Forum: Bug-uri optiunea boost

  • bellebijou
    bellebijou

    Buna ziua,
    incep sa cred ca am ghinion cu "noul breslo".
    Cand am redeschis magazinul am stat 3 zile fara sa apara categoriile in magazin, iar acum am "experimentat" boost, dar ... am pus unul OK, dar cand l-am pus pe al doilea, primul produs pus cu boost nu a mai aparut nici jos in cele ce defileaza pe prima pagina, cum este corect.
    Sau nu am inteles eu bine?
    Toate astea se intampla la sfarsitul saptmanii (si disparitia categoriilor a fost vineri, sambata si duminica) cand speram ca sunt mai multi vizitatori pt ca au oamenii timp sa stea pe net si sa comande.

    15.02.2015, 14:13:38
  • EtnoWare
    EtnoWare

    bellebijou produsele cu boost sun afisate, initial, in slide-ul din prima pagina. Pe masura ce alte persoane dau boost, acestea se "muta"..

    15.02.2015, 16:15:09
  • kestii.trestii
    kestii.trestii

    Intrebari:
    1. de ce in casuta de "boost" nu se vede daca un produs are aceasta optiune activata sau nu?
    sau trebuie cumva sa tinem noi evidenta produselor "boost"-uite????

    2. daca vreau sa activez aceasta optiune pt un produs postat in urma cu cateva zile, acest produs nu va mai putea fi vizibil pe prima pagina, chiar daca banii au fost dati, din simplul motiv ca... i-a trecut randul??

    15.02.2015, 21:38:25
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Buna ziua!
    Am si eu o intrebare:
    Daca nu activezi "boost" pentru un produs nou nu apare deloc produsul in sectiunea de "produse nou listate".?

    16.02.2015, 11:32:02
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Produsul nu apare nici in "vezi toate noutatile"
    Ce sa inteleg?
    Pe langa 0,76 breslei pe zi, daca vreau sa fiu vazuta mi se mai percepe o suma de 0,99 breslei pentru fiecare produs in parte? Nu-i cam mult?

    16.02.2015, 11:50:52
  • jocul.margelutelor
    jocul.margelutelor

    balanmiha72 daca nu dai boost nu apare nici la vezi toate noutatile, nici pe slide-ul cu cele mai noi produse, nici primele in listele de produse (decat dupa vreo 20 pagini dupa ce apar toti cei cu boost din categoria respectiva)

    16.02.2015, 14:05:13
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Multumesc jocul.margelutelor! Am inteles ........

    16.02.2015, 19:19:56
  • EtnoWare
    EtnoWare

    puteti sa cititi mai multe despre optiunea de Boost aici blog.breslo.ro/boost-produs
    P.S.: Pentru ca un produs sa apara in zonele de Noutati, trebuie sa activezi optiunea Boost Produs in ziua in care l-ai adaugat in magazin.

    16.02.2015, 19:55:56
  • kestii.trestii
    kestii.trestii

    Ne tot directionati catre blog!

    Totusi, nu am gasit raspuns la intrebarea:
    " de ce in casuta de "boost" nu se vede daca un produs are aceasta optiune activata sau nu?
    sau trebuie cumva sa tinem noi evidenta produselor "boost"-uite????"

    Poate sunt eu mai "grea de cap" sau mai neatenta?
    Sa ma ajute cineva cu un raspuns!!!

    16.02.2015, 20:53:56
  • EtnoWare
    EtnoWare

    kestii.trestii nicidecum nu te redirectionez pe tine, personal...doar ca sunt prea multe topikuri deschise pe aceasta tema, iar majoritatea nu stiu de acel articol sau nu l-au citit cu atentie..
    Referitor la contorizare, stiu ca trebuie 15 boost-uri pe zi pentru a "activa" anumite bonusuri, cand dai boost apare ca mai ai de dai x boost-uri ca sa activezi bonusul..

    16.02.2015, 21:20:34
  • kestii.trestii
    kestii.trestii

    Etno,
    Eu nu am sustinut ca ma directionezi pe mine personal catre blog, doar ca in toate topicurile deschise pe aceasta tema nu am gasit raspunsul potrivit, dar am intalnit de cateva ori acest mesaj cu blog/boost etc

    Eu nu vorbesc despre cele 15 boost-uri si "activarea" bonusului...
    apropo' de aceasta cifra 15, nu am intalnit-o pe blog... am intalnit formularea
    Nu am inteles ce inaseamna acest "deodata"
    sau

    iar nu inteleg, ori e "de fiecare data", ori la 12 produse.... ori la 30... ma rog...
    Repet... poate nu am citit atent!

    Dar sa revin la ceea ce ma intereseaza cu adevarat!

    Am urmatorul caz concret:
    Adaug un produs, ajung la casuta cu mesajul "Activeaza boost", dau boost, mesajul se transforma in "Boost activat", salvez!
    Toate bune si frumoase pana aici!
    Imi amintesc ca vreau sa modific ceva (in descrierea produsului respectiv sa zicem); cand reintru pe modificare produs, in casuta de boost ar trebui sa am "boost activat", nicidecum "activeaza boost".
    Nu este normal sa fie asa??
    Pai uite ca nu este! Daca mai "boost"-uiesc inca o data acest produs? Ce se intampla? Inca 0,99?
    O sa spuneti ca nu!
    Eu insist ca vreau sa vad in casuta respectiva mesajul "boost activat", pentru asa este normal!

    16.02.2015, 23:36:43
  • kestii.trestii
    kestii.trestii

    Erata: :)))

    Eu nu vorbesc despre cele 15 boost-uri si "activarea" bonusului...
    apropo' de aceasta cifra 15, nu am intalnit-o pe blog...
    Am intalnit formularea:
    Ori de cate ori adaugi 30 de produse deodata, toti membrii Breslo vor primi o notificare cu trimitere directa catre magazinul tau, de forma: “Acest magazin are materiale noi. Descopera noutatile!”
    Nu am inteles ce inaseamna acest "deodata"
    sau
    "Ii notificam pe toti admiratorii tai de fiecare data cand ai produse noi
    “12 produse noi din magazinele tale favorite. Alege-ti preferatele!”
    Iar nu inteleg, ori e "de fiecare data", ori la 12 produse.... ori la 30... ma rog...
    Repet... poate nu am citit atent!

    16.02.2015, 23:44:53
  • bijuterim
    bijuterim

    "Deodata" asta, cred, ca se traduce prin 30 produse cu boost activat urcate in aceeasi zi. Adica, ai urcat 29 produse si te-ai oprit, mesajul nu se trimite, iar a doua zi contorul o ia de zero.
    Pentru o vizibilitate cat de cat, deja nu mai vorbim de produse urcate fara boost :(

    17.02.2015, 09:25:22
  • kestii.trestii
    kestii.trestii

    Asa ma gandeam si eu!
    Deci trebuie sa ma apuc de treaba cu noaptea in cap, pt ca daca ma prinde ora 24 cu 29 produse, mi se tranforma caleasca in bostan, imi pierd condurii si devin Cenusareasa!

    Totusi, pana la urma, despre cate vorbim, 30, 15 sau 12?

    Si cu casuta de boost activat cum sta treaba?
    Am vazut ca se plimba "racheta" aia sau ce-o fi de la dreapta la stanga si parca se albastreste, dar de ce la prima salvare apare "boost activat", iar la la urmatoarele salvari "activeaza boost"?
    Tot repet intrebarea asta de m-am saturat eu insami, dar poate imi raspunde cineva!

    17.02.2015, 09:56:19
  • EtnoWare
    EtnoWare

    este vorba de 30 de produse cu boost pentru magazinele de furnituri si 15 pentru magazinele handmade ..scria in articolul de pe blog :))
    Am sa trimit un mail echipei sa vedem daca se poate semnaliza cumva produsul boost-uit, sa nu cumva sa dam eronat iar boost. Revin aici cu raspunsul lor

    17.02.2015, 13:01:27
  • EtnoWare
    EtnoWare

    ..in cateva zile o sa apara si semnalat produsul cu boost, iar daca cineva incearca sa dea boost unui produs ce deja are, sistemul nu o sa il aplice; se da boost doar o singura data, in ziua in care s-a listat :)

    17.02.2015, 13:32:48
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Ieri am postata doua produse, unul cu boost activat , celalalt fara boost aplicat.
    M-am uitat azi la vizualizari, dupa cam....24 ore si produsele mele au urmatoarele vizualizari:
    - boost activat: 7 vizualizari
    - boost neactivat: 8 vizualizari

    Deci, cu ce ma ajuta acest boost?
    Am mai vazut discutii pe acest subiect `si tot nu am inteles in ce consta cresterea numarului de vizualizari.
    Eu nu am nimic impotriva sa platesc pentru un serviciu care ma ajuta, dar ma tot uit si am constatat ca numarul de vizualizari a scazut de cand s-a lansat noua platforma. Platesc cei 0,99 breslei dar sa ramana produsul pe prima pagina macar 24 ore, cum era inainte. Caci, daca vin trei patru colegi breslasi si posteaza 15 sau 30 produse odata si se umple pagina de aprox. 45 sau 90 de chiloti, martisoare, care numai handmade nu par a fi......am dat banii de pomana.

    17.02.2015, 16:01:31
  • bricotrico
    bricotrico

    Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele :
    + optiunea '' boost'' era de deja activata la momentul in care am adaugat un produs .
    Nu am putut sa o dezactivez. Am solicitat optiunea cu 3.9 %.
    Constat ca acest boost a pozei postate a durat fix 30 de secunde dupa care nu a mai aparut deloc in sectiunea de poze cu format maia mare - de boost.

    Va rog sa-mi explicati punctul pentru ce se va percepe procentul de 3.9% din valoarea produsului atata timp cat nu mi s-a prestat nici un serviciu.

    Mentionez ca nu platesc nimic - nu accept sa-mi fie dedus procentul din suma .

    Nu inteleg de ce sa platesc 3.9% din valoarea prodului la vanzare atat timp cat produsul a rezistat 30 de secunde in zona de '' boost ''.

    Astept raspuns.

    21.02.2015, 15:50:26
  • Lona11
    Lona11

    Da, am făcut şi eu nişte probe. Se pare că timpul de pagina 1 este "la noroc", depinde cât se postează în acelaşi timp. Ieri produsul meu a stat acolo câteva ore, şi a avansat uşor către restul paginilor, astăzi fix 1 minut.
    Pentru o mai mare vizibilitate, probabil că ar trebui să poți lista 10-15 produse odată, să ocupi cât mai multe căsuțe alăturate, şi atunci magazinul va rămâne mai mult timp pe pagina 1 (c
    eea ce pentru handmade este greu - poate doar mărțişoare se pot face în serie).

    21.02.2015, 16:25:52
  • bricotrico
    bricotrico

    Produsul meu listat astazi cu optiunea boos a rezistat 30 de secunde in casuta '' Produse noi in fiecare zi''
    Produsul meu listat astazi in zona '' Cele mai noi creatii pe breslo'' a rezistat 20 de minute.
    Va rog sa-mi explicati ce servicii primesc in taxa pe care eu si restul de 130000 de platitori de taxe o primesc.

    Legarea unui serviciu de conditii aleatoare (cate produse listeaza altcineva ) nu este corecta si uniforma. In acest fel trebuie perceputa si taxa , in mod neuniform.

    Postez un produs care sta 30 de secunde pe prima pagina , platesc corespunzator.

    Postez 30 de produse care stau 10 ore pe prima pagina , platesc corespunzator.

    In nici un caz la fel.

    21.02.2015, 16:39:38
  • Lona11
    Lona11

    Cele două produse ale mele despre care vă spun aveau activat boost cu taxă, nu cu comision, dar nu cred că-i relevant (poate vine vreun moderator şi ne explică dacă este vreo diferență).

    21.02.2015, 16:47:20
  • EtnoWare
    EtnoWare

    bricotrico optiunea de boost este activata in momentul in care incepi sa listezi un produs; o poti dezactiva din ultimul buton - cel de langa butonul cu comision..

    Daca ai optat pentru boost, produsul tau o sa apara inaintea produselor postate normal, in categorii; produsele cu boost au prioritate fata de cele fara boost.. astfel daca o sa fie afisat in timpul T un produs cu boost si in timpul T+1 un produs fara, cel cu boost va fi in fata :)

    21.02.2015, 18:45:21
  • EtnoWare
    EtnoWare

    Lona11 indiferent cum alegi sa iti boost-uiesti produsele, este acelasi principiu, diferenta se vede doar in breslei..

    21.02.2015, 18:46:43
  • Lona11
    Lona11

    Multumesc, aşa mă gândeam şi eu că ar fi!
    Oricum, nu văd cum s-ar putea reglementa chestiunea timpului pe prima pagină, rămâne o variabilă funcție de nr. de boost din acel moment.

    21.02.2015, 21:02:31
  • Lona11
    Lona11

    ...dar măcar poate s-ar putea elimina automat produsele deja vândute (de 15 min. tronează pe prima pagină un asemenea produs, magazin gol...)

    21.02.2015, 21:19:53
  • mayaart
    mayaart

    Buna ziua,

    Am experimentat si eu aceasta optiune, am dat boost la noile produse postate si sunt de acord cu observatiile facute pana acum. Timpul de afisare a produselor din aceasta categorie in setul celor 4 produse cu poza mai mare este f. f scurt daca prinzi o perioada cu multe postari, aproape ca nu este vizibil produsul, iar in banda cu defilare, la mine cel putin nu mai exisata o defilare decat manuala, asa se doreste?
    O alta observatie as avea insa, mi se pare numarul de 15 produse postate in aceasi zi cu boost pentru produsele handmade prea mare, poate ca nu reusesc sa realizez 15 produse noi intr-o saptamana de munca deci propun ca fie acest numar sa fie diminuat fie timpul in care sunt postate cele 15 produse sa nu fie fix, adica atunci cand am 15 produse noi postate cu boost sa se acorde acele bonusuri indiferent de durata in care eu postez acele produse.Cred ca aici vorbim de acel bonus cu instintarea tuturor ca ai produse noi in magazin.
    Eu de exemplu in momentul in care finalizez un produs doresc sa-l expun si nu stau pana adun 15 produse si cred ca sunt mai multi in situatia mea.
    va rog sa analizati si aceasta optiune.

    25.02.2015, 13:55:05
  • EtnoWare
    EtnoWare

    mayaart: "legea" cu 15 produse cu boost intr-o zi se aplica doar daca vrei sa se trimita notificarea-bonus; daca acest numar s-ar diminua, inchipuie-ti cate notificari am avea fiecare, de la toate magazinele care posteaza produse noi, intr-o zi :)
    Deja sunt destule notificari pentru fiecare dintre noi, ori daca tu propui reducerea nr de produse pentru a notifica Breslasii toti, atunci o sa fim chiar inundati :D

    ..iar daca perioada s-ar mari, atunci nu toate produsele ar mai fi "nou postate", nu?

    25.02.2015, 17:01:03