Forum: Tehnici & Materiale Manechin croitorie

  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    As dori sa stiu de unde pot achizitiona un manechin special pentru prezentarea hainelor. Este de mare ajutor atunci cand se doreste expunerea hainelor si nu numai - banuiesc ca poate fi folosit si pentru bijuterii- in magazinul creat pe site-ul Breslo.
    Daca cineva imi poate da indicatii despre acest lucru as dori sa-mi spuna si daca exista o masura standard. Acum eu nu ma refer la manechinul profesional ajustabil pentru croitorie (stiu despre existanta acestui produs, este deosebit, dar nu mi-l permit). Am in vedere manechinul simplu obisnuit semiprofesional daca m-as putea exprima asa.
    Va multumesc si astept indicatiile voastre.

    20.06.2014, 18:19:53
  • fimomimo
    fimomimo

    Te referi la un bust simplu sau la ceva cu suport sa stea in picioare?
    Eu am asa: www.breslo.ro/Product/Bust-prezentare_1031771

    20.06.2014, 23:38:46
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    In primul rand multumesc fimomimo pentru raspuns.
    Mi-ar trebui acel bust care sa stea pe picior (pentru rochii).
    Te contactez prin mesageria Breslo. O sa gasesti un mesaj de la mine.
    Numai bine.

    21.06.2014, 10:10:08
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Eu astept in continuare de la cei care chiar stiu un raspuns avizat.
    Multumesc.

    22.06.2014, 16:12:24
  • fimomimo
    fimomimo

    Nu credeam ca o sa regret vreodata asa de mult faptul ca am incercat sa vă ajut... aveti o problema grava care trebuie sa o adresati.
    Mult noroc sa mai gasiti pe cineva sa va ajute dupa modul in care "comunicati".

    22.06.2014, 16:57:22
  • cactusulalbastru
    cactusulalbastru

    Singurul magazin de manechine mai apropiat de zona noastra eu l-am gasit in Bucuresti unde un bust simplu costa 13 lei si am inteles ca se vand si la '' Dragonul Rosu'' ,tot la Bucuresti;acest magazin este langa Cismigiu,vis-a-vis de Teatrul Bulandra-nu m-am uitat la toate modelele pe care le aveau pentru ca nu ma interesa altceva decat bustul simplu
    O zi buna!

    30.06.2014, 10:44:39
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc mult cactusulalbastru pentru mesajul postat.

    01.07.2014, 18:12:09
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Eu inca nu am gasit ceea ce imi doresc. Probabil ca este mai greu.
    Nu ma grabesc pentru ca nu am de ce.
    Eu am vazut mai multe modele (materiale diverse ca de exemplu cele simple din plastic, mai sofisticate din poliuretan, si mai sofisticate care pot fi reglabile.
    Eu nu sunt interesata de aceasta ultima categorie pentru ca nu sunt croitoreasa de meserie si ca atare eu am nevoie de ceva util pentru a prezenta eventual o creatie la concursurile organizate pe forumul Breslo.
    Si acum cactusulalbastru vroiam sa fac doau lucruri de-o data adica sa-mi iau si ceva mai bunicel (atat ca material din care este facut cat si ca pret) si cautam niste dimensiuni mai mari adica un 42 sau un 44 eventual un 46 una dintre astea(ca sa pot lucra efectiv pe el).
    Multumesc inca o data pentru raspuns.

    01.07.2014, 18:22:04