Forum: Anunturi & Noutati Ordonare personalizata

  • Luigi
    Luigi

    Am lansat o noua optiune pe Breslo: Ordonarea personalizata a produselor in magazin

    Astfel, orice utilizator Breslo care are un magazin isi poate aranja produsele in ordinea dorita. Modalitatea de aranjare este similara cu cea de la Galerii.

    Pagina este impartita in 2 zone:
    - din partea stanga se pot trage produsele catre zona de aranjare
    - in partea dreapta, produsele sunt aranjate in ordinea dorita
    - dupa finalizare se apasa obligatoriu butonul Salveaza, pentru ca modificarile sa fie vizibile

    Pentru ca sistemul este inca in perioada de testare va fi implementat treptat pentru un grup restrans de utilizatori, urmand ca dupa o perioada scurta de testare si corectare a problemelor sa fie disponibil tuturor magazinelor.

    Pentru vizitatorii magazinelor care vor avea activata aceasta optiune, ordonarea implicita va fi facuta dupa aceasta optiune Personalizata. Astfel un vizitator nou care intra in magazin va putea vizualiza produsele in ordinea stabilita de fiecare magazin. Bineinteles si celelalte modalitati de sortare vor fi disponibile (Data, Pret - Crescator, Descrescator).

    Vizitatorii magazinelor care nu au activata aceasta optiune nu vor putea sorta produsele in ordinea Personalizata. Setarea implicita pentru acestia va fi Data: descrescator (ultimele produse adaugate in magazin).

    13.03.2010, 12:24:05
  • Aitch
    Aitch

    :)
    yay!

    13.03.2010, 12:54:24
  • Loulou
    Loulou

    Am incercat astazi de doua ori sa aranjez produsele intr-o alta ordine decat cea implicita, am procedat exact cum ai descris, .... am apasat "salveaza" dar din pacate, la final produsele au ramas in ordinea initiala.
    Voi mai incerca mai tarziu, poate am facut ceva gresit... Imediat ce reusesc scriu aici.
    Faptul ca ati introdus aceasta optiune este super, nu stiu daca a propus cineva sau v-a venit voua ideea, mie una imi place tare mult.

    13.03.2010, 19:05:54
  • Lauralia
    Lauralia

    Mie imi place optiunea! Am avut un sentiment ciudat cand am facut aranjarea; dupa ce am terminat, mi-am verificat magazinul, si pe prima pagina produsele erau asa cum le pusesem eu, dar pe a doua si a treia as putea sa jur ca ramasesera in ordinea dintr-o faza de aranjare anterioara. Asa ca m-am intors la optiune, am rearanjat, am salvat, si a doua oara a iesit exact ce vroiam. Poate ca nu fusesem eu atenta prima data, nu-mi dau seama.

    13.03.2010, 20:37:23
  • Loulou
    Loulou

    Am reluat acum ordonearea produselor, a functionat, precis facusem ceva gresit prima data.

    13.03.2010, 21:32:14
  • Margelute
    Margelute

    Imi place ca la actualizarea unor stocuri care erau pe 0 produsul vine automat pe prima pagina! Super!

    14.03.2010, 19:46:35
  • zozole
    zozole

    Eu sunt singura care nu vede aceasta optiune? Unde e mai exact? In dreapta paginii magazinului unde scrie "Ordoneaza dupa: pret/data - crescator/descrescator"?
    Ca acolo nu e nimic cu "Salveaza"
    Multumesc si imi cer scuze ca sunt mai aiurita asa,dar chiar nu gasesc!

    14.03.2010, 21:31:02
  • tzuki333
    tzuki333

    cred ca nu ai vazut, dar deocamdata doar cativa au optiunile astea, urmam si noi, daca totul e ok, deci...patience! :)

    14.03.2010, 21:34:29
  • Dora1
    Dora1

    nici eu n-am optiunea asta, desi m-a anuntat Luigi, asa ca, mai astept, cine stie cat.

    15.03.2010, 00:07:40
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Dora, ai primit un link in mesajul lui Luigi. Trebuie sa dai click pe el, optiunea nu apare altundeva in magazin si nu poate fi accesata fara link.

    Daca nu gasesti linkul, mai da-i un mesaj lui Luigi sa ti-l trimita inca o data.

    15.03.2010, 12:45:54
  • Luigi
    Luigi

    Pentru testarea serviciului va rog sa folositi adresa:

    www.breslo.ro/Shop-Admin/advanced/ordering

    In cateva zile va exista si un buton in meniul magazinului.

    15.03.2010, 18:37:21
  • tensha
    tensha

    O mica intrebare:
    Sare este numarul maxim de produse pentru care se poate folosi ordonarea ?
    ( sau Cum ajung la pagina 8 ? )

    15.03.2010, 19:54:54
  • tensha
    tensha

    O mica descoperire: nu trebuie neaparat tras ceva din stanga - se pot aranja si numai cele din dreapta - (daca trag unul peste altul se schimba ordinea intre ele ) ... nu uitati de "salvare" totusi :)

    15.03.2010, 20:22:51
  • Dora1
    Dora1

    Multumesc Cloves !
    Linck-ul nu era activ...a trebuit sa-l copii si sa-l pun sus. Mi s-au aratat doar 7 pagini din cele 13 cate am in magazin, nici nu am putut trece la pag. 8, deci n-am putut aranja asa cum as fi vrut. Dupa ce-am apasat pe "salveaza" am constatat ca nu s-a schimbat absolut nimic in pagini...
    Deci, din partea mea, feedback-ul e deocamdata 0

    15.03.2010, 20:54:51
  • Luigi
    Luigi

    Se apasa Ctr+ F5 si o sa apara o casuta in care puteti selecta orice pagina > 7

    15.03.2010, 21:30:56
  • Dora1
    Dora1

    Merci Luigi ! am reusit in sfarsit sa-mi aranjez magazinul...cat de cat..
    E bine ca se pot schimba unele cu altele. Acum pot da feedback + :)

    15.03.2010, 23:44:07
  • tensha
    tensha

    Alta viata!
    Acum pot sa ma jos "perspico" cu imagini din tot magazinul ;-)

    16.03.2010, 06:57:58
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si eu m-am jucat cu ele si imi place. Sunt curioasa ce efect va avea aspura anumitor produse care erau pe ultimele pagini....
    Oriucm, well done, asteptam asta de mult! :)

    16.03.2010, 12:00:22
  • Veronique
    Veronique

    Foarte buna optiunea! Ma bucur tare mult ca a fost introdusa! Thaaaanks :D

    16.03.2010, 14:20:03
  • Dora1
    Dora1

    Eu le-am aranjat pe randuri orizontale, cate 4 din cate o tema, cam asa : 4 tablouri, 4 icoane, 4 din fimo si 4 din margelute si, dupa ce-am incarcat acum un produs, am vazut ca s-a asezat in locul primului tablou, un tablou coborand la icoane, o icoana a cazut la nivelul bijuteriilor din fimo, un fimo s-a dus la margelute si un colier de aici a plecat pe a doua pagina in locul unei icoane..si asa mai departe, s-a ales praful de aranjarea mea !
    Greu a fost sa le aduc si la loc...macar pe primele pagini, ca in rest, totul e ranasit. Daca adaugam mai multe produse, era si mai si !
    Nu-i bine !
    Ar trebui o pagina de rezerva pentru cele nou incarcate , de unde sa le luam si sa le aranjam dupa aceea.

    16.03.2010, 19:33:49
  • mariahera
    mariahera

    Si eu sunt foarte incantata de aceasta optiune! Multumim!!!

    16.03.2010, 22:13:44
  • magiccraft
    magiccraft

    Este OK, in special pentru prima pagina, care e pagina de prezentare a magazinului...oricum , mult mai bine decat era inainte, multumim.

    17.03.2010, 10:16:51
  • manuel
    manuel

    Este foarte binevenita aceasta optiune. Imi doream de mult asa ceva.Multumesc!

    17.03.2010, 15:40:15
  • alinapanait
    alinapanait

    si eu sunt multumita de optiune, si nu am avut probleme cu punerea ei in practica. :)

    17.03.2010, 21:43:00
  • emilie.veres
    emilie.veres

    Aceasta optiune la mine cred ca inca nu este activa.Cand dau salveaza nu se intampla nimic.

    18.03.2010, 10:09:33
  • dodo
    dodo

    va admir efortul de a face pe plac tuturor! aveti nervii oteliti!
    super optiune!multumesc.

    18.03.2010, 13:21:47
  • emilie.veres
    emilie.veres

    Multumesc. Acum este activa si la mine aceasta optiune.

    19.03.2010, 09:18:50
  • artizana
    artizana

    Felicitari pentru ideea cu aceasta categorie! Sunt foarte multumita si incantata! Multumesc!

    19.03.2010, 12:00:22
  • bendismoon
    bendismoon

    Am testat si eu noua optiune. Merge foarte bine si imi da mai multa flexibilitate in afisarea produselor. O super idee. Multumesc.

    19.03.2010, 12:47:46
  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    Am observat un bug la noua optiune: dupa ce faci ordonarea personalizata si produsele apar pe prima pagina, cand dai click pe categorii (fiecare in parte) unele produse nu mai apar in categoriile lor. Sper ca se intelege ce vreau sa zic :-D
    E numai la mine?

    //Nu eram sigura unde postez mesajul acesta, initial vroiam la "Bug-uri" dar avand in vedere ca optiunea este inca in teste m`am gandit sa il pun aici.

    23.03.2010, 23:40:14
  • Margelute
    Margelute

    La mine nu s-a intamplat asta. Doar doua produse le-am gasit pe-afara dar asta s-ar fi intamplat si inainte, pentru ca eu daca termin ce am intr-o categorie o sterg cu totul iar apoi cand reactualizez stocul normal produsele respective n-au categorie pana o refac eu. Dar sa iasa de capul lor nu mi s-a intamplat. Poate asa e si la tine si ai uitat ca ai sters categoria?

    24.03.2010, 11:59:39
  • tzuki333
    tzuki333

    cum se pot sterge categoriile la care vreau sa renunt, stie cineva?

    24.03.2010, 14:51:22
  • GOT
    GOT

    Parca fiecare categorie are un X in partea dreapta... se face rosu daca ajungi cu mouse-ul pe el :-P

    24.03.2010, 15:36:43
  • tzuki333
    tzuki333

    multumesc!

    24.03.2010, 16:27:19