Forum: Idei si sugestii plata paypal

  • 4handmade
    4handmade

    Buna, tuturor.
    Este posibil sa existe un subiect asemanator pe breslo, dar eu nu am stiut cum sa dau de el :)
    Intrebarea este: se poate sa incasez banii de la cumparatori prin paypal? Eu am cont de paypal, dar nu stiu cum pot sa imi plateasca astfel clientii mei breslo.
    Multumesc.

    23.01.2014, 13:24:40
  • user61482
    user61482

    Mie mi s-a platit prin paypal. Le dai adresa ta de mail care corespunde paypal, iar clientul intra in contul lui, apasa pe "send payment" ,completeaza cu adresa de e-mail pe care ai furnizat-o , aleg moneda in care vor sa plateasca sau o calculezi tu , bifeaza una dintre variantele " I'm paying for goods or services" sau " I'm sending money to family or friends" si gata.

    23.01.2014, 14:09:50
  • user61482
    user61482

    sau : intri in contul tau , alegi "request money" , apoi "create a new invoice", completezi si trimiti la adresa de mail furnizata de clientul tau si care trebuie sa fie asociata contului sau de paypal. Eu am ales prima varianta.

    23.01.2014, 14:11:52
  • 4handmade
    4handmade

    Super, multumesc frumos pentru detalii.
    Cam cat de mare este comisionul pentru o tranzactie de acest fel?

    23.01.2014, 14:52:39
  • user61482
    user61482

    Nu am fost atenta la aspectul asta ....

    23.01.2014, 16:37:32
  • fimomimo
    fimomimo

    Comisionul standard este 3.9%* din suma.
    Cel mai ok este ca in caz de retur poti sa dai refund exact suma care trebuie.
    E facil pentru ca plata apare instantaneu si nu trebuie sa astepti ore sau o zi pana sa apara pe extras.
    E putin tricky pentru ca faci plata in valuta, trebuie sa verifici cotele cursului lor, nu corespunde exact cu cel de aici. Ai access la convertor tot timpul din cont.

    * https://www.paypal.com/uk/webapps/mpp/ua/useragreement-full?locale.x=en_GB#Schedule_1

    Mai sunt si taxe de incarcare bani din cont pe card, nu mai stiu care este comisionul undeva la 2.5 $ cred.
    Este eficient daca e singura metoda de plata si ai multe tranzactii sau daca faci cumpraturi din tari straine incat sa nu ii mai retragi pe card.

    De altfel pentru sume mici nu merita ... :|

    25.01.2014, 11:38:39
  • 4handmade
    4handmade

    Pe mine ma interesa sa aiba cumparatorii posibilitatea sa achite si prin paypal, daca doresc sa nu mai plateasca transportul. Pt ca am inteles ca taxele postale s-au marit de la 1 ian.
    Ca si sume... ce sa zic... hmmm... deocamdata nu am avut cine stie ce incasari :((

    25.01.2014, 17:57:09
  • fimomimo
    fimomimo

    Poti sa incerci sa iti faci un cont bancar si card, de exemplu Banca Transilvania; la plata la ghiseu nu se percepe comision nici tie nici cumparatorului, plata apare instantaneu pe extras si te costa doar 1 leu pe luna sa ai intenet banking sa verifici de acasa de cate ori vrei tu, poti sa faci si transferuri etc... si poti sa folosesti acelasi card pentru paypal :)

    25.01.2014, 21:10:38
  • fimomimo
    fimomimo

    ce vroiam sa complectez e mai ok sa trimiti chitanta ( invoice ) decat sa ti-se trimita bani direct, s-a intamplat de mute ori sa se trimita la o adresa incorecta.

    Ca sa te protejezi suplimentar poti sa atasezi contului de paypal o adresa de mail care nu o folosesti regulat, decat pentru tranzactii, etc desi e securizat site-ul se mai fac "spargeri".

    26.01.2014, 09:55:55