Forum: Idei si sugestii Nu va este dor de un concurs pe Breslo?

  • dodo
    dodo

    Cu tematica anume, cu regulament aferent, cu sau fara premii.......etc.

    17.03.2010, 12:33:21
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ba da, ultimul concurs a fost forte reusit dar a looong time ago!
    Ce fain ar fi sa avem in fiecare luna o tema....

    17.03.2010, 14:15:47
  • tzuki333
    tzuki333

    super, nu stiu de alte concursuri, dar as vrea mai multe detalii, idei, etc. suna bine!

    17.03.2010, 14:36:16
  • dodo
    dodo

    concursul de care stiu, la care am si participat ( cred daca nu ma insel si singurul organizat ) a fost " Made in Romania ". a fost reusit, stimulativ si incitant atat pentru participanti cat si pentru votanti.
    poate reeditati ( reeditam ) evenimentul.

    17.03.2010, 14:59:34
  • DonaCristina
    DonaCristina

    e o idee foarte buna, ar mai dinamiza putin activitatea prin "ograda", poate mai iesim un pic din rutina

    18.03.2010, 22:20:26
  • Lauralia
    Lauralia

    Interesant! Dar cum se poate organiza un concurs pentru tot Breslo-ul? Ca avem categorii diferite de produse: bijuterii, haine, decoratiuni interioare, etc. Cum poti sa le compari?
    Laura

    19.03.2010, 01:00:16
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Lauralia: nu trebuie sa vezi concursul chiar asa strict ca o competitie obisnuita. E destul de subiectiva compararea de produse din categorii diferite, dar daca am primi cu totii o tema comuna s-ar putea premia cea mai reusita si reprezentativa creatie overall, indiferent ca e un accesoriu sau o preche de pantofi.

    Oricum, cel mai fun la un concurs nu e cine castiga (eu nici nu am participat la cel trecut) ci sa vezi cum isi pune fiecare creativitatea la contributie si sa admiri ce a iesit.

    Ar mai fi o idee sa avem in fiecare luna o tema, si apoi sa se faca o selectie (deci nu un concurs in sensul de locul 1, 2, 3) si acele produse care reprezinta cel mai reusit tema sa fie promovate mai puternic pe prima pagina sau asa (cand vom avea showcase-ul de exemplu)

    19.03.2010, 12:19:54
  • dodo
    dodo

    sustin propunerea.consider ca invita la creativitate si sparge oarecum monotonia.asa fiecare se gandeste si la altceva nu numai la vanzari/cumparari.au un motiv in plus sa navigheze pe site, sa participe / voteze sau doar sa voteze.

    19.03.2010, 12:27:27
  • glassbyoana
    glassbyoana

    Salut,

    Mi se pare foarte interesanta ideea de a avea un concurs! Il astept cu nerabdare...

    19.03.2010, 17:49:25
  • Lauralia
    Lauralia

    Si cine stabileste tema?
    Laura

    21.03.2010, 23:50:53
  • serebe
    serebe

    si eu as avea chef de concurs.....hai sa ne gandim noi si sa propunem o tema.

    as avea cateva propuneri : 1. primavara
    2. galaxia
    3. insecta sau animal fantastic

    23.03.2010, 11:48:48
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hey!

    Incerc sa pun la punct un regulament pentru concurs.
    In primul rand: tema. Serebe a venit cu o propunere (adica 3), eu as zice ina una si anume: Pata de culoare. Alte sugestii, voturi etc?

    Apoi, cum facem cu votarea? O pagina separata ca data trecuta unde se poate inscrie fiecare si apoi se poate vota? Si acordam locul 1, 2, 3 si ceva gen "premiul special"? (momentan sectiunea de showcase nu exista).

    Cam la ce va gandeati ca premii? Promovare pe Breslo, produse d epe breslo, alte produse?

    Astept ideile voastre!

    25.03.2010, 19:40:26
  • Deea
    Deea

    As veni cu o propunere legata de votare. Nu stiu cum e la majoritatea concursurilor din strainatate, dar la cele cateva pe care le-am vazut, castigatorii au fost alesi de un juriu, ceea ce mi se pare o idee buna. Daca ar fi contactati cativa oameni cu experienta in domeniu, sau poate din domenii diferite, dar care sa noteze tehnica, originaliatea, executia, conceptul lucrarilor inscrise, cred ca ar fi mai relevant decat prima impresie pe care i-o lasa unei singure persoane, care te poate vota la primul impuls. Asa poate s-ar ridica nivelul produselor, daca ar fi analizate dupa anumite criterii.
    Pe langa asta, poate sa fie si votul publicului eventual, si facuta o medie intre cele doua.
    Nu stiu, zic si eu... :)

    P.S. "Pata de culoare" e foarte ofertanta. :)

    26.03.2010, 00:19:03
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    Bine v-am regasit!
    La noi in familie a venit primavara, cu un cadou frumos de Paste- o cheama Daria si e o minune mica :)
    Ma bucur sa aud ca va mai amintiti de concursul propus anul trecut, care a fost un debut al stimularii creativitatii in comunitatea noastra (inca) in formare.
    In masura in care imi permite timpul, voi incerca sa dau si eu o mana de ajutor cu concursul al doilea.
    Pentru ca Pastele va trece in curand, propun o tema legata de primavara:

    RENASTERE

    Mai ramane sa stabilim niste reguli (e putin mai greu la partea tehnica, ce priveste votarea) si chiar un juriu, si apoi sa-i dam drumul cu creatiile. De fapt, sugestia mea este sa ne si gandim la creatii, pana se pun la punct regulamentul si detaliile tehnice.


    cu prietenie,
    Raluca

    28.03.2010, 11:58:31
  • Dora1
    Dora1

    Ooo, Raluca, ce veste draguta ne dai ! Sa va traiasca odorul mic, sa va creasca si-nfloreasca, ca o dalie !(ca se aseamana cu frumosul ei nume) :)
    uf. topic - ieri mi-a inflorit si mie un crin de camera (amaryllis) corai.

    29.03.2010, 09:06:21
  • user21
    user21

    poate n-ar fi rea ideea unui concurs in care ,subiectul principal sa fie -de data aceasta- fotografia de produs,si nu produsul in sine.

    de multe ori vad pe site-uri din afara (mai ales,dar sunt si la noi destule) fotografii foarte eye-catching la produse nu foarte deosebite.
    lucru care ma face sa constientizez importanta unei fotografii bune,in contextul vanzarilor online.

    04.04.2010, 17:57:18
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hi all!

    Pana punem noi la punct un nou concurs pe Breslo, am gasit o noua provocare care poate fi interesanta pentru voi:

    http://www.revista-atelierul.ro/2010/04/05/scrapper-in-romania/

    Zazine a scris un articolas dragut despre Scrapper (cu ocazia asta are toata lumea ocazia sa vada cum a iesti Revista Atelierul, si care sunt ultimele articole!). Scrapper propune in fiecare luna un concurs bazat pe o tema data, la care se poate participa cu orice fel de creatie (bijuterii, accesorii, arta, colaj digital etc..). Tema pentru Aprilie e levantica, alb si crem!
    Spor la creat!

    05.04.2010, 14:20:49
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    Hristos a inviat!
    Sper ca ati petrecut un Paste frumos
    si ca sunteti gata sa dati drumul creativitatii in lume :)

    mie imi place tare ideea lui bijuteriiwhatelse, cu concurs de fotografie de produs.
    ce parere aveti? cine s-ar baga?

    05.04.2010, 22:57:06