Forum: Suport Breslo Noutati despre optiunea Boost Produs - intrebari

  • stanka
    stanka

    Eu n-am inteles :((
    !. Deci platesc 0.99 daca folosesc boost-ul si daca se vinde mi se mai ia 3,9 % din valoarea produsului?
    2. Cum se scade din "financiar" fiecare valoare a procentului din pretul de vanzare? Din lei in euro si apoi in breslei sau cum?!

    17.02.2015, 20:24:38
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Din cate am citit in mesaj, magazinele de handmade vor avea optiunea de a achita boost-urile prin comision, adica 3,9% in cazul in care produsul cu boost activ se va vinde (numai in acest caz se va percepe comisionul de vanzare); putem opta pentru taxa fixa de 0.99, daca, spre exemplu (ma gandesc..) avem un produs cu o valoarea foarte mare si comisionul perceput la vanzarea lui este mai mare decat optiunea de boost 0.99 - de retinut ca boost-ul platit 0,99 nu garanteaza vanzarea, deci platesti chiar daca nu vinzi :)
    Referitor la taxare in sectiunea financiar, acum voi trimite un email sa vedem un raspuns :)

    17.02.2015, 20:32:58
  • jocul.margelutelor
    jocul.margelutelor

    De cand este valabila optiunea gratuita de Boost pentru magazinele de furnituri?

    17.02.2015, 20:35:43
  • stanka
    stanka

    Pai, ca sa activez boost-ul mi se ia tautomat axa de 0.99 si daca se vinde mi se mai ia si comisionul de 3.9%. Eu asa am inteles, dar poate, nu-i asa

    17.02.2015, 20:38:23
  • jocul.margelutelor
    jocul.margelutelor

    stanka eu am inteles ca va exista fie varianta de a plati cu comision din vanzare de 3.9% din pretul produsului (doar daca se vinde), fie cu taxa fixa de 0.99 breslei (si atunci nu iti mai ia niciun comision, dar platesti chiar daca nu vinzi produsul). Probabil o sa se faca buton de a alege intre aceste doua variante.

    Acum intrebarea este...de cand?

    17.02.2015, 20:47:29
  • EtnoWare
    EtnoWare

    stanka pana acun activarea boost-ului era taxata cu 0.99lei
    Dupa aceasta notificare din partea Breslo, eu inteleg, din exprimare urmatoarele *pentru handmade
    - comisionul de 3,9% se va aplica doar daca produsul a fost vandut
    - comisionul va fi aplicat doar produselor vandute cu Boost Activat
    - va ramane valabila, OPTIONAL, si optiunea fixa de 0,99 Breslei / Boost - deci nu se taxeaza ambele (si comision si 0,99; este ori-ori, in functie de alegerea noastra la boost)

    17.02.2015, 20:49:12
  • EtnoWare
    EtnoWare

    jocul.margelutelor banuiesc ca odata trimis mesajul, este intrat in vigoare; imediat fac un test cu un produs si va scriu aici cum am fost taxata :)

    17.02.2015, 20:49:58
  • stanka
    stanka

    OK, multumesc pentru raspuns. O sa ma "dumiresc" pe parcurs :)

    17.02.2015, 20:53:21
  • EtnoWare
    EtnoWare

    nu am avut decat optiunea normala de boost si am fost taxata cu 0.99, inca mai cercetez sa vad daca gasesc modalitatea de a ma taxa la vanzare - comision

    17.02.2015, 20:58:39
  • lizandia
    lizandia

    Din pacate si eu am testat cele mentionate in mesaj si intr-adevar am fost taxata cu acei 0,99 breslei automat, deci sper din tot sufletul sa nu ma mai taxeze si cu comisionul, in eventualitatea ca produsul se va vinde, pentru ca si asa mi se pare destul de mult..:(

    18.02.2015, 09:32:26
  • bijuteriicarmen
    bijuteriicarmen

    unde apar produsele care nu au boost,sau iesim de tot de pe piata?am postat 2 produse pe care nu le gasesc eu dar virtualii cumparatori?

    18.02.2015, 10:18:19
  • Breslo
    Breslo

    Revenim in cateva ore cu toate informatiile despre Boost.

    Pana atunci:
    - se va putea alege intre taxa fixa si comision.
    - taxele de administrare magazin sunt diferite de taxele de promovare magazin, nu dispare nimeni din piata. Produsele care nu au boost activat apar ca si acum doar ca prioritatea la afisare o au cele cu boost.

    18.02.2015, 10:47:40
  • EtnoWare
    EtnoWare

    bijuteriicarmen produsele care nu au boost o sa apara in categoriile aferente, cat si in galerii, daca este cazul;

    Referitor la boost:
    - se vor activa in cursul zilei de azi si partea cu comisionul si partea cu magazinele non-handmade
    - modificarile se vor vedea clar si in conturi, momentan functioneaza asa cum scrie pe pagina produsului;
    O sa apara in curand si sectiunea din contul nostru cu mai multe informatii despre comisioane. Referitor la plata comisioanelor, cum platile pe breslo sunt in lei, cel mai probabil nu va fi nevoie de conversia comisioanelor.

    Plata o vom face odata cu abonamentul, cand dorim. Se va genera atunci totalul de plata :)

    Daca mai sunt nelamuriri, lasati aici un mesaj, iar eu o sa incerc sa revin cu raspunsuri :) Zi faina si muult spor!

    18.02.2015, 10:49:46
  • EtnoWare
    EtnoWare

    lizandia daca ai dat boost si ti s-au retras 0,99, atunci sigur nu se va percepe comision din vanzarea produsului :)

    18.02.2015, 10:50:32
  • OanaPanaitescu
    OanaPanaitescu

    Se pare ca serviciul Suport este foarte slab la Breslo. La ora 10:47 Breslo scrie in acest topic ca vor reveni peste cateva ore... nu au revenit nici pana la aceasta ora.

    18.02.2015, 20:27:52
  • EtnoWare
    EtnoWare

    OanaPanaitescu eu una fac parte din echipa Breslo si am revenit cu un mesaj la distanta de cateva minute; daca ai nelamuriri, te rog posteaza aici, altfel nu inteleg la ce faci referire in comentariu..

    18.02.2015, 21:38:30
  • Lona11
    Lona11

    Se poate "boost"-ui un produs mai vechi, ori opţiunea este doar pentru cele nou postate? (aş face o probă).
    Mulţumesc.

    18.02.2015, 23:21:12
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Optiunea Boost Produs se aplica doar celor noi listate si este valabila o zi(cea in care produsul a fost adaugat).

    19.02.2015, 09:17:58
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Produselor vechi nu li se poate activa boost ul si prin regulament este interzisa relistarea produselor deja postate, pentru a beneficia de boost ori vizibilitate mai buna in categorii :)

    19.02.2015, 09:18:41
  • sama95
    sama95

    Daca la un produs, sa spunem, un stoc de 20 de bucati si am optat pentru a achita boost-ul prin comision de 3,9%, acesta se aplica la fiecare bucata vanduta sau o singura data?

    19.02.2015, 11:31:01
  • Lona11
    Lona11

    Multumesc! Mă gândeam la boost-ul ăla plătit, cu comision sau cu breslei,
    nu la noua facilitate...

    19.02.2015, 11:50:39
  • Breslo
    Breslo

    Mai multe informatii actualizate despre Boost gasiti intr-un nou articol de pe blog:
    blog.breslo.ro/important-cum-functioneaza-noul-boost

    Va multumim inca o data tuturor pentru feedback!

    19.02.2015, 12:14:26
  • user21
    user21

    "Boost-ul iti va notifica toti fanii atunci cand ai noutati, si iti va include produsele in Newsletter-ele pe care le primesc zilnic pe e-mail."

    se poate sa primim notificari [daca tot e obligatoriu, ca de publicitate nedorita nu scapa nimeni] NUMAI de la magazinele ale caror fani suntem?!

    22.02.2015, 17:42:39
  • user21
    user21

    ai caror, limba romana incepe sa-mi fie necunoscuta :)))))

    22.02.2015, 17:46:57
  • Arzar
    Arzar

    Sunt perfect de acord cu bwe!!

    23.02.2015, 14:06:44
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Si eu! Mesajul 'tocmai a adaugat adaugat produse noi in magazin. Alege-ti favoritele!' devine obositor, mai ales daca lipsesc tocmai favoritele.

    23.02.2015, 16:14:17
  • foxyilina
    foxyilina

    Pe mine aceste notificari nu ma ajuta la nimic. Chiar ma incurca destul de mult. Magazinele favorite le urmaresc si fara sa primesc notificare ca au pus 15/30 de produse noi, iar notificarile pe care le primesc chiar nu ma intereseaza si nu le deschid. Sper sa renuntati la ele cand veti vedea ca nu au rezultatul dorit de dvs.

    23.02.2015, 20:54:09
  • user114548
    user114548

    buna,
    si eu sunt de acord cu foxyilina, chiar ma incurca notificarile de acel gen. adica daca erau cateva pe saptamana, era ok, insa deja primesc cateva zeci pe zi. trec peste, nu am rabdare sa veriic produsele adaugate in magazin. deja acest boost a devenit o normalitate si ma deranjeaza ca am impresia ca alfel nu poti otine vizualizari..adica pe langa abonamentul lunar mai trebuie sa adaug inca pe atat sa pot posta zilnic ceva si sa dau boost, sa am vizibilitate..e trist si dezamagitor:(

    am dat si eu 15 boost-uri la inceput si s-a dat mesaj in masa tuturor utilizatorilor. acum imi dau seama ca i-am deranjat pe ceilalti utilizatori cu asta, asa cum si eu sunt deranjata de mesajele nesolicitate de la oricine a mai postat 200 de perechi de chiloti :))

    ,

    24.02.2015, 11:31:58
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Ok, inseamna ca vestea urmatoare o sa fie bine-venita :)
    Se lucreaza la filtrarea acestor notificari, astfel incat sa aiba mai multa relevanta..

    Seara fumoasa, breslasilor :)

    24.02.2015, 19:17:28
  • anitabdesign
    anitabdesign

    Abia astept si eu, e cam obositor si stresant sa primesti notificari care nu te intereseaza!SI subscriu BWE, da suntem oarecum fortati sa ne folosim de boost sa avem acelasi sanse ca si inainte....

    25.02.2015, 10:42:44
  • AcasaCuIna
    AcasaCuIna

    Este cumva in perspectiva si limitarea numarului de notificari pe zi de la acelasi magazin? Sint magazine pentru care primesc notificari si de 3-4 ori pe zi, ceea ce e deja prea mult - una singura e suficienta pentru a face magazinul vizibil.

    25.02.2015, 13:44:21
  • user78235
    user78235

    Mi se pare o stupiditate sa dai Boost doar cand ai 30 de produse introduse in aceiasi zi, stiti ce greu si obositor este sa introduci mai mult de 15-20 completand aceleasi campuri idioate...etc.
    Asteptam sa se introduca obtiunea produs similar , schimbi doar poza si codul de culoare, apoi poti da boost la al 30-lea produs !!!

    25.02.2015, 14:17:11