Forum: Idei si sugestii Modificarea automata a dimensiunii fotografiilor

  • AncutzaI
    AncutzaI

    Avand in vedere ca limita maxima este de 2Mb ar fi foarte util daca site-ul ar redimensiona automat pozele mai mari de 2Mb. Mie una mi se pare o bataie de cap suplimentara si tind sa cred ca nu este ceva asa de complicat...Ma refer la resize fara crop sau altceva...

    26.01.2015, 11:10:32
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Ancutzal - nu stiu act de utila ar fi o redimensionare standard pentru site pentru ca unele imagini se distorsioneaza daca nu se mentin proportiile pozei; imagineaza-ti ca cineva pune o imagine pe landscape, iar Breslo redimensioneaza ca pentru portet, sau invers..

    27.01.2015, 22:26:56
  • AncutzaI
    AncutzaI

    Da, ma refeream la un resize, nu la crop sau strech. Sa scada rezolutia pana cand ajunge la mai putin de 2Mb. Fara sa modifice aspectul sa taie din poza sau sa o distorsioneze. Tu ce tool folosesti pentru asta? Pozele mele de obicei sunt mai mari si trebuie sa le deschid in Microsoft Office Picture Manager si sa ii fac "Resize" pana ajunge la marimea potrivita. Asta duce la micsorarea rezolutiei si am vazut ca multe site-uri fac asta automat.

    28.01.2015, 08:26:46
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Eu folosesc photoshop pentru editare, insa am inteles ca exista programe in care inserezi toate pozele si dai resize la dimenziunea dorita si le face automat pe toate; era ceva de la adobe - light room daca nu ma insel, insa verific si revin cu un mesaj mai util :))

    29.01.2015, 12:46:46
  • AcasaCuIna
    AcasaCuIna

    Site-ul ar putea face redimensionarea imaginilor, dar... tot ar trebui ca mai intii sa incarce acei 2MB+ ai dvs. Baza de date trebuie sa lase loc si celorlalte magazine...
    Oricum, dimensiunea de 2MB este aferenta unei rezolutii foarte mari sau unei poze editate mult de tot, Nu aveti nevoie de poze mai mari de 1500 pixeli latime pentru o prezentare de produs. Am cautat si pe internet si chiar se recomanda si dimensiuni mai mici, de cca 1000 pixeli latime.
    In Windows 7 programul Paint face redimensionarea, iar Paint este un program care se instaleaza implicit la instalarea Windowsului. Il gasiti in lista programelor facind click pe butonul de Start al Windowsului. Cautati in Paint butonul pe care scrie "Resize" si introduceti dimensiunile acolo. Dureaza citeva secunde sa redimensionati o poza.

    07.03.2015, 19:01:41