Forum: Subiecte de afaceri plata prin PayPAL?!...

  • swarovskibijuterii1
    swarovskibijuterii1

    Buna seara,
    Am si eu o problema. Am primit, mai devreme, un mesaj de la un client, intrebandu-ma daca accept plata prin PayPal...
    Va rog frumos...lamuriti-ma si pe mine ce-nseamna asta...cum trebuie procedat pentru a putea primi plata prin aceasta metoda, ce riscuri pot aparea...etc
    Cu multumiri anticipate,
    Denisa

    02.03.2013, 21:24:00
  • ClaraStylShop
    ClaraStylShop

    Buna seara. PayPal este un sistem de plata online securizat ,garantand ambilor parteneri o tranzactie sigura (cel putin in teorie) . Cel care cumpara nu are comisioane insa cel care vinde da. Din cate stiu trebuie sa ai un cont PayPal pentru a putea sa folosesti sistemul.Riscuri ?! din experienta iti pot spune ca in momentul in care CLIENTUL se plange de produsul primit (facand reclamatie catre PayPal) PayPal iti blocheaza banii in cont pana la lamurirea problemei. Tot din experienta iti spun ca ,de obicei, cel care cumpara este favorizat de acest mod de "reclamatie" in sensul ca este "mult mai credibil " decat vanzatorul (cel putin din punctul lor de vedere). In rest numai de bine :). Inca ceva : tot ce am scris mai sus se bazeaza pe experienta mea de acum 4-5 ani ,intre timp poate s-au mai schimbat .....nu stiu ......mai citeste pe net la conditiile lor pentru un cont de "vanzator". Succes.

    02.03.2013, 22:55:34
  • swarovskibijuterii1
    swarovskibijuterii1

    multumesc frumos!
    cam asa am citit si eu pe net ...ca-ti blocheaza banii, daca sunt probleme cu produsul.
    eu sunt noua in domeniul asta (am deschis magazinul de 2 saptamani) si consider ca, cel mai bine inveti din experientele celorlalti
    Clienta, care m-a-ntrebat de PayPal , mi-a spus ca-i romanca si locuieste in Italia si de-aceea prefera modalitatea asta de plata
    o seara frumoasa!

    02.03.2013, 23:02:52
  • love4felt
    love4felt

    Am o intrebare, la plata prin Paypal, la cat timp apar banii in contul din banca? Sau trebuie sa ii mut eu din Paypal in cont cumva?

    06.03.2013, 11:18:58
  • 4handmade
    4handmade

    Paypal are atasat contul dvs de card si din cate stiu eu banii intra imediat.

    06.03.2013, 18:30:05
  • donimar
    donimar

    Pentru plata PayPal trebuie sa aveti doua tipuri de card,Visa si Master card.Crearea unui cont PayPal dureaza ceva timp din cauza unor coduri de verificare dintre PayPal si contul personal deschis la banca dvs.Trebuie retinut ca nu toate cardurile de la banci din Romania sunt acceptate.Daca reusiti aceasta,pentru a putea plati PayPal trebuie sa aveti bani in acest cont care trebuie sa vina de undeva,din contul personal sau dintr-o vanzare.Transfeul din contul PayPal in alt cont PayPal este intradevar instant,transferul din contul PayPal intr-un cont bancar prin intermediul cartii de credit dureaza 2-3 zile lucratoare.Cu ntoate ca se pot intampla erori,sistemul este sigur.PayPal nu blocheaza banii,exista timp suficient pentru transferarea lor in cont,clientul nu poate face mare lucru,eventual va da un feedback negativ,poate sa va trimita produsul inapoi prin intelegere reciproca,amiabila iar d-vs returnati banii ,va vor costa in plus comisioanele.

    06.03.2013, 19:56:51
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    banii intra imediat in contul de paypal. Dar pentru a intra in contul bancar, trebuie facuta o retragere.
    retragerea o faci din contul de paypal.
    din cate stiu, nu au optiune de retragere automata, cel putin nu la toate conturile si toate tarile.

    06.03.2013, 20:06:26
  • love4felt
    love4felt

    Intre timp m-am prins. Banii au aparut imediat in contul Paypal, dar ca sa intre in contul bancar trebuie facuta o retragere cum spunea si bijouxdemonange, dupa ce am incercat de doua ori si imi spunea ca am depasit suma maxima admisa pentru retragere, am descoperit ca inainte de asta trebuie sa setez eu acea suma maxima (care este 0 by default la transferul pe cardul bancar). Ca sa modifici/cresti suma maxima trebuie sa iti confirmi contul. Initiezi operatiunea de confirmare a contului/cardului, primesti mail pe care trebuie sa dai click pt a confirma. Aceasta confirmare se taxeaza cu 1.50 euro pe care ii returneaza in contul paypal la sfarsitul operatiunii. Aceasta taxare apare pe extrasul de cont al bancii si are un numar de 4 cifre, pe care trebuie sa il tastezi atunci cand efectuezi operatiunea de modificare a sumei maxime admise. Dupa ce ai modificat suma, poti face retragerea.
    Asta am invatat eu azi. Sunt mandra de mine. :))

    06.03.2013, 20:26:20
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    foarte bine, ma bucur ca ai rezolvat!
    intr-adevar conturile de paypal trebuie confirmate/verificate inainte.
    Bravo, felicitari! Si e bine si ca ai explicat aici ce si cum se face, pentru alte persoane care sunt la inceput, la fel ac tine, si nu stiu :D

    06.03.2013, 20:40:36
  • swarovskibijuterii1
    swarovskibijuterii1

    multumesc pentru informatii!

    06.03.2013, 22:15:41