• gemsgems
    gemsgems

    Vreau si eu ceva sa finisez capetele la sarma si la tortite si habar n-am ce ar fi cel mai potrivit... ma gandesc ca un polizor sau ceva de genul. Ce-mi recomandati?

    06.06.2013, 09:47:41
  • user61482
    user61482

    Din cate am auzit la alte colege care folosesc sarma , poti folosi o pila metalica de unghii ...

    06.06.2013, 10:05:25
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    sau o pila metalica pentru metale, mai fina, de la raioanele unde sunt si clesti si alte cele pentru mesteri

    06.06.2013, 13:35:14
  • gemsgems
    gemsgems

    Multumesc, fetelor! :D Am incercat cu pila de unghii si nu sunt foarte multumita de rezultat. :D Ma gandesc ca un polizor pot sa folosesc si la alte chestii daca o sa am nevoie vreodata.

    06.06.2013, 14:26:56
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Gemsgems, o finisare rapida se face cu o freza conica inversa de la magazinele de materiale pentru bijutieri.
    http://www.google.ro/search?q=bur+cup&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47534661,d.Yms&biw=1680&bih=949&um=1&ie=UTF-8&hl=ro&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=8HywUZmsOMvwtQaEyIDQCg
    Ca acesta (manual) sau se poate atasa la o mini masina de gaurit ce se gaseste si la hipermarket (80 lei). Este obligatoriu a se folosi si un lubrifiant gen ceara de albine, 5-10 lei.
    Asa se lucreaza in atelierele de bijuterii si lasa capatul sarmei perfect rotund si lucios. Prelucrarea dureaza de la cateva secunde la 1 minut depinzand de metoda aleasa. Electric sau manual.

    ATENTIE! daca lucrati cu metale placate gen fier placat, alama placata...etc...trebuie sa retineti ca prin aceasta manevra se indeparteaza stratul de placare. Daca la alama placata nu prea este o problema deoarece nu rugineste, la tortitele ieftine din fier placat va fi o mare problema. Fierul rugineste repede la contact cu umiditatea. La standul de la targ sau in urechile cumparatorului se poate intampla sa rugineasca in 1-3 zile.
    Tortitele din argint sunt cea mai buna solutie.

    06.06.2013, 15:14:39
  • PersonallyME
    PersonallyME

    Eu visez la asa ceva: http://mastertools.ro/unelte-multifunctionale/2971-f0137700jc-minifreza-electrica-dremel.html ca m-am saturat de slefuit la mana...
    Sunt mai multe modele si preturi, depinde pentru ce iti trebuie. Nu cunosc foarte multe detalii, cand ma voi hotari sa cumpar ma voi interesa mai bine. Mai citisem pe undeva ca se poate folosi si o unealta din aceea electrica pentru pilit unghii :D

    07.06.2013, 20:14:12
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Este o scula frumoasa si profi dar daca vrei sa fie si foarte fiabila si sa nu trebuiasca sa fie mereu in acumulator recomand una cu fir la priza.
    Eu am ceva scule Dremel dar sunt mult mai interesat de Proxxon. Astia au cele mai buna scule in domeniu.
    http://www.proxxontools.ro/masini-el-de-mana-220v-ac.aspx

    Nu sunt din plastic percum Dremel ci din aluminiu. Mult mai fiabile! Dar desigur mai grele. Depinde ce anume intentionezi sa lucrezi. Altfel sunt scule similare chinezesti care costa mult mai putin dar nu au puterea si finetea acestora.
    Proxxon este Ferrari-ul micro-sculelor. Dremel este foarte bun dar Proxxon este si mai bun!
    Proxxon versus Dremel este precum Barca versus Real!

    07.06.2013, 21:12:54
  • PersonallyME
    PersonallyME

    Multumesc pentru lamuriri Dungulitze, adevarul este ca ambele sunt destul de scumpe si trebuie sa cercetez bine situatia. La noi in tara se gasesc destul de putine informatii referitoare la prelucrarea metalului, unelte etc, eu cam tot ce am citit am citit pe site-uri din afara (de aici si cu dremel-ul :D)
    E funny comparatia ta (Barca vs Real) si tinand cont de faptul ca discutam despre polizoare si alte scule parca am vorbi de la barbat la barbat :))

    07.06.2013, 21:54:41
  • Dungulitze
    Dungulitze

    Pai eu sunt jumatatea masculina a Dungulitze :), Alex. Dungulitze are doua jumatati. Diana si Alex. Diana se ocupa mai mult de partea comerciala iar eu de cea tehnica. Ai intuit bine!

    07.06.2013, 23:32:16
  • PersonallyME
    PersonallyME

    I knew it :))

    07.06.2013, 23:59:50
  • Dungulitze
    Dungulitze

    :) LOL

    08.06.2013, 17:09:30
  • user21
    user21

    alina, pana te hotarasti daca sa iti iei sau nu ferrari, poti incerca cu hartie abraziva fina - finiseaza foarte bine marginile ascutite.

    eu am si dremel, dar folosesc destul de mult si hartie abraziva, si nu ma pot plange - decat de faptul ca mi-am cam slefuit si unghiile :)

    10.06.2013, 08:46:20
  • gemsgems
    gemsgems

    O sa incerc si hartia abraziva, oricum tebuie sa merg sa imi iau si pentru FIMO. :D Iar unghiile mele sunt mereu scurte si pilite bine, asa ca nu-i problema. :P Va multumesc tuturor! :D

    10.06.2013, 10:31:21
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    gemsgems, exista si polizoare de banc, mai mici (si nu sunt scumpe). Te va ajuta ulterior la multe lucrari si cred ca merita sa ai asa ceva acasa. Eu, asta ti-as sugera.

    11.06.2013, 00:54:47
  • gemsgems
    gemsgems

    Unde gasesc unul?

    11.06.2013, 15:27:37
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Magazine:
    -Obi, Dedeman, Practiker, Metro... Gasesti intre 50 si 120 lei polizare mai mici, de banc, cu doua pietre abrazive (stanga-dreapta), de duritati diferite
    Dar:
    - Gasesti fel de fel de scule electrice in pietele de la Obor, de Vechituri, Bazaruri etc... Nu neglija aceste locuri, deoarece poti gasi niste scule, unelte si masini electrice la un pret incredibil.
    - Daca ai gasi un meserias, ti-ar face un polizor foarte usor din motoarele de la masinile de spalat vechi. (fie el motorul de la spalator fie de la storcator).

    11.06.2013, 21:29:42
  • FlorEnaDesign
    FlorEnaDesign

    Eu folosesc Minifreza Einhell BT-MG 135/1 de care sunt f multumita... inca nu am descoperit tot ce poate face pt ca nu am avut nevoie.... inca! :) Este usoara, multe accesorii, poate fi fixata de banc.
    Pt capete de sarma am www.breslo.ro/Product/Cup-Burr-Wire-Rounder---Unealta-pentru-Rotunjit-Capatul-Sarmei---1-bucata_240463 , dar inca nu am folosit-o, deci nu ma pot pronunta.

    13.06.2013, 22:28:40
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Alina, pentru a-ti usura munca utilizand hartie abraziva, poti sa-ti construiesti "cabrons" - pe batoane de lemn lipesti hartia abraziva de diverse granulatii, pana la extrem de fina si treci capatul sarmei peste aceste placute.Vei avea rezultate, mai ales ca smirghelul este utilizat in bijuterie in faza premergatoare polisajului.

    15.06.2013, 20:28:20