Forum: Idei si sugestii Ordonare categorii produse

  • 4handmade
    4handmade

    Am si eu o rugaminte. Se poate cumva ca atunci cand adaugam produse noi si vrem sa le incadram intr-o categorie, categoriile existente sa apara in ordine alfabetica? Am creat mai multe categorii si deja imi fug ochii cand vreau sa aleg o categorie. Acum cred ca apar in ordinea crearii categoriilor.
    Multumesc.

    19.02.2013, 12:12:25
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Subscriu, ar fi util :)

    19.02.2013, 16:37:59
  • Margelute
    Margelute

    Apar in ordinea in care le ordonezi tu insati. Nu mi se pare util sa apara in altfel, fie si chiar alfabetic. Fiecare din noi are o logica dupa care le ordoneaza si mie personal nu atunci mi se amesteca in fata ochilor.
    Mai rau este cand le desfasor in pagina magazinului, asa cum le desfasoara clientul cautand ceva anume. Acolo ordinea gandita de fiecare in parte s-a dus pe apa sambetei odata cu ultimele modificari, si sunt foarte greu de citit si de gasit.

    24.02.2013, 11:50:36
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    4handmade se referea la ordinea de afisare in Lista Mea De Produse, atunci cand dand click pe numele categoriei din dreptul unui produs imi apare lista cu categoriile avute in magazin din care sa aleg categoria dorita.Din punctul meu de vedere este mult mai util sa fie in ordine alfabetica, nu in ordinea in care apar acestea in magazin, ceea ce vad eu in spatele magazinului nu are nici o legatura cu ordinea afisarii lor in magazin, nici chiar cu ce apare in magazin! Eu pot avea "n" categorii fara produse in magazin, care nu-mi apar pe prima pagina, deci nu ma ajuta cu nimic sa le am in ordinea afisarii in magazin... poate si uit de ele... In schimb, le gasesc mult mai usor atunci cand sunt in ordine alfabetica. Si imi este mult mai usor sa creez acea categorie in cazul in care nu o am, nu mai pierd timpul cautand prin lista si citind fiecare categorie in parte.
    Legat de cealalta problema, am vazut ca au introdus optiunea de subcategorii la categorii, asadar modul de afisare a listelor de categorii (si subcategorii) va fi schimbat curand si (sper eu) va fi mai usor de urmarit astfel, din perspectiva de utilizator.

    24.02.2013, 16:39:24
  • Margelute
    Margelute

    Da, si eu tot la asta ma refer. Mie mi se pare mai logic asa cum este acum si mai la indemana decat ordinea alfabetica.

    24.02.2013, 20:35:42
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    e clar ca nu ai categorii goale, care nu apar in magazin si avem sisteme total diferite de categorisire :) :p
    nu-i bai, ne descurcam oricum!

    24.02.2013, 21:57:04
  • andreaz
    andreaz

    Ar fi o idee buna organizarea categoriilor in ordine alfabetica, eventual cu subcategorii, asa cum a spus si Andra. Pe mine ma dispera cand caut ceva anume intr-un magazin "stufos" si de foarte multe ori ma enervez pentru ca stiu ca are produsul respecti, dar nu il gasesc, si ma dor ochii cautandu-l.

    26.02.2013, 00:21:09