Forum: Feedback pentru magazinul tau Pareri, impresii, sfaturi, critici pentru Cocky ;))

  • cocky
    cocky

    Cine doreste sa comenteze despre magazinul meu :)

    11.12.2009, 20:02:02
  • aglaia
    aglaia

    Hello,

    Tocmai m-am uitat prin magazinul tau si iata cateva sugestii:

    1. Politica magazinului: comanda minima (50 RON) - eu cred ca e cam mare :D Si spun asta pentru ca in general produsele tale nu costa mult. Daca, de exemplu, mie imi plac de la tine doua perechi de cercei si o bratara, care in total ar fi vreo 15-20 RON, n-o sa vreau sa mai aleg si alte chestii ca sa ajung la 50 RON. Produsele tale sunt f accesibile ca pret, dar comanda minima le face face inaccesibile pentru un cumparator care vrea doar 1-2-3-4 produse. Eu as sugera o comanda minima mai mica, omul isi plateste si transportul, iar daca doreste sa cumpere mai mult, ii oferi un discount, o atractie: pt com. > 50 RON, are transp. gratuit.
    2. Poze: unele poze sunt nitel intunecate - ai putea sa umbli un pic la luminozitate. Casutele in care care vezi produsele in magazin au raportul lungime-inaltime ("aspect ratio" parca e in engl) 4:3. Din cauza asta, pentru ca produsele sa se vada frumos si complet in aceste casute, e bine ca imaginile sa aibe acest "aspect ratio". Alternativ, ai grija ca produsul sau elementul pe care vrei sa il pui in evidenta sa fie cat mai centrat in imagine.

    Cam asta e feedback-ul constructiv pe care ti-l pot oferi. Tot ce n-am pomenit inseamna ca e de bine :D Totusi, iti mai zic ca apreciez f mult faptul ca pozezi produsele (care trebuie) intr-un context din care sa deduci dimensiunea lor si eventual cum arata purtate, tine-o tot asa :)

    Cu bine,
    Aglaia

    11.12.2009, 22:10:34
  • funksbyraloo
    funksbyraloo

    Hello!
    Indraznesc si eu si iti spun ca un sfat pe care ma simt in masura sa ti`l dau ar fi sa incerci sa eviti blitz`ul in fotografii. De obicei blitz`ul "arde" culorile (daca pot sa spun asa) si de cele mai multe ori arata nenatural. Incearca mai bine niste poze la lumina naturala (dar nu direct la soare - pentru ca va avea un efect asemanator blitz`ului) iar daca pozele ies prea intunecate foloseste un editor foto si mareste luminozitatea (expunerea, balanta de alb, etc) de acolo. :-D

    11.12.2009, 23:49:02
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hai sa imi dau si eu cu parerea :P

    Mie imi plac cel mai mult de la tine pozele pe fundal alb - de ex. pandativul din fimo cu trnadafirasi. Mi se pare ca pun cel mai bine in valoare modelul.
    La poze am mai observat aceeasi chestie ca la Allabala: la cateva poze (putine, e drept) Breslo iti "taie" mult din poza si nu se mai vede produsul in intregime. Incearca sa faci pozele mai degraba landscape (orizontal) decat portret. Si as scrie putin mai mult la descrierea produselor - uneori lipsesc dimensiunile, alteori ai putea scrie ce te-a inspirat sa faci produsul, sau de ce iti aduce aminte, sau in ce context ar putea fi purtat..you know :))

    Ce as mai adauga ar fi un Banner mai colorat care sa se potriveasca cu chestiile tale colorate si ele :) si poate as scrie 2-3 cuvinte la Politica Magazinului/descrierea magazinului. Cate ceva despre tine poate, despre cum faci produsele, anything!
    Oamenii cumpara pe Breslo si ca sa afle povestea din spatele accesoriilor.

    Imi place ca la Avatar ai o selectie a produselor tale, poate ai putea face ceva de genul asta si pt banner?

    In rest, numai de bine si spor la creatie!

    12.12.2009, 00:24:09
  • cocky
    cocky

    multumesc mult de sfaturi, o sa tin cont de ele :)
    chiar azi am facut niste poze, sper sa fie mai clare decat celelalte...

    12.12.2009, 18:14:21
  • z0z0le
    z0z0le

    Parerea mea este ca produsele sunt mult prea ieftine,si asta nu are intotdeauna o consecinta pozitiva.

    Si acum citez dintr`un articol legat de stabilirea preturilor pe un site,daca vrei iti dau si siteul dar am impresia ca nu avem voie sa facem reclama aici. In fine,uite:
    "Am observat ca foarte multi artizani isi subaprecieaza munca si isi vand produsele prea ieftin. Poate pentru ca pentru multi este un hobby, dar aceasta activitate inceteaza sa fie un hobby in momentul in care incepi sa vinzi. Preturile prea mici fac ca produsele sa aiba o imagine de ‘produse ieftine’ si ii afecteaza pe artizanii care au preturi atent calculate si care incearca sa traiasca din aceasta munca."
    Sper sa iti fie de ajutor.

    13.12.2009, 11:49:10
  • cocky
    cocky

    Am mai auzit asta, o sa incerc sa pun preturile mai potrivite.
    Despre produse ce ziceti ? :-s
    De ce credeti k nu am comenzi ? :(

    13.12.2009, 15:27:09
  • alinapanait
    alinapanait

    cred ca o sa abordez o problema ceva mai delicata... dar... tu ai intrebat :)
    de ce nu ai comenzi... ?

    motivele pot fi mai multe:
    - criza economica. :) si nu ma refer aici la faptul ca lumea nu mai are bani si bla bla bla... ci la faptul ca oamenii vor sa cumpere chibzuit , ceva UNIC si eventual de o CALITATE ceva mai buna (sau macar decenta) , si sincer nici una din aceste 2 criterii nu este evidentiatl in magazinul tau.
    - PRETURILE EEEEXTREM DE MICI ar trebui sa ne dea de inteles asta. c'mon! astea sunt preturi folosite la magazinele care vand en-gros produse made in china. fara suparare, dar asa e.
    - atunci cand vad bratara asta de exemplu www.breslo.ro/Product/Bratara-rosie_94779 , nu pot decat sa ma gandesc ca materialele alea te-au costat 1 ron si timpul de lucru a fost... maaaxim 30 de minute. (acum nu stiu cat timp liber ai tu, dar cu siguranta nu il valorifici cum trebuie) si aceste concluzii cu siguranta nu ma fac sa imi doresc bratara respectiva.
    - si pe de-asupra, dupa ce ca ai preturi f mici si presupun ca ai si un profit foarte mic, mai nou ai si transportul gratuit la comenzi mai mari de 50 ron (asta insemnand ca dupa ce pierzi timpul cu drumurile la posta, si te chinui sa iti vinzi produsele la pret mic, mai dai si 8 ron pe transport) - am citit comentariile de mai sus, si am vazut ca asta e o recomandare... dar nu mi se pare in regula deloc. (daca oferi transport gratuit, ofera-l celor care comanda intr-adevar mai mult)

    cam atat am de spus deocamdata, si sper sa nu interpretezi gresit , asa cum am vazut ca se intampla de multe ori pe breslo

    13.12.2009, 16:21:40
  • cocky
    cocky

    Alina, nu stiu cat de unice ti se par lucrusoarele mele, dar nu am facut 2 lucruri la fel si in nici un caz nu sunt vandute en-gros (stiu ca ai scris asta referitor la preturi, dar vroiam sa precizez). Cat despre calitate, toate lucrurile le fac cu atentie, din suflet si cu foarte mare grija, sa iasa cat mai bine. Eu cred ca sunt de o calitate cel putin decenta.
    Acest lucru nu este evidentiat in magazin din cauza pozelor, nu-mi ies foarte bine.
    Cat despre timpul meu, ai dreptate, sigur nu-l valorific cum trebuie.
    Multumesc ca ti-ai facut timp sa te plimbi prin magazinul meu si sa-mi scrii cateva randuri.

    13.12.2009, 18:16:49
  • alinapanait
    alinapanait

    uite... iti dau un sfat.
    fa-ti o lista cu toate produsele pe care le ai, si calculeaza valoarea lor totala
    apoi gandeste-te cat timp ai petrecut ca sa le faci, si cat ai investit in materiale.
    si daca o sa vezi ca rezultatul nu te multumeste, atunci move on. stai mai mult timp la un produs, fa-ti o schita cand iti vine o idee , si pastreaz-o pentru cand ai timp (si chef) sa o pui in practica. si cel mai important... pune pret pe timpul tau. :D (nu lucra ca si cand nu ai mai avea nimic altceva de facut)

    14.12.2009, 17:21:30
  • cocky
    cocky

    e buna ideea, alina. oricum, mi-am propus ca de la inceputul anului sa fiu mai atenta la calcule si sa tin cont de mai multe lucruri :)
    va multumesc tuturor pentru sfaturi si... scrieti in continuare :)

    14.12.2009, 18:01:48
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    De exemplu, acesta: www.breslo.ro/Product/Cercei-fimo_99436 este un produs care sigur este muuult prea ieftin! Eu cred ca un potential cumparator nici nu va crede ca este foita de argint la acest pret.

    Cand Alina spunea unic, nu cred ca se referea neaparat la faptul ca nu reproduci modelul. Mai e vorba si de stilul produsului, tehnica de lucru etc. Stiu ca foarta multa lume lucreaza cu fimo si de aceea multe chestii seamana intre ele, dar nici la Fimo nu e chiar imposibil sa iti dezvolti un stil propriu.
    Ce cred eu ca mai lipseste la tine in magazin e amprenta personala (care eu cred ca lipseste si la multi altii de aici de pe Breslo din pacate). Stii cum e...cand faci ceva, lumea trebuie sa-si dea seama ca e facut de tine. Incearca sa experimentezi cu tot felul de materiale si tehnici, sau cu diverse designuri si sa gasesti ceva ce te reprezinta cel mai bine pe tine. Apoi incearca sa faci acel lucru cat de bine poti. Sa lucrezi mai mult timp la o bijuterie, sa o finsezi frumos, sa fii atenta la detalii, sa faci poze reusite...si chiar daca pretul va fi mai mare, lumea o va aprecia prea mult, fiindca e "muncita".

    Stiu ca pare paradoxal sa zic sa faci produse mai scumpe fiindca se vor vinde mai bine...Adevarul e ca pretul e de multe ori primul indiciu despre cat de mult iti apreciezi tu munca si cat de mult valoreaza bijuteria pentru tine. De ex brosa mea in forma de frunza...am muncit la ea cateva zile in sir (eu am foarte putin timp liber: ( ) si nici nu ma gandesc sa o vand mai ieftin - desi sunt consitenta ca se va cumpara mult mai greu. Dar munca mea e extrem de importanta pentru mine si decat sa o vand numai de dragul de a vinde, cuiva care cumpara IN PRIMUL RAND datorita pretului mic, prefer sa o pastrez eu. :P

    Na ca iar am scris prea mult...:)))

    14.12.2009, 23:56:32
  • cocky
    cocky

    nu conteaza, imi place sa scrieti mult ;)) mai invat si eu ceva :)
    am si eu o intrebare... dintre toate lucrurile din magazinul meu, care va place? :-/ :)

    15.12.2009, 00:56:33
  • user21
    user21

    eu de exemplu am cumparat de la cocky pentru ca mi s-a parut ca produsele arata bine, comparativ cu altele din acelasi segment , insa la pret triplu.

    in realitate arata foate bine si sunt lucrate ingrijit.

    mi-am permis atunci sa ii dau cateva sfaturi (fara sa mi le fi cerut) tocmai pentru ca mi s-a parut ca ar avea nevoie de putin ajutor - de aceea nu le voi mai repeta aici.insa nu mi-am permis sa ii sugerez cum sa isi pretuiasca produsele.eu nu stiu cine e cocky , nu stiu cat lucreaza, cat o costa materialele , cat timp are la dispozitie pentru realizarea lor.

    discutia cu cat isi apreciaza fiecare produsele iarasi nu o mai deschid, ca este un topic atat de subiectiv si de volatil, incat nu am chef efectiv.

    insa ma deranjeaza mai mult un produs de rahat supraapreciat ( calitatea proasta vizibila din poze, si acelea vai de capul lor) decat cele ale lui cocky .dar cazul ei nu este unul singular.

    as face doar o singura observatie : faptul ca cineva cere feedback, nu inseamna ca trebuie sa ne permitem sa desfiintam anumite aspecte, pentru ca na.....ni s-a cerut parerea, nu?

    15.12.2009, 11:44:19
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie imi plac de la cocky cel mai mult cerceii astia: www.breslo.ro/Product/Cercei-Christmas-night_94383 Mi se par inediti si nu am mai vazut asa ceva la nimeni. Pe filiera Fimo imi place asta: www.breslo.ro/Product/Accesoriu-dulce_101967

    Si eu ma feresc de cele mai multe ori sa dau sfaturi despre pret fiindca exact cuma zis si bijuteriiwhatelse, nu stiu cata munca sta in produs. Intamplator mai lucrez si eu ocazional cu fimo, stiu cat costa materialul, stiu in cat timp se fac anumite chestii...
    Mie in continuare mi se pare ca cocky se subapreciaza. Si evident, decat un produs la suprapret prost executat, mai bine un produs decent sub pretul pietei. Dar cel mai bine e cand ai un produs unic care sa-ti reprezinte stilul, in care ai pus munca si suflet, la un pret care sa si reflecte asta. Nu? :)

    15.12.2009, 14:56:07
  • z0z0le
    z0z0le

    Mie mi se pare ca bijuteriiwhatelse a luat prea in serios chestia asta. Adica noi nu am inceput sa ii fixam preturile, plus ca e doar in avantajul ei. Si chiar nu mi se pare o critica,pentru ca nu am zis nimic rau despre produse,ci doar despre pret.
    Si apropo de produsele supraapreciate, toti le stim, le`am vazut, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne fixam preturile in functie de "cum e piata",ci dupa propriile reguli pe care le`ai ales bine(sper ca voi puteti face asta, eu nu pot:D, pun preturi la nimereala practic). Ma rog, fiecare din noi are o parere.

    15.12.2009, 20:05:09
  • user21
    user21

    si mie mi se par multe , si nu ai idee cat ma abtin sa nu le trantesc.

    insa ca cineva care a mai vazut forumul asta inainte (spre deosebire de tine), stiu unde duc atitudinile de genul.

    15.12.2009, 20:25:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Haideti sa fim in continuare constructivi(e) si sa ii spunem lui cocky care produs ne place din magazinul ei. Si sa ii dam in continuare sfaturi pertinente despre magazin. Nu mi se pare ca aici desfinteaza cineva pe altcineva si in fond cocky poate sa decida singura daca aplica sau nu sugestile postate aici :)

    15.12.2009, 22:39:40
  • cocky
    cocky

    ce ziceti fetelor, se observa vreo diferenta in magazinul meu? :-? am modificat bannerul, avatarul, am incercat sa fac poze mai reusite, etc. arata mai bine? :)

    09.03.2010, 19:18:34
  • zagoo
    zagoo

    Salut!
    Indraznesc sa deschid si eu gurita si sa-ti spun asa, ca o regula generala, fara sa ma leg de o anumita poza, ca e bine sa incerci sa atragi atentia asupra produsului in primul rand. Elementele de fundal, sau orice altceva ce mai apare in poza, nu trebuie sa "fure ochiul" inaintea produsului (contrast mai bun al culorilor din fundal, decat al culorilor din produs, etc.). Acum, exista un milion de variante sa faci asta cu o poza, dau un exemplu: vignetta (un chenar de alta culoare, de obicei negru, in jurul pozei, cu fade pe marginea interioara) - asta ofera rezultate f. bune intr-un timp foarte scurt. Un alt exemplu, la pozele cu cercei in ureche, incearca sa transformi in alb/negru urechea, parul si partile vizibile din fata, atentia fiind concentrata automat pe cercel, care e colorat, etc. In functie de fiecare poza, se obtin rezultate diferite cu tehnici diferite, asa ca nu e nimic batut in cuie:) Daca mai vrei info in legatura cu editarea pozelor pentru a evidentia cat mai bine produsul, te ajut cu placere.
    Sper ca nu s-a plictisit nimeni citind asta:)

    11.03.2010, 10:02:30
  • cocky
    cocky

    Pt ca intotdeauna se poate mai bine, intreb iar ;)) Ce parere aveti de magazinul meu ?

    19.11.2010, 13:28:54
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    mie imi place, mai ales pozele pe fond alb, eu nu stiu sa le fac...

    19.11.2010, 20:02:08
  • cocky
    cocky

    ms cryssta :)

    20.11.2010, 12:46:51
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Apropo de pozele pe fundal alb, mai trebuie sa lucrezi la temperatura luminii albe (white balance). Multe poze au asa o tenta albastuie care falsifica culoriile. Poti modifica setarea din aparat sau poti prelucra pozele dupa aceea, cam toate programele de editare, chiar si cele super simple, au functia "color temperature" sau ceva asemanator.

    Si iti trebuie un banner customizat, care sa te reprezinte :)

    20.11.2010, 18:08:23