Forum: Subiecte de afaceri pooooze mai bune!

  • rosegarden
    rosegarden

    Salutare dragi colegi!
    Vreau sa va propun ceva: incercati sa faceti poze mai bune lucrarilor voastre.
    Faceti un pic de efort si pregatiti mai bine fundalul,eventual grabiti-va sa prindeti soarele de dinainte de masa,sa nu iasa fotografiile asa gri.
    Cei care stau la bloc,pot si ei sa mearga pe balcon ,sau sa puna pur si simplu lucrarile in geam-daca lumina e mai buna,e mai usor sa iti iasa fotografii mai bune-mai clare si mai luminoasa-asta nu depinde asa mult de aparat si de indemanare-credeti-ma lumina ajuta foarte mult! e ca si cu ochii nostrii-daca e pe inseret,nu mai vedem asa clar.
    Va spun astea pentru ca zilele astea mi le-am petrecut scotocind bresloul dupa tot felul de chestii, si am gasit multe lucrari foarte bune, executate impecabil, artistice,etc..dar cu poze slabe!gri,sterse,ne-clare.
    E asa pacat!Stici,ne plangem ca nu ajungem prin listele de cumparaturi,dar acum mi-am dat si eu seama ce mult conteaza imaginea, fotografia!
    Am facut vreo 10 liste si foarte multe lucruri ce se potriveau si imi palceau nu le-am ales din cauza pozelor.
    Cineva spunea ca i se pare ca doar aceleasi magazine apar....este cam adevarat,dar nu din cauza vreounei prietenii, favorizari-asta am vazut-o pe pielea mea,ci din cauza pozelor rele,pur si simplu nu aveam ce sa aleg decat de la unele magazine care prezinta mai ingrijit...si credeti-ma chiar am scotocit!
    erau cazuri cand am ales lucrarea doar pentru ca arata bine in poze,pozele erau clare...si am renuntat la alta care era mai interesanta,pote mai complexa sau mai "geniala"(nu vreau sa ignesc pe nimeni...stiti ca si intre propriile noastre lucrari sunt diferente..).
    Am observat ca multe lucrari arata mai bine pe fundal alb,plus ca albul reflecta lumina, deci sansele sunt mai mari sa iasa o poza buna.
    Oricum, neaparatincercati sa faceti pozele ziua,si cat mai la lumina,soarele sa fie in spatele vostru -pe cat posibil- sa nu se "arda" fotografia-iese cu lumini prea tari....
    Mie personal imi place sa fac poze cu fundal color...dar voi incerca sa-mi calc pe inima si sa incerc si cu fundal alb.Si eu am multe poze de schimbat-am unle ..teroare;D..imi va lua ceva timp in plus, dar cred ca merita...(si eu am poar o sapuniera sony..care atunci cand a aparut...adica de vreo 7 ani:))) era buna,dar acum..plus ca am imprumutat-o si mi-au pupt o chestiuta la ea, de nu mai tine bateriile decat 5 min cand sunt noi...pe urma cate2..1....si deloc...deci...cu rabdare!!!)
    Se pot face poze cu diferite fundaluri aceleiasi lucrari,si veti vedea care iese mai bine,acela sa-l postati
    Altceva.....pentru prima impresia,dac vreti sa se si dea click pe produs,la unele produse folositi mai bine detalii pentru prima poza-pe urma pot sa vina si cele descriptive.
    Mna,sper ca nu am suparat pe cineva.Chiar vreau sa ajut.
    Spor la treaba!

    11.11.2012, 10:28:09
  • user61482
    user61482

    Subscriu, chiar daca si eu mai am de lucrat la acest aspect muuuuuult :)
    O poza reusita vinde mai repede, in plus , cum ziceai si tu, se poate incadra mai des si mai bine in galerii.
    Inca ceva: ne chinuim si lucram la o bijuterie ceva timp, prelucrarea unei fotografii cu siguranta ne va lua mai putin timp decat am petrecut muncind pentru produs, zic ca merita...
    Exista multe programele free in care iti poti lucra / lumina / etc poza facuta cu orice aparat. Picasa ar fi cred cel mai la indemana, e foarte usor de lucrat cu el si e gratuit :)

    11.11.2012, 12:16:55
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Rosegarden are foarte mare dreptate. Eu nu fac forte des liste, dar si mie mi s-a intamplet de multe ori sa gasesc produse foarte faine care se potriveau perfect cu tema dar pe care nu am putut sa le includ datorita fotografiilor slabe.

    Aici as vrea sa adaug ceva: pentru galerii este cat se poate de neproductiv daca proma poza a produsul este un colaj de fotografii, pentru ca strica focusul pe un obiect central. Asadar, folositi toate cele 4 pozitii pentru a posta fotografii si renuntati la colaje, cel putin ca prima poza.

    O sa postez si aici linkul spre tutorialelel foto de pe blog: www.breslo.ro/blog/?s=cum+pozam

    Momentan Revista Atelierul organizeaza un concurs in care puteti castiga o sedinta foto pentru produsele voastre. Dupa ce veti vedea diferenta sigur o sa va straduiti mai mult sa faceti poze bune: www.revista-atelierul.ro/2012/11/06/ai-poza-de-aruncat-avem-premii-de-dat/

    11.11.2012, 14:49:43
  • madascraftings
    madascraftings

    Pentru mine este foarte simplu sa fac fotografii la produse. Folosesc fundal alb simplu, realizat din coli de hartie deoarece doresc sa iasa in evidenta doar produsele. Fotografiile le fac doar seara, fara blitz, cand s-a intunecat afara si la lumina becului (este alba, nu galbena). Fotografiile ies un pic intunecate dar clare si nu galbui. Apoi le prelucrez cu Adobe Lightroom si ies asa cum se pot observa in magazin :)

    11.11.2012, 15:00:53
  • rosegarden
    rosegarden

    ai poza de aruncat-avem premii de dat...ce haios!!!!!..si ce idee buna!Trebuie sa lucram mai mult la imaginea magazinelor noastre,si orice ajutor e bine-venit.
    Da,sunt si programe..unele destul de usor de polosit...de ex paint net e ptmine..nu sunt mare calculatorista...si nici nu ma dau in vant dupa programe de alterare...dar pot ajuta.Am pus accentul mai mult pe rabdare, lumina si un fundal potrivit,pentru ca multe din noi au servici,sunt mamici si pe fuga...asa ca macar fotografiile sa fie mai bune, pana ajunge fiecare sa mai si prelucreze.
    paint netul mi-e la indemana..de obicei schimb putin, sau deloc...dar si eu mai am de lucru mult la fotografii..am bufnita,irisul,etc ,care sunt,,,,..vai de capul lor...
    deci in pain net e usor sa schimbi unpic tonurile culorilor sa semene mai mult cu realitatea, poti creste,diminua lumina, contrastul,saturatia culorilor, le poti face alb-negru,sepia,sunt optiuni pentru focalizarea...sau cum se zice..a pozelor...sharpening..ai texturi,pori scimba usor marimea pozei..in mb mai putini....recomand.....iar cine nu poate, nu vrea, macar poze mai bune!
    spor si succes!

    11.11.2012, 16:14:26
  • rosegarden
    rosegarden

    sa stiti..ca m-am referit aici...la toti breslasii!!! si colegii cu furniturile mai au de lucrat..ce-i drept,ei probabil vand mai mult decat noi,si daca mergem intr-un magazin cam stim deja ce vrem, ce ni se potriveste....totusi..eu de ex ies repede dintr-un magazin -mai ales cele noi-care are fotografii prea inchise la culoare sau ne-clare.....
    plus ca in liste figureaza si ei..si daca nu fotografiile de calitate-nu ma refer la artistenii-,clare...

    11.11.2012, 16:21:18
  • rosegarden
    rosegarden

    si aratam mai bine si ca site....

    11.11.2012, 16:21:41
  • rosegarden
    rosegarden

    ...si inscrieti-va la concursul mentionat de cinnamon..poate iese ceva!:)

    11.11.2012, 16:23:24
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Concursul e o sansa super, insa este doar pentru cei din Bucuresti, cei din provincie trebuie sa ne prelucram singuri pozele...:)
    Era doar o gluma, e de inteles de ce castigatorul trebuie sa aiba posibilitatea sa se poata deplasa cu produsele in Bucuresti.
    Succes participantilor!

    11.11.2012, 19:21:41
  • SEA.Design
    SEA.Design

    Sunt total de acord ca trebuie acordata o mai mare importanta pozelor, insa nu neaparat ca realizarea unei fotografii si prelucrarea ulterioara ar lua cu mult mai putin timp decat a fost necesar pentru produsul in sine. Eu de exemplu folosesc un lightbox facut de mine, am folosit ca suport pentru cercei un pahar cu picior, insa am realizat ca unele produse chiar nu se vad pe acest fundal si e nevoie sa refac in mai multe variante, cu mai multe background-uri, inclusiv purtate (unde intervine problema, ca voi avea nevoie de un model). Dupa asta fiecare poza trebuie prelucrata (eu folosesc Photoshop, dar se poate folosi la fel de bine si Gimp - sa-mi spuneti daca vreti un tutorial pentru prelucrare de baza). Ideea este insa sa nu ne speriem, ci sa intelegem ca si fotografia este foarte importanta.

    20.11.2012, 12:18:30
  • love4felt
    love4felt

    Si eu am o problema cu pozele si in ultima vreme am ales fundalul alb, pozele le fac dimineata cand am lumina mai buna si intra soarele in casa - si asta e intr-un interval destul de scurt, 2-3 ore maxim. In ultimele zile numai innorat a fost afara, si au iesit gri pozele cu tot cu fundalul meu alb. Asa ca astept cu interes sa iasa soarele sa pozez ultimele creatii.

    21.11.2012, 18:30:46
  • VanillaCream
    VanillaCream

    pot sa va ajut cu post-editare in photoshop daca aveti nevoie.

    23.11.2012, 18:31:29
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Vreau eu! Cum trebuie sa procedez?

    24.11.2012, 01:39:50