Forum: Anunturi & Noutati Noutati despre Boost si Notificari

  • Breslo
    Breslo

    Dragi breslasi,

    Azi a fost implementanta o noua serie de schimbari despre care trebuie sa stiti:

    1. Pentru furnizorii de materiale, sectiunea "Noutati" afiseaza doar ultimul produs adaugat in fiecare magazin, conform cererii majoritatii.

    2. Datorita numarului mare de notificari non-handmade, magazinele de furnituri vor putea trimite o singura notificare de tip Boost pe zi.

    3. Pentru a fi mai lizibile, notificarile au fost impartite in 3 sectiuni: Noutati, Comunitate si Comenzi

    4. Anunturile Breslo din Mesagerie vor fi mutate din Inbox intr-o noua coloana de afisare.

    Sectiunile Notificari si Mesagerie vor mai primi imbunatatiri pe parcurs, pe masura ce primim mai mult feedback de la comunitate.

    O zi frumoasa tuturor!

    03.03.2015, 15:54:26
  • lavi.art
    lavi.art

    buna ziua
    am vrut sa adaug azi in magazin 30 produse pt a putea fi trimisa automat notificarea catre toti membrii breslo insa, dupa al 16 lea produs, mi-a aparut mesajul ca am nevoie de inca 29 boost-uri pt a putea fi trimisa notificarea. eu voi adauga in continuare pana la 30 in speranta ca luni veti putea verifica ca am adaugat 30 de produse si veti remedia problema (sa trimiteti mesajul catre toti membrii breslo).
    va multumesc si sper sa nu se mai intample astfel de incidente!
    madalina

    07.03.2015, 18:01:27
  • joulibiju
    joulibiju

    Eu am 2 notificari de ieri ca ai adaugat produse noi in magazin.

    08.03.2015, 12:31:08
  • EtnoWare
    EtnoWare

    am primit notificarea :) s-a transmis cu succes

    08.03.2015, 20:30:37
  • lavi.art
    lavi.art

    ok, multumesc!

    09.03.2015, 10:31:28
  • user61482
    user61482

    N-ar fi rau nici daca la sectiunea Noutati de pe prima pagina Breslo s-ar afisa si pentru magazinele handmade tot ultimul produs adaugat...cum va fi si cu cele de materiale.

    10.03.2015, 19:58:50
  • laura.von.S
    laura.von.S

    Eu nu inteleg acum cum functioneaza Boostul, ar trebui sa pun 15 produse noi pe zi ca sa se trimita un mesaj la abonati? Asta nu pot, totul e facut de mina si nu pot sa pun, si cred ca multe fete de aici nu pot face 15 produse noi pe zi. Deci la mine de cind e asta cu Boostul in fiecare zi sare innapoi la 15,, asta nu inteleg de ce? Eu credeam ca se sacd la fiecare produs adaugat si cind am ajuns la 15 se trimite un mesaj, la mine nu e asa, sau cum functioneaza de fapt acest boost?

    17.03.2015, 10:21:30
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Pentru a se transmite notificarea catre utilizatorii Breslo, este necesar sa fie postate 15 produse cu boost in aceeasi zi; altfel, numaratoarea se ia de la capat.

    18.03.2015, 16:50:59
  • laura.von.S
    laura.von.S

    ah mersi mult de raspuns, asta este foarte greu de realizat la cei ce fac Handmade ... deci pt cei ce au doar un product pe zi nici nu se merita, trebuie sa marim pretul si nu am realizat in rest mare lucru. Pacat ...

    18.03.2015, 18:49:12
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Da, este putin mai greu pentru noi cei care lucram handmade, dar nu imposibil. Eu am profitat de martisor, am lucrat mai multe in decurs de cateva zile, apoi le am postat intr-o zi, pe toate cu boost; asa am sa procedez si in perioada pastelui :) poate te ajuta si pe tine ideea ..

    18.03.2015, 20:33:42
  • laura.von.S
    laura.von.S

    Hi EtnoWare,
    mersi mult. M-am gindit si eu la ideea asta, e buna si nu, deci eu fac foarte multe papusi, ar trebui sa lucrez mai mult de-o luna sa fac 15, bun mai fac si alte lucruri mici, dar ideea tot nu o gasesc ideala, caci atunci apar doar o zi (citeva ore uneori nici macar juma de ora) pe prima pagina si iar o luna sau mai bine nu se mai aude nimic de mine, deci pe mine nu ma satisface acest Boost. Mai platesc si lunar si daca nu am Boost nici macar nu apar pe prima pagina, asta nu mi se pare corect de aceea probabil ma despart de breslo, acum mai am cam juma de an platit, sa vad ce se mai schimba dar sa platesc chirie lunara si apoi ca sa apar poate doar o ora pe prima pagina mai trebuie iar platit, asta nu e convenabil pt cei ce fac Handmade care nu realizeaza un Product la ora ci un Product poate lucrez si 3 zile la el ...

    Da mersi mult de tot, ma mai gindesc si mai vad ce se petrece pe aici ;)
    O zi buna,
    Laura

    20.03.2015, 12:48:32
  • user96078
    user96078

    Buna.
    Daca nu am Boost nu apar pe prima pagina?
    Nu pot fi vazuta niciodata de clienti?

    23.04.2015, 17:25:50
  • betty.bijuterii
    betty.bijuterii

    Postez produse dar nu mi se activeaza boost-ul. Ma puteti ajuta?!

    30.06.2015, 23:39:39
  • Lona11
    Lona11

    Eu văd - Perle roz de cultură, probabil ultimul produs, că doar acela se afişează la Noutăţi.

    01.07.2015, 00:01:26
  • EtnoWare
    EtnoWare

    betty.bijuterii ne poti spune despre ce produse este vorba? Ai activat boost-ul pentru ele si nu apar printre rezultate? Mersi :)

    01.07.2015, 13:12:35
  • miwoodart
    miwoodart

    Buan tutror! Sunt nou in comunitate si m-ar interesa ca in cele 10 zile gratuite la deschiderea magazinului nu pot beneficia de vizibilitate pe prima pagina? Multumesc!

    22.07.2015, 16:49:50
  • EtnoWare
    EtnoWare

    miwoodart pe prima pagina apar galeriile facute de utilizatorii Breslo cu produse din diverse magazine, produsele promovate prin publicitate si produsele nou aparute (boost de produs); ultimele doua categorii sunt platite cu breslei (moneda Breslo :), acestia putand fi cumparati prin mandat postal/paypal/transfer bancar.

    23.07.2015, 16:22:49
  • lizandia
    lizandia

    Buna ziua,
    De ceva timp, ma lovesc de o problema foarte suparatoare la editarea noutatilor din magazin: Erorile!, ori la adaugarea de poze ori la salvarea informatiilor introduse; acest fapt imi sterge tot si ma obliga sa bag de n ori aceleasi date in sistem pana in cele din urma, mi le accepta.Va rog mult sa se remedieze acest aspect.Multumesc

    03.08.2015, 12:22:50
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Lizandia, te rog sa urmaresti si sa redactezi mesajele de acest gen in sectiunea de Buguri.
    E posibil ca erorile pentru poze sa le primesti datorita marimii fisierelor, iar cele pentru editare deoarece nu ai completat campurile obligatorii asa cum este necesar.
    Te rog sa imi scrii in privat daca mai ai astfel de erori si sa imi trimiti print screen pentru a putea anunta si echipa.

    03.08.2015, 14:31:15
  • floricele.de.lumina
    floricele.de.lumina

    Salut tuturor... ce se intampla cu comisionul boost in cazul in care comanda a fost anulata si in cazul in care coletul nu a fost ridicat?

    07.08.2015, 12:23:12
  • Thezora
    Thezora

    Cu boost, am înțeles. Dar dacă pana pe 16 cumparam breslei fără Tva, de ce taxa lunara e acum 40 lei?

    07.08.2015, 16:09:32
  • EtnoWare
    EtnoWare

    - la platile prin Transfer Bancar, suma totala include si comisionul de procesare in valoare de 3 LEI
    - la platile prin Depunere la ghiseu, suma totala include si comisionul de procesare in valoare de 15 LEI
    - la platile prin PayPal, suma totala include si comisionul de procesare in valoare de 3,4% + 0,35 EUR

    ..de aici si diferentele de plata, in functie de modalitatea aleasa.

    07.08.2015, 23:30:53
  • Thezora
    Thezora

    Ba nu, ca pana acum îmi arata suma de plata 29 lei, iar comisionul apărea pe op, la finalul tranzacției. Acum dacă fac comanda de breslei (nu știu cum sa zic altfel acum) pt o luna, prețul afișat pe pagina Breslo este de 40. Ma gândesc ca ar fi fost frumos sa fim anunțați de creșterea taxei, la care ulterior sw pare ca se va adauga și tva.

    08.08.2015, 02:15:03
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Daca eu ma duc si fac o plata de 40 lei la banca, platesc 40 lei si comision 15 lei. Deci 55 lei. Daca fac transfer platesc suma + comision, care se scad tot din contul meu.
    Nu inteleg de ce tot spuneti ca comisionul este inclus .

    09.08.2015, 08:50:27
  • Lona11
    Lona11

    Bresleii comision boost pentru produsele vândute ar trebui retraşi imediat după finalizarea tranzacţiei, cât magazinul este activ, nu după o lună. Trebuie să achit 2 breslei, am magazinul închis acum, dar sunt obligată să cumpăr 25, abonament pe o lună. Nu vreau să redeschid acum, n-am ce vinde, şi nici vacanţă plătită nu mi se pare o soluţie. Deci pentru 50 de cenţi voi plăti, de fapt, 7 euro aiurea.

    09.08.2015, 20:38:49
  • EtnoWare
    EtnoWare

    @margele.etc
    Costul unei luni de abonament in functie de modalitatea de plata este:
    - pentru Mandat posta: 26lei
    - pentru Depunere la ghiseu: 41 lei (26lei+15lei comision inclus = 41lei)
    - pentru Transfer bancar: 29lei (26lei + 3lei comisionul de tranzactie = 29lei)
    - pentru Paypal:6.57lei (include comisionul de procesare in valoare de 3,4% + 0,35 EUR)

    11.08.2015, 15:08:15
  • EtnoWare
    EtnoWare

    @ramonaignat costurile sunt incluse in pretul abonamentului Breslo, la ghiseu nu ai sa mai platesti comisionul de procesare, asa s-a stabilit prin contract :)

    11.08.2015, 15:09:38
  • EtnoWare
    EtnoWare

    @Lona11 am transmis un mesaj sa vedem ce se intampla daca nu platesti acum comisionul pentru Boost - nu achizitiona inca abonamentul daca nu iti este util, asteapta inca putin :D

    11.08.2015, 15:22:41
  • joulibiju
    joulibiju

    Daca selectez metoda de plata "transfer bancar" - o luna, apar 34 lei; daca selectez "Paypal" - o luna, apar 7,61 euro etc.

    11.08.2015, 15:58:34
  • Thezora
    Thezora

    @EtnoWare
    Plătesc de ceva vreme lunar abonamentul asta și știu sa citesc cifrele, chiar și atunci când formează un număr complex ca 29 sau 40. Treaba cu comisioanele o știu. Dacă încercai sa înțelegi ce am vrut sa zic, ai fi văzut ca: dau click pe financiar, cumpără breslei, alege modalitatea de plata și îmi apare fereastra aia cu datele de plata, ca eu plătesc dintotdeauna prin transfer bancar. și acolo scrie suma de plata 40 lei. Am tot verificat, și tot asa scrie. Trimit și captura de ecran dacă am unde.
    Vreau doar sa știu de ce? E bug? N-am înțeles eu cum merge cu boost??? De ce e 40?

    11.08.2015, 22:09:04
  • EtnoWare
    EtnoWare

    vad ca fiecare avem o taxare diferita .. Din acest motiv am postat numerele complexe aici, sa ne confruntam cu ele :)

    Am transmis un mail sa se verifice financiarul, cum primesc raspuns, postez aici.

    @Lona11 Pe 1 ale lunii se genereaza "factura boost" pe care trebuie sa o platesti pana pe 22. Adica pe 22, totalul de plata se retrage din bresleii pe care ii ai in cont.
    Daca pe 22 nu ai destui Breslei in cont, ti se inchide magazinul pana cand il alimentezi din nou :)

    @floricele.de.lumina o sa existe imediat si un formular pe care sa il completeze fiecare vanzator cu comanda anulata, astfel bresleii o sa fie transferati inapoi in financiarul magazinului.

    11.08.2015, 22:57:43
  • Thezora
    Thezora

    Mie mereu îmi afișa 29 de plata, la care se adaugă și comisionul de 3 lei. Sunt tare supărată de 40 asta... :))

    12.08.2015, 01:02:47
  • joulibiju
    joulibiju

    Eu am descoperit de unde diferenta: mai jos la "total desfasurat" apar 2 coloane: eu am de plata comision boost 5 lei + abonament lunar 29 lei, de unde mie imi apare suma totala de 34 lei (la plata prin transfer bancar)

    12.08.2015, 08:11:48
  • Lona11
    Lona11

    Multumesc pentru lămuriri!

    12.08.2015, 10:07:40
  • EtnoWare
    EtnoWare

    joulibiju exact de acolo vine diferenta :)
    Taxele de abonament nu s-au schimbat, insa fiecare are adaugat comisionul din boost la total, pentru achitare - de acolo diferentele in abonamente
    Exista un buton Total desfasurat, unde apare detaliat :D

    12.08.2015, 17:52:57
  • joulibiju
    joulibiju

    Da, mi-a picat fisa pentru ca ai spus "vad ca toti avem o taxare diferita...". Intre timp am primit si mesaj cu lamuriri de la echipa breslo. Multumesc!

    12.08.2015, 21:24:12
  • Thezora
    Thezora

    Maaaai, dar grozav s-a explicat... De asta ziceam ca poate n-am înțeles eu cu boost. Credeam ca plătim.taxa pe n luni și de acolo se retrage, ni ca se adaugă la taxa din start. Ma rog...

    12.08.2015, 22:04:28
  • Lona11
    Lona11

    Precizările Breslo nu răspund şi problemei ridicate de mine. Înţeleg, deci, că trebuie să-mi deschid magazinul (chiar dacă n-am ce pune în el) pentru a plăti comisionul Boost care nu se poate plăti independent de abonament.

    14.08.2015, 10:03:48
  • LadyShop
    LadyShop

    Imi caut produsele vechi , sa pot sa refac stocurile si nu mai am nimic pe magazin.
    Apar noutatiile , dar tot magazinul cu prod . stoc 0 nu il gasesc nicaieri.
    Ce trebuie sa fac , daca le repun pe magazin, nu este calculata ca repostare ?
    Lamuriti-ma ca nu mai inteleg nimic.

    17.10.2015, 10:37:41
  • EtnoWare
    EtnoWare

    LadyShop incearca asa: contul meu > admin > produse > cauta > filtre> stoc 0 maxim 0 si o sa apara produsele cu stoc 0 din magazin

    Spune-mi daca a mers:)

    17.10.2015, 20:27:35
  • joulibiju
    joulibiju

    Buna,
    Ladyshop, vezi la 'Suport breslo" topicul "Modificari platforma...", discutiile si lamuririle.
    Nu se pun ca repostare.
    Eu nu am produse cu stoc 0 si nu stiu sa-ti spun cum se face, dar gasesti acolo in discutii.
    O duminica frumoasa!

    18.10.2015, 09:13:08
  • LadyShop
    LadyShop

    Multumesc pt. indrumare, EtnoWare, dar din 54 pagini de listari cu stoc o sau stoc pozitiv , nu am recuperat decat 5 pagini de prod.listate.
    Unele le pot recupera dela feedback obtinut, dar daca le incarc din nou , nu se considera relistare ?

    19.10.2015, 02:01:05
  • furnituri4biju
    furnituri4biju

    Cate produse noi la care aleg sa introduc variante de culori sau dimensiuni trebuie sa postez ca sa fie trimisa notificarea "magazinul x a adus materiale noi"?
    Daca modific acum produsele deja listate si le adaug variante de culori sau dimensiuni, voi fi taxata pentru relistare?
    Daca tot vorbim de relistari ... Cu cat este taxata o relistare?

    19.10.2015, 09:42:00
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Hei :)
    - trebuie adaugate 15 produse noi in magazin, cu boost, pentru ca notificarea sa fie transmisa catre utilizatori
    - daca se editeaza un produs, nu este considerat relistare, doar modificare si nu se taxeaza
    - relistarea este taxata cat o campanie pe prima pagina - 9.99 breslei

    20.10.2015, 21:02:05
  • Ilonadona
    Ilonadona

    Buna tuturor, sunt cam de o luna pe Breslo si inca nu mi-am intrat in mana, ca sa zic asa, pe acest site. Imi puteti da niste sfaturi legate de posibilitatea vanzarii produselor? Daca mi-ati da orice fel de parere, mi-ar fi de ajutor! Multumesc

    23.10.2015, 15:53:55
  • anca20061
    anca20061

    Buna seara, nu am mai intrat de mult pe aici si, intre timp, am observat ca au `disparut` produsele si magazinele vintage. Puteti sa-mi explicati, va rog, ce s-a intamplat si unde le-as mai putea gasi? Multumesc!

    15.12.2015, 19:29:43
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Anca, magazinele vintage s-au mutat aici fashionhunt.ro :)

    21.12.2015, 21:20:13
  • LIDI
    LIDI

    Buna ziua!
    Am expediat in data de 21.01.2016 un mandat postal cu suma necesara activarii magazinului pentru 3 luni.
    Suntem deja in data de 3 februarie si magazinul este tot inactiv!
    V-am trimis si un mail la [email protected]! Va rog sa verificati cu atentie!

    03.02.2016, 13:46:14
  • user118584
    user118584

    Buna tuturor!

    Va astept in urmatoarele zile in magazinul meu pentru cei care doriti sa profitati de reducerile de sezon la papuselele de degete, cutiile din lemn, insa pe ici si pe colo gasiti reduceri si la bijuteriile cu lemn de nuc, plop sau cires din stoc.

    Va imbratisez cu drag,
    Copaceanca :)

    20.07.2016, 22:56:25
  • artizanabeadwork
    artizanabeadwork

    pana la urma cate produse trebuiesc postateintr_o zi,ca sa primeasca notificari cei ce ma urmaresc?

    25.04.2017, 11:17:06