Forum: Bug-uri Navigare... impotmolita!

  • aigile
    aigile

    De cateva zile am observat ca nu mai pot folosi sagetile pentru deplasarea intre pagini - de exemplu, intr-un topic de concurs, dupa vizionarea unei piese inscrise, nu ma mai pot intoarce la pagina de concurs. Acelasi lucru se intampla la orice pagina, sagetile inainte-inapoi nu functioneaza. A mai experimentat cineva asa ceva?... Multumesc!

    19.02.2013, 16:08:37
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Da, am aceeasi problema. Cum nu sesizase nimeni pe forum, am crezut ca e din calculatorul meu. Am verificat conexiunea, am facut speed testul, la toate orele posibile, conexiunea e buna, viteza de downlod e buna,...totul e in regula. Am schimbat pana si antivirusul, presupunand ca, poate, cel vechi imi incetineste viteza, am adus "doctor" la camputer, ...concluzia a fost una: doar pe Breslo e buba. Daca intru in vreun magazin si vreau sa vizualizez un produs, imi apar trei patratele care clipocesc...si clipocesc,...semn ca vor sa incarce dar nu pot. Asa ca nu pot vizualiza poza marita. Am vrut sa fac o comanda de materiale intr-un magazin, dupa cateva incercari m-am lasat pagubasa. E pierdere de timp. Precizez ca folosesc Mozilla Firefox ultima versiune. La mine dureaza problema cam de doua saptamani.

    19.02.2013, 18:45:28
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    breslo nu cred ca e de vina. eu nu am probleme cu vizionarea pozelor, insa mai clacheaza uneori mozilla. si eu am ultima versiune, insa am atat de multe bookmarkuri, incat mi se mai blocheaza uneori. antivirusul nu vad sa aiba nicio treaba, nu consuma multe resurse si nici viteza de download atata timp cat nu iti face update. cauza poate fi pluginul java neinstalat. incearca cu Chrome, merge mai bine decat Mozilla.

    19.02.2013, 19:04:08
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Multumesc frumos! Am si Java instalat, am sa incerc si cu Chrome. Zici ca si bookmarkurile pot cauza? ...si eu am multe.

    19.02.2013, 19:37:33
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    eu asa consider. daca ar fi breslo de vina, ar trebui sa intampine toti aceasta problema. cat despre bookmarkuri, eu am peste 1500 :)), iar dupa vreo cateva ore, se misca greu mozilla. iar daca dai "back" si "forward" din vara mozillei si acestea nu functioneaza, e clar browserul de vina. O alta explicatie, ma gandesc, ar fi ca breslo la un moment-dat se misca greu din cauza multor useri conectati in acelasi timp care folosesc platforma si floodeaza. Adica mananca din resursele de net ale Breslo.

    19.02.2013, 20:00:57
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    ah, si un alt lucru: in fiecare noapte, la ora 2 pica breslo pentru cateva minute. se reseteaza serverul?

    19.02.2013, 20:02:45
  • aigile
    aigile

    Revin: daca de pe o pagina de breslo intru intr-un magazin si vizionez un produs, nu ma mai pot intoarce cu 'back'. Nu s-a mai intamplat pana cu cateva zile in urma, iar de atunci persista. Nu am schimbat nimic - nici browser, nici altceva, deci nu stiu cum s-ar aplica explicatiile de mai sus... Cu acelasi browser ma plimb pe pagini back&forth pe alte locuri, si nu e nicio problema.

    19.02.2013, 21:01:42
  • gemsgems
    gemsgems

    aigile... cum adica atunci cand vizionezi un produs? Cum il vizionezi?

    Eu daca il deschid pe aceeasi pagina imi apare asa ca pe Facebook si atunci e logic ca nu merge cu back... pentru ca doar apas pe margini si ma intoarce in magazin. In schimb daca apas pe back imi schimba adresa produsului cu cea a magazinului. Si cred ca asta e functionarea corecta.

    Iar daca il deschid in alta pagina atunci n-am unde sa ma duc back.

    19.02.2013, 21:21:10
  • gemsgems
    gemsgems

    Si daca intr-u pe un produs de oriunde din alta parte, la mine merge back. Incearca sa dai un "clear recent history"... mie imi mai rezolva astfel de probleme cateodata. :P

    19.02.2013, 21:22:51
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    pe mine ma incomodeaza la maxim sa dau click pe ceva si dupa aia back and forward. incearca altceva: de exemplu esti pe pagina principala breslo si ai vazut un produs. in lock sa dai click stanga pe el si sa intri direct pe pagina produsului, apasa click dreapta si "open link in a new tab". dupa aceea, poti sa o inchizi.

    19.02.2013, 22:08:40
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    sau... daca aveti mouse cu rotita, pe unele rotite se poate apasa: se merge cu sageata pe produs, se apasa pe rotita si se deschide automat linkul cu produsul in alta pagina

    19.02.2013, 22:43:47
  • aigile
    aigile

    Intrati pe pagina de concurs, da? Este un new entry, o lucrare postata de un concurent. Ca sa o poti vedea, dai click pe adresa. NU SE DESCHIDE INTR-O ALTA FEREASTRA, ci pe aceeasi pagina! Ca sa te intorci in pagina de concurs, sa postezi un comentariu or whatever, nu dai back cu sageata browserului?!?... Lucru pe care-l fac dintotdeauna, dar acum nu mai vrea. Nu stiu cum sa explic mai clar... Si nu de 'alternative' ma plangeam! Dar nu mi se pare normal sa nu mai functioneze. Asta e un mod simplu de navigare.

    22.02.2013, 11:53:33
  • aigile
    aigile

    Uff!... Si-a revenit! Nu mai conteaza de unde era buba, nu?, daca acum, thank God/cui s-a ocupat de asta, functioneaza!

    22.02.2013, 12:05:02