Forum: Subiecte de afaceri ONG cauta colaboratori pentru campanie strangere fonduri

  • MihaelaVlad
    MihaelaVlad

    Bun gasit!

    Am intrat aici pe site si sunt absolut incantata de creativitatea si calitatea produselor!

    Numele meu este Mihaela Vlad si sunt fondator al Asociatiei "Exista viata dupa doliu!", care ofera din aug 2010 servicii de sprijin pentru persoane care au pierdut prematur pe cineva drag.

    Noi ne dorim ca in perioada sarbatorilor de iarna 2012 sa strangem fonduri pentru proiectele noastre mari din 2013 (dintre care Tabara de sprijin pentru vaduve tinere are costuri de 20.000 RON).

    O componenta importanta a campaniei de strangere de fonduri va fi vanzarea unor produse unicat, cu mesaje adaptate grupului-tinta (persoane indoliate). Noi am veni cu textele, iar ca produse ne-am gandit la: mici ghivece de flori, rame foto, magneti de frigider si lista e deschisa. E vorba de obiecte simple, pe care persoana indoliata le foloseste ca "suport" in special in primul an de doliu. Nimic macabru sau deprimant, ci din contra: linistitor, emotionant, obiecte care au puterea de a schimba mult starea sufleteasca.

    Daca printre dvs. se afla persoane interesate de o colaborare, va rog sa imi scrieti la [email protected] sau sa ma sunati la 0745.55.66.02 (Orange).

    Multumesc mult si sa auzim de bine!

    Mihaela

    01.08.2012, 22:35:19
  • VanillaCream
    VanillaCream

    Foarte interesanta initiativa, cred ca fiecare dintre noi a trecut prin acest gen de situatie. Insa nu inteleg foarte bine conceptul, poate ne mai dati cateva detalii. Trebuie sa oferim gratuit produsele, organizatia dumneavoastra le vinde, si cu banii spijiniti tinerele vaduve?
    Referitor la produse, banuiesc ca fiecare persoana foloseste drept suport lucruri care au apartinut persoanei dragi... dar poate nu toata lumea procedeaza la fel, si sper ca aceasta campanie sa fie de ajutor persoanelor care au nevoie.
    Si poate banii respectivi se pot obtine si de la alt gen de public, urmand apoi sa fie utilizati pentru categoria mentionata de dumneavoastra.
    Eu as dori sa particip cu niste produse, o sa ma gandesc la ceva, deoarece produsele din magazinul meu nu se incadreaza.

    02.08.2012, 22:41:47
  • MihaelaVlad
    MihaelaVlad

    Buna seara!
    Scuze, VanillaCream, pentru intarzierea raspunsului!
    M-am gandit foarte bine la intrebarile tale, foarte bine intemeiate :)

    Pentru Tabara de care ziceam am reusit sa obtinem banii din alta sursa: http://www.existaviatadupadoliu.ro/tabara-vaduve1/

    Pentru anul viitor, ne dorim:
    a. semne de carte create manual
    b. pietre pictate manual
    c. obiecte in forma / care contin fluturasi de culori si marimi diferite.
    d. mici ghivece de flori pictate manual
    e. "jurnale intime"
    f. obiecte cu o mica rama foto "incorporata" (si sa incapa in portmoneu, ca marime)
    f. lista e deschisa pentru alte tipuri de obiecte cu scop comemorativ-terapeutic, legate de amintirea unei persoane dragi.

    Toate materiale contin texte scurte, de incurajare, propuse de noi si imbogatite de artistul care va lucra impreuna cu noi :x

    Legat de plata serviciilor, ramane sa discutam. In functie de materiale, de cantitate si timp necesar per produs, vom vedea impreuna cat si cum :)

    Speram intr-o colaborare frumoasa cu o persoana care intelege pierderea (deci motivatia de implicare nu e integral materiala) si care este deschisa chiar spre a "preda" anumite tehnici (minime) pentru voluntarii si beneficiarii Asociatiei (daca vom avea un colaborator din Bucuresti :).

    Multumesc mult!

    Mihaela Vlad
    0745.55.66.02
    [email protected]

    22.10.2012, 19:47:56