Forum: Tehnici & Materiale Masina fimo

  • zozole
    zozole

    Scriu intai aici pentru ca nu stiu cui sa ma adresez mai exact.
    Majoritatea produselor mele sunt din lut/pasta ceramica si am 2 intrebari:
    1. Vreau sa cumpar o masina de intins foi(pentru taietei) ca sa intind lutul/pasta ceramica(NU FIMO) cu ea. A incercat cineva? Credeti ca am vreo sansa sa intind o foaie de lut sau sunt bani aruncati pe geam?

    2. A incercat cineva sa picteze pe FIMO, MAKINS sau CERNIT cu culori acrilice? Imi dau seama ca nu se poate picta exact ca pe lut, dar trebuie sa existe o solutie, ma gandesc. Poate exista o pasta modelatoare mata sau ceva asemanator.

    Miloane de multumiri celor care imi vor raspunde!

    13.04.2010, 18:26:28
  • lycurycy18
    lycurycy18

    am incercat eu sa intind pasta ceramica cu o masina de facut taitei pe care o prietena de-a mea o folosea pt fimo si nu am avut succes.Pasta ceramica sau lutul are alta consistenta si se lipeste de masina, asa ca tot la facalet am ajuns.Iar de pictat pe fimo poti picta fara probleme cu acril exact ca pe pasta ceramica, numai ca o faci dupa ce ai copt formele, apoi le lacuiesti normal.

    13.04.2010, 18:33:50
  • zozole
    zozole

    Pe ce fel de Fimo ai incercat sa pictezi? Ca la mine nu s`a lipit deloc deloc culoarea de el. Arata ca si cum ar sta sa se cojeasca..

    13.04.2010, 18:38:15
  • karina
    karina

    Pe fimo se poate picta,culoarea trebuie sa fie consistenta (cu putina apa).
    Pe cernit nu merge culoarea se aduna in mici "insulite".

    13.04.2010, 20:02:42
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Stiu sigur ca sunt fete care picteaza pe fimo - elenagheara parca era una dintre ele.

    Cat despre pasta machine pentru pasta ceramica/lut, no way! Eu mi-am cumparat un aparat din acela mic pentru facut bile din fimo (bead roller sau asa ceva se cheama) si cu lut ies cat de cat bile rotunde, dar nu 100% rotunde cum imi ies cu fimo. Bilele din lut ies cam la fel de rotunde ca si cum le-ai modela manual. Deci, cum zice si lycurycy, cred ca datorita consistentei diferite, nu merita.

    13.04.2010, 21:11:46
  • beadshop
    beadshop

    Cred ca trebuie degresate inainte de pictare. E acelasi principiu ca la lacuire. Eu lacuiesc cu lac pe baza de apa aproape tot ce fac din fimo sau cernit sau sculpey etc. Ca sa nu se stanga in "insulite", dupa coacere si racire, degresez cu spirt si abia apoi lacuiesc. Poti incerca sa degresezi si inainte de a vopsi cu acrilice.

    14.04.2010, 09:12:05
  • zozole
    zozole

    Te referi la grund? Adica sa dau cu grund pe forma din fimo?
    As fi foarte recunoscatoare daca mi`ai explica mai exact in ce consta aceasta degresare si cum se face ea.

    14.04.2010, 13:49:19
  • handMADEina
    handMADEina

    Iti spun eu cum fac degresarea, o bucata de vata inmuiata in spirt cu care sterg fimo-ul gata "copt". Dupa aceea pictez normal, dar numai culori acrilice am folosit. Am folosit o singura data tempera, dar n-am fost prea incantata, mai ales ca atunci cand am aplicat lacul au inceput culorile sa se intinda. Asta nu s-a intamplat niciodata la acrilice.
    Cat despre masina de intins fimo... mai bine renunta la ideea de a o folosi la lut. Sper ca ti-am fosst de folos :)

    14.04.2010, 15:05:50
  • cocky
    cocky

    eu am pictat fluturele asta www.breslo.ro/Product/Pandantiv-Butterfly_108929 cu acrilice si a fost ok. nu am pus deloc apa, am luat cu pensula culoarea direct din tub, asa cum era. dupa ce s-a uscat bine, am lacuit pur si simplu. Nici eu n-am reusit sa intind pasta ceramica cu masina de fimo.

    14.04.2010, 15:21:05
  • beadshop
    beadshop

    Degresarea o fac cu spirt, ca si handMADEina. Eu am cumparat o sticluta mica de spray care se poate umple si am umplut-o cu spirt. Pulverizez spirt pe bucatile de fimo coapte si racite si apoi le sterg bine cu un servetel dar incerc sa nu mai atingcu degetele direct pe material. Pe urma le poti vopsi cu acrilice direct din borcanel, nediluate si fara sa folosesti apa. Eu asa fac si cu lacul pe baza de apa si doar la sfarsit spal pensula si o sterg. Intre 2 culori de acrilice, cand speli pensula, sa o si stergi bine sa nu ramana apa sa curga din ea. Succes si sa ne spui daca a mers :)

    15.04.2010, 08:29:14
  • punctG
    punctG

    desi cred ca e pacat sa colorezi luturile polimerice, frumusetea lor constand in combinarea armonioasa si colorarea in masa, din punctul meu de vedere, daca ti mortis, dupa coacere, intr-adevar degreseaza cu spirt sau mai bine cu alcool tehnic este violet are capac cu protectie pentru copii poti gasi in peco-uri sau la Hanul cu Tei in Bucuresti se foloseste si la degresarea motoarelor, poti picta linistita, dupa ce in prealabil ai asteptat sa se usuce alcoolul dat eventual cu o pensula nu pulverizat, cu acrilice nediluate cu solventi (apa etc), atentie la vernisare (lacuire) rasinile acrilice se dizolva in diluanti nitrocelulozici in alcool si la verniurile pe baza de apa poti avea surprize de cele mai multe ori neplacute, te sfatuiesc sa folosesti verniuri (lacuri) cu baza alchidica de regula cele pentru barci gen Kober yaht care au diluanti din grupa D500 alchidici singura problema fiind durata relativ mare de uscare 3-12 ore, nici verniurile pe baza de rasini acrilice nu sunt grozave. Sper sa te fi ajutat, spor la treaba :)

    11.05.2010, 22:59:08