Forum: Tehnici & Materiale Oxidare argint

  • Loulou
    Loulou

    Intai de toate doresc sa va salut pe toti si sa va felicit pentru frumusetile pe care le creati.
    Problema pe care sper s-o rezolv cu ajutorul vostru este urmatoarea:
    Vreau sa patinez o bijuterie din argint si sarma argintata, intai ca nu cunosc reteta pentru a face acest lucru, apoi ma intreb daca sarma argintata, tratata antioxidare, va reactiona similar cu argintul.
    In speranta ca cineva a incercat (si a reusit) sa patineze argint, astept o sugestie.
    Va multumesc anticipat
    Loulou

    08.03.2009, 11:10:26
  • Letitiabijuterii
    Letitiabijuterii

    Eu am o solutie special pentru oxidarea argintului; am comandat un kit din Italia si in acesta era si aceasta solutie. Daca vrei ne putem intalni si iti dau si tie putin.

    08.03.2009, 13:03:42
  • Loulou
    Loulou

    Merci mult, ori asa, ori imi spui cum se numeste si imi comand si eu.
    Acum tocmai experimentez o sugestie gasita pe net.... ou fiert inchis intr-o punga cu argintul
    Maine trebuie sa constat rezultatele.
    Iti las id de mess [email protected]

    09.03.2009, 19:10:12
  • Letitiabijuterii
    Letitiabijuterii

    www.hobbyland.eu este site-ul si codul solutiei e 9490

    09.03.2009, 22:08:06
  • Letitiabijuterii
    Letitiabijuterii

    acesta e link-ul exact catre solutie http://www.hobbyland.eu/ita/prod/15/103/9490.htm

    09.03.2009, 22:10:58
  • Olivia.Leatherjewelry
    Olivia.Leatherjewelry

    Sulful oxideaza argintul iar galbenusul de ou este foarte bogat in compusi ai sulfului (de unde si asocierea mirosului sulfului cu ouale clocite).
    Am patinat niste bijuterii facute din sarma argintata cu sapun cu sulf topit in apa, prima sursa de sulf care mi-a trecut prin cap, nestiind de unde as putea cumpara, si dupa cautari de surse de sulf, cu ou fiert. Cu sapunul cu sulf mi s-a parut ca dureaza cam mult. Varianta cu oul mi s-a parut mai rapida iar patina este foarte frumoasa, un negru cu reflexe albastrui-movii,
    In afara se gasesc produse speciale pt patinarea argintului doar ca dupa ce am gasit varianta cu oul nu m-au mai tentat, in schimb sunt curioasa de rezultat daca cineva a folosit.
    Spor !

    09.03.2009, 23:42:09
  • Loulou
    Loulou

    Am reusit cu ou, rezultatul este super !!!!!
    Letitia merci mult, nu voi mai cumpara solutis din moment ce am reusit asa

    10.03.2009, 08:30:31
  • arabela
    arabela

    ah, ce faina treaba cu galbenusul fiert trebuie sa o incerc si eu :D

    Stiti cumva dac a functioneaza si la cupru sau alama?? Ca pe mine astea m-ar interesa mai mult sa le oxidez.

    05.05.2009, 11:40:51
  • lys
    lys

    eu gasisem ceva cu sapunul cu sulf,il lasi 24 ore{spuma}pe obiect,acesta se inegreste si apoi il cureti cu pasta de dinti si lustruiesti cu o carpa de bumbac moale,dar n-am incercat...voi cum faceti cu oul???

    10.05.2009, 09:33:07
  • RomanticLook
    RomanticLook

    Care-i faza cu galbenusul de ou? Descrieti un pic procedura va rog? Ma intereseaza si pe mine...

    13.01.2012, 20:29:15
  • AnitaDamacus
    AnitaDamacus

    @RomanticLook, @arabela:
    Pentru argint:
    http://www.wikihow.com/Oxidize-Silver-with-Egg-Yolks
    Aici sunt descrise mai multe metode, iar cea cu ou functioneaza si pentru cupru:
    http://www.beadingdaily.com/blogs/daily/archive/2009/01/19/the-abcs-of-oxidizing-jewelry.aspx
    Aceeasi metoda, dar descrisa pentru cupru (cam la fel):
    http://www.ehow.com/how_8184428_oxidize-copper-jewelry.html

    14.01.2012, 13:34:38
  • cinderellabijou
    cinderellabijou

    Multumesc Anita pentru link! Incerc si eu aceasta metoda! :-)

    23.01.2012, 18:28:56
  • carmenn
    carmenn

    buna seara! daca functioneaza nu e o metoda complicata insa as intreba daca pt sarma argintata pe care o cumparam e valabila metoda...si asta inseamna ca nu mai isi schimba culoarea in timp...nu ma pricep deloc...m-ar interesa ceva din tara daca as putea comanda...contra oxidarii...multumesc

    20.02.2012, 20:03:17
  • 30072BB
    30072BB

    Bună ziua, pentru patinarea/oxidarea argintului aveți aici o soluție la îndemâna oricui și foarte ieftină: http://wisdominheels.blogspot.ro/2012/02/patinarea-argintului.html

    19.02.2016, 12:59:08
  • 30072BB
    30072BB

    @ Carmen: un lucru e clar, argintul e prețios, este superb, dar trebuie îngrijit. Nu există leac împotriva oxidării, ea va avea loc cu siguranță. Oxidarea poate fi încetinită prin menținerea obiectelor de argint în ambalaje (cutii, huse de bumbac etc.) închise, care să le ferească de contactul cu aerul și mai ales cu aerul umed. Pentru a-și păstra luciul fin, argintul trebuie șters periodic cu țesături moi de bumbac (nu cu vată, nu cu hârtie, oricât de fine ar fi). Rezolvăm treaba în câte o dimineață ploioasă la cafea. :)

    19.02.2016, 13:05:10
  • Lycky
    Lycky

    Buna zua! Poate cineva sa-mi spuna, daca, argintul odata patinat mai poate fi adus la culoarea initiala, deoarece este prea negru. Multumesc anticipat!

    25.08.2016, 13:49:07