Forum: Bug-uri mesaje NEsolicitate

  • Fine.Things
    Fine.Things

    uneori primesc mesaje nesolicitate (spam), de la diverse magazine, cu tot felul de promotii ... mesaje pe care nu le pot strege fara sa intru in ele si mi se pare chiar abuziv sa fiu obligata sa accesez mesajul ca sa nu-l mai vad acolo / sa nu mai apara ca am un mesaj necitit !!

    am incercat sa sterg astfel de mail-uri direct din lista, fara sa le mai citesc, insa ele reapar la urmatorul click / schimbare a paginii / ... si asta ma deranjeaza f mult fiindca nu e in regula deloc sa ma oblige vreun magazin sa-i accept un mesaj pe care nu l-am solicitat !!

    va rog frumos, dar insistent sa gasiti o solutie pt aceasta pbl., abuzul gen spam nu se poate tolera !
    eu respect pe toata lumea, nu deranjez pe nimeni pe mail-ul breslo si nu impun nimanui sa citeasca mesaje ale mele, nesolicitate ! prin urmare, macar din acest considerent, am dreptul sa fiu tratata cu acelasi respect !
    in mod normal, masurile contra spamer-ilor sunt destul de dure in tot mediul virtual.

    va doresc numai bine !

    26.07.2013, 13:25:27
  • foxyilina
    foxyilina

    Se mai discuta si in alt topic pe subiectul acesta.
    www.breslo.ro/Forum/spam-spam-si-iar-spam_topic_12177

    26.07.2013, 19:10:43
  • Fine.Things
    Fine.Things

    scuzati-ma, oameni buni, dar la fct. de cautare nu a iesit topicul.

    ms frumos, Foxi ! citesc imediat ...

    28.07.2013, 14:55:47
  • Fine.Things
    Fine.Things

    fct de cautare e doar pt produse, indiferent in ce pagina breslo te afli cand o folosesti, asa ca degeaba am incercat sa gasesc ceva, cu ea, pe forum ... uffff !

    am citit, dar mi se pare ca pozitia breslo nu e destul de riguroasa priv. aceasta pbl. ... in plus, eu cred ca sit. s-ar rezolva cel mai usor cu o fct. spam introdusa la mesagerie (ca la yahoo, de ex.) sau cu una de stergere a mesajelor NEcititte direct din lista, fara obligatia de a le mai si deschide pt a le putea sterge; asta tine de soft-ul folosit pt mesagerie si numai proprietarii site-ului pot decide daca respectul necesar si obligatoriu fata de toti membrii comunitatii breslo ar merita investitia fiindca, iata, nu ne putem baza pe ceilalti utilizatori sa renunte la acest gen de abuz si de aceea se impun masuri (alternative) restrictive.

    aleg sa protestez fata de spam-uri macar prin a sterge FARA a deschide acest gen de mesaje si consider ca breslo ar trebui sa-mi dea posibilitatea de a ma manifesta in acest mod f. civilizat ! dupa parerea mea, e o chestiune de respect elementar !

    sa aveti parte numai de bine !

    28.07.2013, 15:34:52
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @ Fine.Things, inainte de a-ti raspunde am vrut sa verific ce anume nu ti-a iesit cand ai sters mesajul, am decis sa sterg si eu definitiv unul dintre mesaje. Am urmat pas cu pas, sa vad daca se poate sau nu sterge un mesaj fara a-l deschide deloc. SI MERGE si sa-l sterg temporar (sa-l mut in Mesaje Sterse, de unde il pot recupera ulterior) si sa-l sterg deifnitiv de acolo! Toate astea fara a-l deschide!

    Aici am explicat pas cu pas ce se intampla la stergerea unui mesaj direct din x-ul din dreapta lui:

    https://docs.google.com/document/d/19fhvviHwU-I-BRv2-AEBfL8hi3ZfgzUTQTVBFH0FwjM/edit?usp=sharing



    Nu este nici un bug, problema cu stergerea mesajelor primite fara a le deschide pe fiecare s-a pus de mult timp si s-a rezolvat cu solutia x-ului, care functioneaza.


    Asadar, si problema spam-ului este rezolvata din acest punct de vedere, nu e nimeni obligat sa deschida un mesaj daca nu doreste.

    Pentru incetarea acestui tip de spam, sugerez totusi, ca in timpul disponibil al fiecaruia, sa se ia legatura ori cu magazinul in cauza, ori cu echipa Breslo (prin mail) cu sesizarea problemei.

    28.07.2013, 18:25:25
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    si eu am sters unul din mesajele din inbox, care erau deja citite. am intrat in "messaje sterse" si l-am marcat ca "necitit", astfel incat sa il mute inapoi in inbox ca un mesaj nou. ei bine, dupa ce am incercat sa il sterg fara sa il deschid, nu il mai muta. nu il sterge. apare ca un mesaj nou si pana nu il deschizi, nu ai cum sa il stergi.

    29.07.2013, 09:48:56
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Si eu patesc la fel, nu pot sterge un mesaj, decat dupa ce il deschid.

    29.07.2013, 10:18:09
  • Fine.Things
    Fine.Things

    si totusi nu e rezolvata pbl. pt utilizatorii de rand... poate pt admini este (fct. x-ul acela), dar pt restul lumii nu merge stergerea fara deschiderea mesajului respectiv.
    prin urmare, bug-ul ramane inca ...

    va multumesc mult pt mesaje (pe bune !) si va doresc zile frumoase !

    29.07.2013, 19:01:29
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ok, vad ca astazi nu mai merge nici la mine, am dat mai departe la tehnic sa identifice problema! :)

    29.07.2013, 20:57:43
  • Breslo
    Breslo

    Rezolvat. Mai verificati si voi o data va rugam?

    30.07.2013, 12:50:50
  • Fine.Things
    Fine.Things

    este ok ! am verificat pe 17 aug., stergand un mesaj pe care nu am dorit sa-l citesc.

    multumesc mult pt ajutor !
    numai bine !

    16.09.2013, 20:40:27