Forum: Orice altceva MESAJ CIUDAT primit in mesageria Breslo

  • GyaDesign
    GyaDesign

    Azi,am primit urmatorul mesaj in mesageria Breslo,de la o persoana Denisa Madalina Tatar,care se pare ,si-a deschis un cont pe Breslo, in data de 19.02.2015...fara sa aiba activitate.
    Ascultati cum suna acest mesaj....ati primit si voi ceva asemanator ? Ce parere aveti ?
    ........................................................................................................................................
    "Am primit si eu la randul meu mesajul de mai jos, da-l mai departe si incurajeaza si tu la fel ca mine si alte persoane accesoriile cu adevarat handmade!
    "
    Soc in lumea Handmade! Artizanii din intreaga tara se unesc sa demaste artizanii care aduc produse chinezesti si pretind ca sunt handmade! Iata una dintre ei!:
    Accessories Maria – “Handmade” with Style
    www.facebook.com/Accessorieswithstyle
    Oare sa fie asa? Nu! Tin sa va anunt ca am descoperit eu impreuna cu alte personae care fac handmade, ca aceasta pagina are produse made in China, cumparate de acolo. Le cumpara din China si le vinde pe pagina ei pretinzand ca sunt accesorii handmade realizate de ea! Nu este deloc asa!
    Pe langa acest lucru, copiaza bijuteriile handmade facute de ea de pe aceasta pagina:
    www.facebook.com/Bijuteriacomsignificado
    Pana cand si ambalajele, cartile de vizita si florile folosite ca design sunt copiate! Administratora acestei pagini, desi nu este romanca a fost sesizata de anumite personae si nu stie cum sa o opreasca ceea ce face!
    Ne trage in jos pe noi cei care facem handmade! Nu este corect si normal! Strica piata! Se vede ca la inceputurile ei facea produse handmade si erau de apreciat… de admirat! Se vede diferenta intre ce facea la inceput si ce “face” acum!
    Da mai departe si instiinteaza pe toata lumea pe care o cunosti in acest domeniu, atat magazinele care aduc handmade si de la care cumparam furniturile si pe care trebuie sa ii sustinem, cat si artizanii!
    In gerenal multi artizani o vad un model al succesului handmade in Romania, se simt imferiori fata de ea si fara success…! Dar nimeni nu stie ca ea doar copiaza si aduce modele chinezesti.
    Si multe dintre accesoriile ei sunt aduse de acolo si usor modificate sa nu vada nimeni ca nu sunt facute de ea.
    Acum intelegi de ce te uiti la bijuteriile si accesoriile ei si constati ca au furniture pe care tu nu le poti gasi? Intelegi de ce nu arata poze “work in progress” decat atunci cand face ea accesorii cu snururi, pandantive si lantisoare? Restul? Cine le-a facut? Pe langa faptul ca posteaza fotografii “work in progress” care te induc in eroare si te fac sa crezi ca ea le face…
    Nu mai zic ca, de fiecare data cand cineva care face handmade i-a scris.. intotdeauna a raspuns superficial… parca de frica sa nu ii puna cineva o intrebare sis a nu sties a raspunda!
    Este normal sa acceptam asta? Spune stop minciunii, sustine handmade-ul adevarat!
    Cum putem anunta si alti artizani de ceea ce face ea?
    Cum putem incuraja persoanele care fac handmade sa fie constienti de valoarea si originalitatea lor si sa nu se mai simta inferiori in fata acestor persoane?"

    Imi poti trimite o adresa de e-mail pentru a-ti trimite si tie colajele ce le-am primit eu si demonstreaza cele spuse!
    .......................................................................................................................................Acesta a fost mesajul ! Ce parere aveti ?

    20.02.2015, 13:42:18
  • Ada.Boutique
    Ada.Boutique

    Buna,exact am citit si eu acelasi mesaj si mi se pare total neprofesional si deranjant ce face aceasta persoana si administratorii Breslo ar trebui sa ia masuri in caz ca suntem "intoxicati" cu altfel de mesaje.Recunosc ca nici nu am avut curiozitatea si nici timp de pierdut sa verific ceea ce scrie in mesaj,dar daca scopul a fost sa-mi creeze o senzatie de "sunt in piata ",atunci i-a reusit...

    20.02.2015, 14:29:39
  • Lona11
    Lona11

    Am primit şi eu, ba chiar de două ori, să fie sigură că a ajuns.
    Ideea susținerii creației handmade în defavoarea chinezăriilor revândute nu este rea, dar nu cred că această modalitate este cea mai fericită.

    20.02.2015, 15:32:40
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    GyaM si eu am primit astazi acest mesaj. Nu stiu cum a fost trimis si nu cred ca a venit cu bune intentii. Eu l-am ignorat.

    20.02.2015, 16:12:53
  • abysor
    abysor

    Si eu am primt doua astfel de mesaje.Sunt de acord cu Lona, modalitatea aleasa pentru a demasca falsii artizani nu e chiar potrivita.

    20.02.2015, 16:17:20
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Contul a fost sters :) Sa speram ca nu o sa ne mai bombardeze dupa un alt profil .. Ideea in sine e de laudat, insa nu asa se face..

    20.02.2015, 21:30:59
  • AcasaCuIna
    AcasaCuIna

    Si totusi, mesajul are dreptate, cel putin in ce priveste produsele incriminate... si nu e singura. Initial am crezut ca a fost sters contul persoanei cu chinezariile legate de snurulete :)

    Contul a fost sters, inseamna ca nu pot vedea mesajele trimise de aceasta persoana, nu-i asa? Atunci rog pe cineva din partea Breslo sa ma ajute: cum fac sa-mi dispara semnul rosu cu 2 mesaje noi in inbox? Multumesc!

    21.02.2015, 17:41:00
  • daisy.furnituri
    daisy.furnituri

    Mi se pare dezgustator un asemenea mesaj, mai ales in conditiile in care nu este adevarat!

    "Accessories Maria" este clienta mea si pot sa va garantez ca nu-i vand produse finite pe care sa le vanda mai departe.

    Doamna aceasta este o "Doamna" in adevaratul sens al cuvantului.

    Faptul ca are succes si vinde mai mult decat noi ceilalti nu este vina, ci meritul dansei.

    Un asemenea mesaj este o rabufnire a invidiei si urii.

    Imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund, dar nu prea mai intru pe forum.

    O primavara frumoasa tuturor,
    Andreea

    04.03.2015, 16:13:02
  • Florinda
    Florinda

    da , ciudat mesaj... insa de curiozitate am intrat pe pagina de facebook pe care sustine ca Accesories Maria o copiaza. culmea e ca dna "frustrata " cam are dreptate...sint aproape identice... culmea e ca in multitudinea de pagini , a gasit-o ....

    22.03.2015, 20:59:56