Forum: Orice altceva medalion sau pandant?

  • ujn30
    ujn30

    cum se spune corect medalion sau pandant?

    si..de ce?

    unii imi spun : nu mai spune medalion, ci pandant...si oare de ce sa spun asa sau invers?exista vreo deosebire? imi place denumirea de medalion.
    va rog, spuneti-mi voi.

    Mi

    11.06.2010, 07:25:24
  • ujn30
    ujn30

    dex:

    MEDALIÓN, medalioane=. Bijuterie de formă rotundă sau ovală, care încadrează sau închide între două capace o fotografie, o pictură, o șuviță de păr etc. și care se poartă de obicei la gât. ♦ Ramă ovală sau rotundă în care este fixată o fotografie sau un tablou; p. ext. fotografie sau tablou fixat într-o astfel de ramă. 2. Element decorativ de formă circulară sau ovală, folosit în arhitectură, mobilier etc. și cuprinzând un basorelief, o inscripție, un portret etc. 3. Scriere literară în proză de mici dimensiuni, pe o anumită temă, în care sunt schițate trăsăturile fundamentale ale vieții și operei unei personalități, adesea urmată de exemplificări din opera acesteia.

    PANDÁNT, pandante= Obiect care formează, împreună cu altul, o pereche simetrică.
    si atat,dar vreau mai mult....

    11.06.2010, 07:29:37
  • lycurycy18
    lycurycy18

    dupa parerea mea cred ca ti-ai raspuns singura la intrebare. Medalionul nu poate fi considerat medalion daca nu are forma rotunda sa ovala dupa cum scrie in definitie, pe cand un pandant poate fi facut in orice forma, din orice obiect si dupa parerea mea nu trebuie sa formeze o pereche neaparat decat in cazul in care faci un set.

    11.06.2010, 13:34:43
  • tzuki333
    tzuki333

    vazand topicul, vin si eu cu o precizare, caci credeam ca nu poti alege intre denumiri plus cea de pandantiv...PANDANTÍV ~e n. 1) Obiect de podoabă care se poartă la gât, atârnat de un lănțișor. 2) Element de construcție de forma unui triunghi sferic, aflat între arcele ce susțin o cupolă. /pendentif-tot dex-bafta!

    11.06.2010, 13:50:54
  • tonycat
    tonycat

    Avand in vedere diversitatea modelelor, a materialelor, formelor, culorilor, tehnicilor folosite, parerea mea este ca "pandantiv" este numele potrivit pentru obiectul acela mai mare sau mai mic care se poarta agatat la gat. "Pandant" si "Medalion" definind exact un anumit design (dupa DEX) trebuie asociate cu un obiect descris exact ca in definitia acestor denumiri. Deci , eu votez pentru "pandantiv".

    11.06.2010, 15:44:15
  • tzuki333
    tzuki333

    corect, tony!

    11.06.2010, 16:54:49
  • ujn30
    ujn30

    multumesc ptr raspunsuri.

    lyuricy18.da,mi-am raspus singura din dex,dar sunt curioasa sa aflu mai multe.

    acesta e scopul acestei discutii. :)

    12.06.2010, 08:31:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu trec la tag-uri ambele denumiri (medalion si pandantiv) fiindca clientii oricum le folosesc ca sinonime. Probabil ca pandantiv e denumirea corecta pentru ceva ce atarna de gat care nu e rotund/oval, dar pentru mine personal termenii sunt interschimbabili.

    Pandant stiam ca insemana "pereche" cum s-a scris si mai sus, nu cred ca poate fi folosit ca sinonim pentru medalion.

    12.06.2010, 15:37:33
  • kiti
    kiti

    Corect Andreea,se poate folosi si termenul de pandantiv si medalion in functie de ce postati. Clientul nu se uita in dex cand isi cumpara ceva si in ultima instanta acel obiect care atarna pe lant sau margele poate fi numit si..si.

    12.06.2010, 22:33:27
  • ujn30
    ujn30

    Imi place mai mult sa spun medalion,dar am sa incerc incet incet sa ma obisnuiesc sa spun pandant.
    Doar repetitia e mama invataturii.
    Asa poate voi folosi mai des termenul pandant.
    :)

    16.06.2010, 07:00:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    PANDÁNT, pandante, s.n. Obiect care formează, împreună cu altul, o pereche simetrică. – Din fr. pendant.

    PANDANTÍV, pandantive, s.n. Bijuterie care se poartă la gât, atârnată de un lănțișor sau de o panglică.
    (DEX)
    Deci pandant e gresit, pandantiv e corect!

    16.06.2010, 13:19:38
  • dibacie
    dibacie

    Am vazut si eu topicul si m-am gandit sa incerc o lamurire.
    MEDALION- Bijuterie de forma rotunda sau ovala, care incadreaza sau inchide intre doua capace o fotografie, o pictura, o suvita de par etc. și care se poarta de obicei la gat. Din fr. médaillon (după medalie).
    Deci, e k o moneda sau oval si poate avea 1-2 balamale.
    PANDANTIV - Bijuterie care se poarta la gat, atarnata de un lantisor sau de o panglica.
    Deci, poate avea ORICE forma si se poarta k si medalionul.
    Pana aici, dak ai un pandantiv fara balamale, poti sa-i spui si medalion, dak e rotund sau oval.
    PANDANT vine de la pendant si mai rar e folosit corect . Nu tine de medalioane si pandantive.
    pendant = s.m. fiecare dintre doua obiecte de arta dispuse simetric, pereche: Ce tableau est le pendant de l'autre - acest tablou este perechea celuilalt. (în expr.) Pendants d'oreilles - cercei (care atârnă). Este printre putinele expresii legate de bijuterii.
    Sper ca am fost de ajutor.

    22.06.2010, 10:06:15
  • dibacie
    dibacie

    Precizare: Medalionul incadreaza. Deci, e vb despre cele cu rama, k o fotografie. La search gasesti majoritatea pandantive, dar medalion este cel ca acesta www.breslo.ro/Product/V-Collection-colier-Grace_171117 gen foto cu rama.
    Si cameea cu rama poate trece drept medalion. Eu asa am si le afisez drept medalioane si/sau pandantive.

    22.06.2010, 11:37:09