Forum: Suport Breslo Pot vinde pe breslo.ro fara firma?

  • florynro
    florynro

    Buna ziua. Pot vinde legal aici produse lucrate manual fara sa am infiintata o forma legala de comercializare (Intreprindere individuala/ Intreprindere familiala/SRL etc...)?

    Multumesc anticipat,
    Florin

    20.09.2010, 18:50:46
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Buna Florin!

    Breslo nu iti cere nicio dovada ca ai formele legale pentru a vinde produsele respective.

    In acelasi timp insa trebuie sa ai in vedere ca tu esti singurul responsabil pentru activitatea ta aici, si faptul ca Breslo nu iti cere acte nu inseamna ca dpdv legal nu ai nevoie de ele. Conform Termenilor (pe care ii gasesti aici :www.breslo.ro/Help/terms, mai ales punctele 4 si 5) tu garantezi ca poti vinde legal produsul si ca prin listarea lui nu incalci legile in vigoare.

    Pe scurt: Breslo se bazeaza pe corectitudinea utilizatorilor, care sunt oricum responsabili pentru actiunile lor. Daca alegi sa inclaci Termenii si legislatia in vigare iti asumi un risc.

    PS: In anumite situatii e suficient sa declari venitul in plus, fara sa fie nevoie sa iti infiintezi imediat o firma. Eu sugerez sa te informezi un pic inainte din surse oficiale.

    01.04.2011, 15:46:23
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    In alta oridne de idei, de ce mesajul e din 2010 si eu il vad deabia acum? o.O

    01.04.2011, 15:47:32
  • florynro
    florynro

    Da. Nici eu nu stiu de ce mesajul a ajuns tocmai acum. atat de tarziu. Am asteptat mult timp un raspuns. Si pe .ro sunt foarte multi care vind ocazional produse pe care le au sau nu le folosesc etc. Eu cred ca peste 90% din persoanele care vand aici nu au firma .

    22.04.2011, 17:23:58
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pe .ro este vorba de altceva, in mare parte produse pe care le au oamenii acasa si nu le mai folosesc. (de ex. telefoane mobile second hand etc.)

    In momentul in care produci sau cumperi ceva cu scopul revanzarii trebuie o forma legala tip PFA, SRL...

    22.04.2011, 21:48:27
  • Live
    Live

    Iată că eu fac parte din cei care au firmă. Şi-s multe fete care au firme. Deci nu ştiu de unde a venit presupunerea aceea cu 90%.

    26.04.2011, 19:10:39
  • swlady
    swlady

    florynro,poti sa vinzi si fara firma.F putini au firma din cei care vand pe Breslo si din cei care vand la targuri.Si dintre cei care au azi firma,f multi au vandut f mult timp fara nici o firma.Asa ca,nu mai asculta rautatile nimanui.

    26.04.2011, 19:25:02
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    De putut se poate orice, intrebarea e daca trebuie incurajat. Intrebarea a fost (citez) "Pot vinde **legal** aici produse lucrate manual fara sa am infiintata o forma legala", iar raspunsul este: nu, cu exceptia situatiolor in care este suficienta declararea veniturilor (din cate tin eu minte, in cazul veniturilor din consignatie, deci nu are legatura cu vanzarea pe Breslo).

    Anyway, orice decizie ai lua, eu cred ca trebuie sa te informezi asupra costurilor si riscurilor inainte - sa fie o decizie informata si asumata.

    26.04.2011, 19:59:00
  • Nisina
    Nisina

    Eu n-am intalnit pe nimeni la targuri fara PFA sau II . Cred ca nici pe Breslo nu sunt f. multi cei care nu au firma.Chestia cu 90% e cat se poate de exagerata.

    26.04.2011, 20:42:39
  • zambete
    zambete

    buna!
    nu sunt membru vechi al comunitatii,dar pot spune cu siguranta ca sunt multi (nu vreau sa fiu rea),care nu au nici o forma legala;
    este suficient sa ceri factura ....;
    in sfarsit fiecare raspunde pentru actele sale

    26.04.2011, 21:25:42
  • Nisina
    Nisina

    Scuze ! Acum am observat ca te refereai la .ro.Nu inteleg insa comentariul lui swlady.De ce ti se pare ca sunt rautati ceea ce s-a spus aici ? Fiecare e liber sa procedeze cum crede ca e mai bine si e OK sa intrebi daca nu esti lamurit de ceva, si e la fel de OK sa raspunzi cum ti se pare corect.
    Florynro iti doresc succes indiferent de cum hotarasti sa faci !

    26.04.2011, 21:32:38
  • Live
    Live

    Da, Swlady, poate vinde fără a avea firmă, dar nu legal! Oricine poate vinde oricum vrea, asta neînsemnând că este legal. Şi apoi...care sunt răutăţile? Cât despre şi afirmaţia cu vândutul de produse pe care nu le folosesc, plus presupunerea cu 90%...mie mi se pare că văd ceva, dar sper să nu fie precum mi se pare. Oricum, mă puteţi verifica: comandaţi la mine şi vedeţi dacă vă trimit factură sau nu!:)

    26.04.2011, 22:02:47