu.

    10.06.2013, 14:04:24
  • TemiraDeco
    TemiraDeco

    Multumesc pentru raspuns !

    17.06.2013, 21:05:31
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Cu placere!

    18.06.2013, 14:08:24
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    ce urat ca magazinul apare astfel, atata timp cat este in vacanta... nu e posibil sa apara vreun mesaj elegant prin care sa anuntam si noi clienti ca nu am disparut pur si simplu ci ca ne intoarcem curand?

    14.07.2013, 16:16:31