Forum: Tehnici & Materiale Nichel in componenta furniturilor

  • just.paintings
    just.paintings

    Am fost intrebata daca produsele mele sunt confectionate din materiale care contin nichel sau nu. Cum nu am stiut ce sa raspund am incercat sa ma documentez un pic dar nu am ajuns la nicio concluzie.
    Am plasat cateva intrebari si vanzatorilor de la care cumpar des, dar daca un breslas este documentat in aceasta privinta, ar fi foarte apreciata o lamurire. Merci!

    24.05.2013, 13:59:45
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Majoritatea furnizorilor din strainatate de la care cumpar eu (chiar si chinezii) precizeaza in descrierea produselor ca nu contin nichel, cadmiu, plumb. Din pacate nu cred ca mai mult de 10% din componentele metalice au astfel de precizari, concluzia logica ar fi ca toate celelalte le contin...
    Parerea mea este ca vanzatorii de furnituri de pe Breslo ar trebui sa transmita mai departe cumparatorilor aceste informatii atunci cand le au. Eu una o fac.
    Pe de alta parte, la vama mi s-au cerut intotdeauna certificate de garantie pentru furniturile metalice, din care sa reiasa ca nu contin plumb si nichel. De cadmiu nu au pomenit nimic, dar pentru siguranta nu comand decat materiale care nu contin toate cele trei elemente. De fapt, tocmai din acest motiv nu prea aduc furnituri metalice, prefer alte materiale, dar sunt constienta ca fara ele nu se poate.
    Cred ca cele mai multe furnituri gen lanturi, tortite, ace, pe care le folosim atat de des, contin nichel, din pacate... Poate cei care vand astfel de produse te pot lamuri mai bine.

    24.05.2013, 19:44:46
  • just.paintings
    just.paintings

    Da, singura varianta este sa intreb vanzatorii pentru fiecare produs in parte care ma intereseaza. Sper ca ei sa detina informatia corecta.
    Merci pentru raspuns!

    25.05.2013, 12:47:24
  • just.paintings
    just.paintings

    pentru cei interesati de acest subiect am gasit o solutie cu care se poate testa prezenta nichelului in componenta metalului se numeste Nickel alert
    http://www.athenaallergy.com/products/Nickel_Alert-21-12.html

    27.05.2013, 09:54:54