Forum: Idei si sugestii noul tau magazin Breslo

  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    se anunta interesant, deja am inceput sa fac modificari in interiorul lui.

    observ ca din magazinul meu nu am acces la forum sau la galerii.

    urmeaza?

    felicitari pana acum

    15.02.2012, 14:24:18
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    queenbead a scris:

    "m-a socat noul format breslo al magazinul... alta schimbare...
    o rugaminte am daca se poate face bannerul mai mic fiindca ocupa toata pagina. nimeni din clienti nu intra in magazin sa vada banner ci produsele. Toate sunt ascunse cu sagetici si sagetele si nu reusesti sa vezi nimic... cu atata spatiu irosit pe margini, iar informatiile importante stau ascunse. Sper ca prin noile setari utilizatorul sa-si poata modifica acel imens banner inutil. Ce sa mai zic de preturile scrise minuscul, fara ochelari eu una nu le vad. Va rog frumos sa faceti ceva in privinta asta. "

    15.02.2012, 14:46:27
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    sunt de acord cu queenbead in ceea ce priveste preturile, sunt scrise chiar mult prea mic, greu lizibile, iar eu nu port ochelari!

    15.02.2012, 14:47:17
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @atelierbeatrix: foarte furmos magazinul nou amenajat!!;)

    Vezi ca, daca dai click in bara de sus pe casuta, ai acces la prima pagina, galerii, ghid de cadouri, blog si forum :p

    15.02.2012, 14:49:29
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    merci frumos,

    acu am dat si m/am dumirit...dupa cum spuneau, se lucreaza si se fac modificari...mi/ar placea sa pot alege produse favorite fara sa mai intru in fiecare in parte...stiti la ce ma refer

    si eu am observat preturile micute, chiar daca se afiseaza mai mari cand mergi cu cursorul pe produs

    15.02.2012, 14:57:37
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Astept sa vad formatul final ca in starea actuala sustin si eu ce spune queenbead, spatiul nu e folosit eficient, iar preturile sunt minuscule. Mai multe optiuni de personalizare nu fac navigarea mai usoara. Nu vreau sa fiu reticenta la schimbare, dar cand am intrat in magazin, reactia a fost sa dau refresh de mai multe ori ca sa-si revina :).

    15.02.2012, 14:58:45
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    atelierbeatrix: nu este o solutie suficienta sa dai cu cursorul asupra produsului pt a-i vedea pretul.
    La shopping de materiale, e un chin. Pe mine ma intereseaza sa vad direct si rapid preturile pt a face comparatii si a lua decizii cat mai rapide, nu sa pierd timpul inutil.


    In rest, de spatiu: nu am nici o problema momentan.
    Arata bine, banner-ul nu este prea mare. Si banner-ul si logo-ul sunt importante, chiar daca un cumparator nu asta cauta, dar face bine la imagine :)
    Atata doar ca.... ajungi cam greu la portofoliu.
    Si nu-mi place cum se vede descrierea....
    E prea inghesuit totul asa cum se vede cand intri in magazin, preview-ul nerespectand spatiile si alineatele noi.

    15.02.2012, 15:06:41
  • Margelute
    Margelute

    Si mie mi se pare cam mare bannerul in detrimentul produselor.
    As vrea daca se poate sa existe si optiunea stergerii imaginii de fundal sau pur si simplu sa pot bifa "fara imagine de fundal". Eu am pus o imagine si daca vreau sa renunt trebuie sa pun alta, nu ma lasa sa sterg pur si simplu sau sa renunt la cea care e acum.
    Si o ultima sugestie: nici acum la a treia schimbare a designului si meniului din pagina de magazin, accesarea profilelor de livrare sau "optiuni avansate" nu sunt disponibile direct ci dupa ce intri in alta categorie. Pana acum se intra in magazin unde erau toate, acum e si mai putin la indemana si trebuie s-o iei pe ghicite ca sa ajungi acolo. Pentru cine nu stia dinainte unde se afla aceste optiuni acum sunt practic imposibil de gasit.

    15.02.2012, 15:07:03
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    eu ma gandeam la magazinele de furnituri unde nu prea e necesar un ditamai bannerul :) ci vizualizarea produselor. Sustin marirea dimenziunii preturilor, chiar bolduite daca se poate, nu italice...
    Cu toate ca e micut scris, majoritatea clientilor sunt interesati in primul rand de pret! deci, va rog din suflet cat mai lizibil.
    De asemenea, descrierea magazinului este foarte importanta! daca se poate mari automat fara alte clickuri. Linkurile din descriere nu sunt valide.

    15.02.2012, 15:13:52
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Mi se pare ca arata ciudat cand accesezi un produs si apare formatul paginii clasice...poate se va modifica...
    Si chestia cu preturile e valabila.

    15.02.2012, 15:15:00
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    margelute: la imaginea de fundal ai optiunea sa o stergi...

    cel putin eu am.


    In schimb la banner nu am aceasta optiune, daca am incarcat o imagine nu merge decat s-o schimb, nu pot sa renunt de tot la banner!

    15.02.2012, 15:24:06
  • Margelute
    Margelute

    Da, am vazut si eu acum, mersi. Ar fi bine daca ar fi posibil la fel si pentru banner.

    15.02.2012, 15:29:34
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    cu placere!

    Momentan, fara banner, ar ramane doar un spatiu imens gol!

    Cu banner, arata cu totul altfel :)

    15.02.2012, 15:34:58
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Intrebare:

    Acum cum adaug un magazin la favorite?!

    15.02.2012, 16:33:53
  • DouaMainiDibace
    DouaMainiDibace

    Sunt de acord cu queenBEAD..a fost un soc...spatiu prea mare ptr banner..pe cand eu vreau sa se vada produsele mai sus..nu se mai vede din prima privire ce am scris la mesajul de intampinare, ma ajuta in situatia in care multi nici nu citesc politica magazinului...bara neagra de sus imi displace, pe verde era mai primitoare, si spatiu irosit pe lateral...eventual sa existe posibilitatea individuala de a opta ptr vechiul format, ...ce e bine e ca se vede feedback-ul mai clar, butonul de contact e mai vizibil, cel de home e optimizat....

    15.02.2012, 18:14:00
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie imi place, in sfarsit mai multe produse pe pagina!
    Ideea de abnner mai amre e foarte buna, la fel si imaginea de fundal personalizata. Desi ma tem ca multe magazine nu vor stii sa o foloseasca si vor incarca foarte tare, atragand atentia de la produse....

    Preturile insa chiar ar trebui scrise mai mare.

    15.02.2012, 18:55:05
  • carmenn
    carmenn

    asa este...pretul putin mai mare si mai accentuat...in rest daca nu ma descurc...intreb...da si cu magazinele cum procedam sa le adaugam la favorite...

    15.02.2012, 19:05:00
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    e mumooos acum, imi place mai mult...problema ar fi cu preturile, atat deocamdata:)

    15.02.2012, 19:34:57
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    carmenn, este un buton in dreapta, sub banner.

    15.02.2012, 19:37:26
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Mie nu imi place, ca sa fiu sincera.
    Chiar nu imi place, e bine ca e pagina "mai mare", dar e irosita cu header-ul si cu lateralele. Normal ca e bun un header,dar nu sa ocupe aproape o jumatate de pagina de monitor. Apoi, categoriile as vrea sa fie vizibile pe una din laterale, inclusiv cu nr de produse aflate in fiecare dintre ele. Si ar mai fi.
    Da, o sa ma obisnuiesc cu asta, dar nu e tocmai ce asteptam

    15.02.2012, 20:27:27
  • Textile.art
    Textile.art

    Imi place ideea in sine. incerc sa punctez si eu observatii:
    - in loc de produse de vanzare, pe buton ar trebui sa scrie categori in magazin, sau o alta formula dar cu acelasi sens, ca altfel un nou venit pe breslo nici nu stie ca noi impartim produsele pe categorii. iar altundeva sa fie mentionat cate produse sunt in total. o mica sageata nu mi se pare suficient. sau macar sa apara textul deasupra cand apropiu mouseul.
    - cautarea in magazin imi place
    - bannerul de sus ar fi mai bine sa nu apara gol la acele magazine care nu pot/vor sa-si puna un baner. poate fi inlocuit si cu standardul breslo shop si nume utilizator. ideal ar fi sa poti opta sa nici nu apara.
    - denumirea produselor si pretul, cand trec cu mouseul apar de 2 ori, insa tot mici , poate nu este necesar, jos insa ar putea sa se mareasca zona, si caracterele sa devina mult mai accentuate. asa cerd eu, desi aici poate ca din punct de vedere de marketing, sa fie ok.
    - cred ca breslo nu ar trebui sa renunte la verde si alb pe banda de sus, poate sa fie o trecere in degradee sau ceva pasaj mic intre fundal si banda de sus. trebuie pastrata o unitate.
    In rest, multumesc ca incercati sa imbunatatiti siteul!

    15.02.2012, 22:19:04
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si eu cred ca denumirea de "Produse de vanzare" ar trebui schimbata.
    Fiind un magazin este clar ca produsele sunt de vanzare :D
    Cu atat mai mult cu cat daca dau click pe produse de vanzare imi da doar refresh la pagina. Poate ar fi mai bine daca dand click pe acest buton, intreg, sa se deschida meniul de categorii.... si da, sa sugereze ca e vorba de categorii si cautare :)

    15.02.2012, 22:41:28
  • ZOXY
    ZOXY

    NICI noua nu ne place. ABSOLUT DELOC. daca se poate pana la varianta finala sa ne lasati cu vechea interfata. Si clientii au semnalat probleme. Trebuie sa dam explicatii pe mesagerie. Trebuie sa grabim lucrurile, nu sa le incetinim

    15.02.2012, 22:59:41
  • arabela
    arabela

    Pff, schimbarile astea si pe mine ma cam depasesc . De data asta am impresia ca trebuie sa regandesc tot conceptul bannerelor si a avatarului, caci in configuratia noua e chiar deranjant daca folosesc aceeasi imagine cu textul Arabela cum era inainte. Si asta sincer ma cam scoate din sarite, caci mi-a placut sa am numele si pe avatar si pe banner. Na in fine, o sa ma obisnuiesc si cand am timp sper sa gasesc si o solutie mai eleganta pentru armonia intre banner si avatar.

    O alta problema ma deranjeaza si mai mult, am impresia ca dureaza o vesnicie pana se incarca ceva dupa ce fac clic. Eu folosesc mozilla si explorer si la ambele parca e la fel, dureaza vreo 3-4 secunde cand dau clic pe produs si vreo 5 secunde cand dau back. Doar la mine se incarca asa greu sau mai au si altii problema asta?

    15.02.2012, 23:07:21
  • ZOXY
    ZOXY

    cred ca o sa ne obisnuim. sa se mareasca preturile si mai vorbim.

    15.02.2012, 23:28:05
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Nici mie nu-mi place cum arata. In plus, pe mine incep sa ma scoata din minti modificarile astea, facute din doua in doua luni. Nici nu apuc sa ma acomodez cu noul format ca, hop,..iar se schimba modificarea! Iar bulibaseala, iar nu merge siteul, iar bataie de cap, iar caut ca niebuna, iar intrebari pe forum,...

    15.02.2012, 23:39:57
  • panteraroz2
    panteraroz2

    Deci eu m-am socat, am deschis calculatorul si nu am inteles ce s-a intamplat .... am crezut ca e o eroare de la calculatorul meu la inceput .... si de-abia apucasem si eu sa inteleg ce si cum functioneaza si sa ma obisnuiesc cu magazinul.... Sunt deschisa la nou dar aici m-am pierdut, nu mai inteleg nimic, eu nu mai am banner si nu stiu cum sa il instalez ..... ma ajuta cineva? Sau se deschide un topic cu instructiuni de folosinta? Multumesc mult!

    16.02.2012, 00:08:50
  • panteraroz2
    panteraroz2

    Am folosit de atatea ori cuvantul "inteleg" incat e clar ca sunt in ceata totala ... si mai sunt si obosita :(

    16.02.2012, 00:09:50
  • blanitza
    blanitza

    Panteruta, e usor sa pui bannerul. Iti alegi o fotografie care-ti place, ceva sugestiv pentru magazinul tau, si-o modifici la dimensiunile de 830x250 pixeli. Adaugi pe fotografie numele magazinului, alte detalii etc, apoi te duci cu mouse-ul pe iconul "profil uman" din bara de sus dreapta, si apare textul "Contul meu". Cand dai click pe el, se deschide un meniu derulant din care selectezi linia Design, si iar click pe ea. Va aparea un spatiu in partea de sus a paginii, unde ai casute de selectie pt banner, ca sa-l incarci, si pentru laterale, daca vrei sa le personalizezi. Dupa ce vei incarca si salva bannerul, vei vedea ca avatarul se suprapune in partea din stanga jos a bannerului, si-atunci te forteaza sa gasesti un banner care sa mearga in culoare si imagine cu avatarul, la mine initial au fost ca nuca-n perete, bannerul si avatarul. Mult succes la personalizare.
    Si eu sustin ideea maririi caracterelor pretului. Cumva se poate personaliza culoarea pretului? In momentul de fata, el este scris cu litere mititele gri-inchis, pe fond gri mai deschis, si nu prea e lizibil, nu numai pentru ca e mic, dar si pentru ca e diferenta prea mica intre cele doua culori - a pretului, si a fondului casutei.

    16.02.2012, 02:38:21
  • blanitza
    blanitza

    Panteruta, ai un fond deosebit de incarcat si atrage in mod catastrofal atentia vizitatorului de la produse. Eu nu mi-am pus inca niciun fond, am lasat griul initial, parca da destul de bine, ce parere aveti?
    Afterforever, foarte frumos ti-ai personalizat magazinul!!!

    16.02.2012, 02:41:44
  • bibidesign
    bibidesign

    eu sunt inca in clubul SOCATELOR...
    am inchis si deschis de mai multe ori magazinul ca sa-mi dau seama ca nu-i o eroare...

    primul gand: nu trebuia oare sa fim avertizate cumva ca se va schimba formatul?
    si n-ar fi trebuit sa apara niste instructiuni inainte de schimbare?

    observatii d-ale mele:
    -banner prea mare; niciun magazin real nu are firma cat 2/3 din fatada si vitrina cu produse o banda din care se vede juma de fusta, juma de bluza...
    -mult spatiu nefolosit pe laterale, fara sa vrei, chiar si cnd e simplu, privirea iti fuge de la produse - regula proportiilor. daca mai pui si un fond desenat, colorat, sau altfel ai terminat cu vizionarea produselor... trebuie sa fii un geniu in desen ca sa poti schimba centrul de interes folosind un fundal potrivit - Arabela a reusit oarecum, in rest tot ce am vazut nu mi se pare ok - sa nu va suparati pe mine
    -pretul mic si greu lizibil

    cam asta la prima vedere... inca nu am incercat functionalitatea noului format. mi-e inca frica s-o fac :(

    16.02.2012, 08:51:53
  • bibidesign
    bibidesign

    am mai cautat cateva magazine ca sa-mi mai fac o parere...
    irinaindira a reusit o combinatie placuta, dar dupa cum se vede nu are nicicum nevoie de tot spatiul acela de header...

    16.02.2012, 09:06:18
  • beadshop
    beadshop

    am scris si am sters din greseala...reiau dar mai pe scurt cu propunerile mele:
    1. banner mai mic
    2. nu arata bine linia de meniu neagra, parca magazinul e din "alt film" nu mai face parte din breslo
    3. categoriile magazinului evidentiate pe laterala si folosit spatiul mai eficient; eu as renunta la fundal, doar banner si logo mi se par suficiente.
    4. Si o propunere extra: pentru ca sunt multe magazine mixte, tot pe laterala, eventual mai jos ar trebui sa existe un anunt de genul " acest magazin are listate produse in categoriile handmade(nr produse), furnituri(nr produse), vintage(nr produse)" , la fiecare cu butoane active dupa cum a incadrat produsele in categoriile breslo. Astfel un client care e interesat doar de handmade, intra intr-un magazin, da click pe handmade si-i apar sortate doar produsele handmade ale magazinului respectiv.

    16.02.2012, 09:21:14
  • panteraroz2
    panteraroz2

    Da, multumesc mult Gabi pentru sfaturi, am reusit intr-un final aseara sa gasesc butonul "design" si rezultatul e un dezastru .... as vrea sa sterg fondul dar nu stiu cum .... si pana gasesc o imagine pentru inlocuire mai dureaza :) Ai dreptate, preturile nu se vad, trebuie sa te uiti cu atentie, dar cred ca se poate modifica cel putin culoarea daca nu dimensiunea.

    Este intr-adevar mult spatiu gol, nefolosibil, si butoanele ascunse nu stiu cat sunt de utile, eu cred ca ar fi mai bine pentru client sa fie la veder, cum erau mai inainte - sa vada unde sunt produsele vandute, feedbackul, etc. Spun asta pentru ca nu mult au timp sa stea sa apese pe toate butoanele cca sa descopere ce se ascunde in spatele lor.

    Spor la explorat tuturor! :) Pupici

    16.02.2012, 09:55:32
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    va rog frumos daca ne poate raspunde cineva! Se poate lucra la marimea fontului preturilor??? Macar sa stim daca ne agitam degeaba pe aici...
    Totusi suntem magazine cu vanzare nu de expozitie poze si bannere. O idee foarte buna expusa aici ar fi plasarea categoriilor undeva in spatiu nefolosit de pe margini.
    Maine poimaine ne trezim ca si pordusele vor fi ascunse sub vreo sagetica ceva :))

    16.02.2012, 10:43:02
  • Breslo
    Breslo

    Buna tuturor si multumim pentru feedback!

    Rezolvam problema preturilor si altele care au fost aduse in discutie.

    Noul format este vizibil doar pentru vanzatorii care sunt autentificati in contul Breslo. Cumparatorii nu au acces la acest nou format.

    Gradul marit de personalizare pe care il ofera noul format este gandit exclusiv pentru Vanzatori. Dorim sa dam posibilitatea Magazinelor sa creeze o experienta cat mai personala si mai aproape de imaginea Brandului pentru cumparatorii care viziteaza aceste Magazine.

    Totul este inca in lucru, va multumim si va asteptam in continuare cu feedback constructiv.

    16.02.2012, 11:45:45
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Avem o optiune sa alegem culoarea linkurilor in magazin. Selectez culoarea, vad cum se schimba, dupa ce dau salvare revine la culoarea initiala ca si cum nu as fi ales nimic.

    16.02.2012, 13:33:55
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Au fugit banner-ele?

    16.02.2012, 15:23:15
  • mssdelilah
    mssdelilah

    "Noul format este vizibil doar pentru vanzatorii care sunt autentificati in contul Breslo. Cumparatorii nu au acces la acest nou format."
    pai si pe noi, vanzatorii, cu ce ne stimuleaza jocul asta de-a "noul magazin" daca cei direct interesati, cumparatorii, nu il vad? haideti inapoi cu vechiul format si terminam odata discutiile.
    Much ado for nothing!
    Voi va straduiti sa schimbati o interfata a magazinelor pe care noi nu o dorim si clientii nu o vad, din cate am inteles. Sau, mai rau, o vad, dar le displace si lor :))))))
    Ati reusit-o si p'asta! Sa ne induceti pe toti intr-o cumplita confuzie !
    In avantajul cui?
    Nu vad "avantaje" deocamdata...

    16.02.2012, 17:47:37
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    @mssdelilah: Din cate am inteles eu, faptul ca nu e disponibil pentru clienti este temporar, pana la definitivarea formatului in urma imbunatatirilor, aplicarii sugestiilor noastre si eliminarii eventualelor bug-uri.
    @breslo: acum e vizibila modificarea culorii link-urilor.

    16.02.2012, 17:59:12
  • Breslo
    Breslo

    Revenim cu un update:
    - pretul produselor a fost marit pentru a creste vizibilitatea
    - culoarea linkurilor functioneaza
    - bannerul poate fi sters; cine nu considera util bannerul il poate sterge si spatiul alb dispare
    - Produse de Vanzare a fost redenumit in Toate Categoriile

    Pana la sfarsitul acestei luni (cel mai probabil saptamana viitoare) noul format va fi disponibil si pentru cumparatori, momentan magazinele au acces la aceasta interfata pentru a-si putea construi imaginea.

    Va reamintim ca interfata este inca in lucru si va multumim inca o data pentru feedbackul constructiv.

    16.02.2012, 18:09:11
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    am scos bannerul si parca e mai bine, dar o sa tot fac schimbari ca sa gasesc varianta cea mai buna ptr mine. imi place idea de personalizare...

    am obs ca atunci cand am mesaje noi, nu mai sunt atentionata in casuta de mesaje...ar fi dragut sa fiu atentionata si de o comanda noua...cam cum apare cand am un mesaj nou ( in varianta veche)

    16.02.2012, 18:53:23
  • Eni
    Eni

    Mie imi place noul look, faptul ca se poate personaliza, ca sunt mai multe produse afisate pe o pagina.... Oare cand se va finaliza noul design, doar prima pagina va ramana cu designul ales de noi? In momentul de fata restul paginilor, de ex. cand dau click pe 'favorite' sau pe un produs anume, trece la vechiul design.... despre asta nu am vazut sa scrie undeva, sau poate nu am observat eu?.... :)

    16.02.2012, 19:04:44
  • FIMARC
    FIMARC

    Da si eu doresc atentionarea la mesagerie pt.ca este f.utila si cred ca ar trebui sa fie mai mare rezolutia la spatiul de expunere ca sa se micsoreze benzile laterale care sunt inutile.

    16.02.2012, 19:16:12
  • panteraroz2
    panteraroz2

    Super ideea cu atentionarea de comenzi!!! Subscriu :))

    16.02.2012, 19:31:43
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Sageti pentru facilitarea navigarii pe pagina, va rog!

    16.02.2012, 19:42:24
  • badaboom
    badaboom

    Am observat un bug, desi este un caz f particular: eu intru des in magazin de pe telefon. In momentul in care zoomez pagina bara neagra de sus iese din ecran si nu pot accesa de nici un fel iconitele din colt...deci contul meu si restu. Poate e un bug pt navigarea de pe iphone, dar eu stiu cel putin 3 persoane apropiate care se conecteaza de pe telefon... Se poate face ceva pt a continua administrarea si de pe telefon va rog? Multumesc!

    16.02.2012, 20:36:04
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Rog mumos, ma ajuta si pe mine cineva? As dori sa-mi schimb imaginea din avatar si nu stiu de unde. Nu mai stiu nici ce marime trebuie sa aiba.

    16.02.2012, 22:08:15
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Artemiza, intra la CUMPARATURI/INFORMATII PERSONALE, cum era si inainte...nu mai stiu dimensiunea:(

    Zicea cineva ca s-au marit preturile? ...la mine sunt tot puricei:))

    16.02.2012, 22:37:45
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Merci, forever! Intre timp am facut sapaturi si m-am descurcat. Sunt mici preturile pe Breslo? Zici? :) Nu la toata lumea.

    16.02.2012, 23:25:18