Forum: Orice altceva nedumerire

  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    Ma poate lamuri si pe mine cineva cand se scot produsele din magazin? Adica, ok, magazinul meu nu e platit. Am de gand sa il platesc dar inca nu am reusit. Nici ieri nu era platit si ieri aveam produsele in magazin. Azi nu le mai am. Sa zic ca inteleg ca daca nu mi-am platit magazinul, nu imi afiseaza produsele (desi, daca as fi primit o comanda intre timp poate m-ar fi motivat sa il platesc mai repede) - dar de ce s-au scos produsele din portofoliu (de unde oricum nu se comanda)? Asta nu mi se pare ok. Pentru ca portofoliul reprezinta ce am facut pana acum. Daca e asa, de ce nu dispare contul cu totul pana il platesc? Adica nu inteleg care e logica.

    14.08.2010, 17:43:54
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hello!

    Pana acum era asa: daca nu plateai taxa, se dezactiva complet contul si nu mai puteai face nimic cu el pana nu plateai din nou. Fiindca mi se parea aiurea chestia asta, am vorbit cu Luigi sa dezactiveze (la neplata) numai anumite portiuni din cont specifice vanzatorilor, pentru ca respectivul cont sa poata fi folosit macar pentru cumparaturi pe Breslo, sau pentru comentarii pe forum in caz ca nu se descurca cineva cu plata si are nevoie de ajutor.

    Cat despre comanda, iti dai seama ce haos s-ar creea daca s-ar putea comanda produse din magazine cu taxa neplatita (dar ale caror produse sunt vizibile si se pot comanda)? For all we know, un magazin care nu isi plateste taxa poate nu mai vrea sa vanda deloc pe Breslo. Sau poate a plecat din tara 3 luni si nu mai livreaza comenzi in perioada asta. :)) Haos, dupa cum spuneam :D

    Asadar, tu poti folosi momentan contul ca un (fel de) cumparator: au disparut produsele din magazin (de ce ieri erau inca active, nu pot sa spun, ar fi trebuit sa dispara imediat ce perioada pentru care ai platit expira - dar poate dezactivarea e manuala si atunci a facut-o cineva putin mai tarziu). De asemenea sectiunea de Portofoliu e un "serviciu" pentru vanzatori (daca te uiti, cumparatorii nu au deloc acea sectiune). Din moment ce tu nu mai ai statut de vanzator pana nu platesti din nou taxa de magazin, a disparut si portofoliul. Trebuie sa te gandesti ca Breslo promoveaza artisti pe care ii poti gasi pe Breslo; ce sens ar avea sa promovam prin Portofoliu un artist care nu mai are magazin aici (cel putin la momentul asta)?

    Oricum, vor reveni toate deindata ce platesti taxa :))

    14.08.2010, 19:56:38
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    mda, deci am inteles, a fost doar o intarziere datorata faptului ca dezactivarea contului ca vanzator se face manual.

    14.08.2010, 20:04:19