Forum: Feedback pentru magazinul tau O parere despre magazinul meu !

  • Igescua
    Igescua

    As dori o parere ,pentru ca nu stiu din ce motiv nu se uita nimeni la produsele mele si cred ca ceva nu e in regula...

    14.01.2012, 18:02:09
  • LoveMade
    LoveMade

    o calitate mai buna a pozelor si un fundal alb eventual cred ca ar face minuni :)

    14.01.2012, 18:21:40
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Igescua, ai postat primul produs in magazin acum 4 zile. De cele mai multe ori, trec cateva luni de la deschiderea magazinului si pana la prima vanzare. Asta doar ca sa iti faci o parere si sa nu te descurajezi prea repede.

    Problema principala pe care o au magazinele online sunt pozele. Gasesti pe Breslog 2 tutoriale despre poze: www.breslo.ro/blog/?s=cum+pozam+bijuterii sau poti cauta pe net alte resurse.
    Ajuta sa te uiti si in alte magazine care iti plac vezi ce anume iti atrage atentia la pozele lor si inceaca sa implementezi si tu aceleasi tehnici in pozele tale. AM ales mai jos trei creatii tot origami cu poze care mie mi se par foarte insipirate:
    www.breslo.ro/Product/Cutie-Origami-Rainbow-pentru-cadouri_504108
    www.breslo.ro/Product/Happy-Polly_344177
    www.breslo.ro/Product/Kusudama_516870

    Trebuie sa mai lucrezi la urmatoarele aspecte:
    1. Focalizare: Pozele nu sunt clare, nu ai focalizat pe obiect ci de multe ori undeva in spatele lui.
    2. Lumina: pozele trebuie facute la lumina naturala, nu cu blitz si nu la lumina artificiala.
    3. Fundal si compozitie: fundalul pozei nu scoate in evidenta obiectul, fundalul este prea incarcat si nu atrage atentia. Alege un fundal simplu, uni, intr-o culoare care sa contrasteze cu obiectul pe care il expui.
    4. Descrierea produsului: www.breslo.ro/blog/mic-indrumar-de-descriere-a-produselor-2
    Aici as mai adauga o intrebare importanta pentru produsele tale: care este utilitatea? La genti sau bijuterii este clar, dar in cazul decoratiunilor si mai ales a tehnicilor bazate pe hartie clientul are nevoie de o justificare. Arata bine pe un raft langa carti? sunt o decoratiune buna pentru ziua de nastere? pentru o petrecere de copii? Se pot folosi intr.un aranjament de Paste/Craciun/nunta...? Felicitarea este potrivita pentru ce ocazie? etc.

    Mai multe sfaturi utile gasesti aici: www.breslo.ro/blog/category/cum-sa/pastila-de-marketing-cum-sa sau citind celelalte topicuri de feedback.

    Si inca o parere persoana si poate subiectiva: intr-un magazin online, in care exista taxe de transport nu au prea mare succes produsele foarte ieftine (3-5 lei) a caror pret este mai mic decat taxa de transport. In general, aceste produse se cumpara numai impreuna cu un produs mai valoros si care justifica o taxa de transport de 5-10 lei. Nu va fi multa lume pragatita sa cumpere ceva de 3 lei si sa dea in total 13 lei datorita transportului. Deci sfatul meu este sa te concentrezi mai mult pe produse cu preturi de la 20 de lei in sus, pentru ca probabil ele vor fi "baza" celor mai multe comenzi.

    14.01.2012, 18:27:53
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    In plus,pe langa cele spuse de Cinnamon,poate ca era mai bine daca alegeai ca nume pt magazin ceva care sa ramana in memorie,sa dea o idee despre ce va gasi clientul in magazin,ceva care sa te defineasca pe tine ca si creator de produse handmade.Trebuie rabdare,munca multa si atenta pt a avea un magazin de succes!

    14.01.2012, 18:43:43
  • Igescua
    Igescua

    Multumesc de sugestii si sfaturi ! O sa imi fie de mare ajutor !

    17.01.2012, 14:17:32