Forum: Orice altceva poza furata sau doar "imprumutata"

  • vintage.time
    vintage.time

    sa fie oare aceeasi poza in 2 magazine diferite? sigur nu este acelasi vanzator...

    care dupa care?

    www.breslo.ro/Product/Servetel_293022
    www.breslo.ro/Product/servetel-iepurila_282129

    tare urat...

    18.02.2011, 18:23:01
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Cred ca e doar imprumutata .

    18.02.2011, 19:10:49
  • vintage.time
    vintage.time

    asta inseamna ca o sa o dea inapoi?

    caci asta inseamna imprumut,nu?

    18.02.2011, 19:13:39
  • IGFashionDesign
    IGFashionDesign

    Si pana la urma cine a facut fotografia?
    Persoana nr. 3?.........asta ar fi tare

    18.02.2011, 20:26:54
  • vintage.time
    vintage.time

    nr 3? nuuuuuuuuu
    una din cele 2, care oare?

    18.02.2011, 20:30:03
  • cocky
    cocky

    vintage-time, cred ca tu stii bine raspunsul la intrebarea asta... :)

    18.02.2011, 21:46:21
  • havin
    havin

    mi se pare hilar.... sau un subiect deschis ca un luat peste picior. de ce mi se pare asa? va spun: un servetel NU este handmade, deci poate foarte bine sa se gaseasca atat la mine in sertar cat si la x in sertar. putem lua decizia simultana de a il vinde... o poza de servetel e o poza de servetel....
    ma gandesc ca daca mergem asa, pe drumul asta, cand vom avea nevoie sa expunem un caz cu adevarat 'bazat', de plagiat, n-o sa ne mai ia nimeni in seama... o sa ni se dea peste nas cu 'exemplul servetelului'.... nu va suparati, cred ca e mai bine sa ne vedem de ale noastre. inclusiv eu :)))

    19.02.2011, 05:58:00
  • punctG
    punctG

    :) corect! si se ridica intrebarea fireasca ce a fost mai intai oul sau salmonela?

    19.02.2011, 08:30:43
  • Nisina
    Nisina

    Eu propun ca cei care vand materiale sa scrie si ei " unicat " sub poze , asta asa ca sa respecte trendul de pe Breslo . Daca poti sa spui ca doua margele insirate pe o tije sau un swirl din fimo la care ai pus un snur e unicat (si am vazut o sumedenie de astfel de "unicate") , nu vad de ce nu ti-ai putea proteja si servetelele scriind acest cuvant mirific dedesubt . Sa fim seriosi si sa nu cadem in ridicol . Ma bate gandul sa fac o galerie cu astfel de "unicate" ,dar ar dura o saptamana numai vizionarea ei ... Iarta plagiatoarea , vintage - time , fiindca e un ingeras fata de muuulti altii care expun pe Breslo ! : ))

    19.02.2011, 09:11:53
  • kiti
    kiti

    Havin si Nisina din nou suntem pe aceeasi lungime de unda. Problema unicatelor am mentionat-o si eu de mai multe ori. Dupa mine unicat este acel produs care nu poate fi reprodus nici macar de cel care l-a creat . Fetelor deja incepeti sa exagerati cu vanatoarea de vrajitoare.

    19.02.2011, 09:23:15
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie mi se pare foarte probabil sa fie o poza de pe site-ul producatorului.
    Multi dintre cei care vand furnituri folosesc pozele producatorilor. Nu spun ca e neaparat o practica foarte etica, dar mie mi se pare o problema minora. Eu zic sa ne concentram pe cazurile unde chiar se fura idei, poze si tot tacamul.

    19.02.2011, 13:47:07
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    este cu adevat amuzant de observat cum toti avem o parere "interesanta" cand este vorba despre ceva ce se intampla altora si evident nu ne afecteaza...
    dar sa ne punem putin in situatia mea:

    deci, fac poza, o transfer in PC, o modific-prelucrez apoi fac toti pasii ca sa o incarc in magazin.pierdere de timp... mai apoi trece cineva pe acolo si isi da seama ca produsul respectiv il are de vanzare si deci, de ce sa mai piarda timpul cu toti pasii pe care i-am facut eu cand poate din 2 clickuri sa se serveasca cu poza si sa o incarce in propriul magazin.

    din toate explicatiile voastre ironice si pompoase, sa inteleg ca este ok sa se intample asa? nu conteaza ca este vorba despre un servetel sau despre un chibrit...in alta ordine de idei de ce eu nu imi fotografiez servetelele( nu vand insa numai asta) direct in ambalajul cumparat? pentru ca stiu ca o imaginea buna conteaza si deci printr-o poza reusita pot atrage...

    deci daca eu gasesc un obiect la voi in magazine pe care il am si eu pentru vanzare- fara sa fie handmade, pot sa iau poza pur si simplu...ar fi perfect, in felul asta nu mai pierd timpul pozand.
    si acum un caz concret:
    www.breslo.ro/Product/Cercei-Vintage-Joan-Collins_219101

    cum acest produs il am si eu si intentionez sa il expun ptr vanzare in alt magazin al meu, Cinnamon pot sa folosesc poza pe care ai facut-o tu? ca sa nu mai pierd timpul, nu este produs handmade, deci.............

    multumesc anticipat caci din raspunsul tau de mai sus rezulta ca se poate...

    19.02.2011, 15:29:42
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    ah, nu stiu in ce masura era nevoie sa mai specific

    poza am facut-o eu si la cateva zile cineva s-a autoservit

    19.02.2011, 15:33:00
  • vintage.time
    vintage.time

    Kiti, la tine in magazin la VANDUTE exista un produs vintage pe care o sa il incarc in curand la mine in magazin (nu e handmade)

    crezi ca pot sa ma "servesc" cu fotografia pe care ai facut-o tu?

    merci

    19.02.2011, 15:41:32
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ah, eu am crezut sincer ca e poza de pe site-ul producatorului. In cazul asta e un compliment pentru tine :)

    Daca spui ca e poza chiar facuta de tine personal o sa ii semnalez lui Luigi problema. Nu are legatura cu faptul ca produsul e sau nu handmade fiindca acum ceva timp am avut o poza furata cu un pachet de Fimo pe care evident am scos-o de pe Breslo.
    Eu ma refeream la faptul ca multa lume care vinde furnituri nu mai face poze personal produselor, ci le ia direct de pe site (de ex. daca cineva care vinde fimo ar folosi poza asta: http://tinyurl.com/6e4y7bd).
    Dupa cum am scris mai sus, nici asta nu mi se pare o practica prea etica.

    19.02.2011, 16:36:31
  • Nisina
    Nisina

    Hai sa nu mai facem din tantar armasar si din servetel , parapanta ! Mai citesc si clientii ce scriem noi pe Forum...
    Si ca sa o plagiez pe Havin " v-am zambit " si promit sa nu mai fac comentarii "ironice si pompoase " .

    19.02.2011, 17:55:38
  • havin
    havin

    sincer nu prea mi-am batut capul dar cum lucrurile iau amploare as vrea sa vin si eu cu o intrebare: nu inteleg, in ecuatia asta, unde se 'exista' vintage -time???? in exemplul concret adus in fata noastra e vb de atelierbeatrix si laura (nu mai retin restul dar sigur nu e vintage-time!)... e vb de foarte mult spirit civic? sau de conturi surori sau cum s-or mai numi? or poate de vina sa fie dimensiunea orgiastica a timpurilor noastre?

    si da, pt fetele in cauza- daca gasiti vreun produs identic prin magazinul meu si vi se pare ca poza e destul de reusita (cu toate ca eu le fac mai mereu noaptea si intotdeauna pe fuga)- ma angajez aici sa nu ma supar pe voi daca o preluati, incercand astfel o mare satisfactie ca am putut ajuta un breslas de-al meu economisindu-i cateva minute prin pasii pe care nu a mai fost nevoit sa ii urmeze datorita pozei deja existente!

    19.02.2011, 22:00:28
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Lizi, sunt magazne surori - chiar scrie in descrierea magazinului ...

    19.02.2011, 22:30:42
  • kiti
    kiti

    Nu stiu la ce produs te referi Vintage dar daca faptul ca poti lua poza de-a gata te face fericita ,no problem , be my guest. Am vazut si idei de-ale mele preluate dar nu-mi fac probleme.Sunt constienta ca atata timp cat lucrez cu materiale cumparate de pe breslo si la indemana tuturor un model poate fi f.usor copiat.Asta e si tine de constiinta si bunul simt al celor care copiaza. Deaceea caut sa gasesc materiale si apoi idei care nu pot fi reproduse. Se intampla insa ca o idee sa o aiba doua sau mai multe persoane independente una de cealalta.De aceea cand vad ca o idee de-a mea apare in alta parte ma feresc sa acuz, poate-i o simpla coincidenta.Zilele trecute am primit " ceva" care se preteaza la niste cercei excentrici. Cand i-am spus fiicei mele si i-am aratat primul cercel lucrat mi-a spus ca pe un sait american a vazut aceeasi idee. Nu stiu inca ce voi face daca schimb ceva, ii fac pt fiica mea sau pur si simplu abandonez ideea .

    19.02.2011, 22:36:28
  • tonycat
    tonycat

    Mi se pare hilara situatia asta, de ce nu a intervenit direct magazinul pagubit sa se adreseze magazinului care a afisat poza care nu ii apartine de drept?E ca la Radio Erevan...

    19.02.2011, 22:40:15
  • Loulou
    Loulou

    `neata!
    Din cate am vazut eu, magazinele care vand furnituri si doresc sa-si personalizeze pozele, pun un baner cu numele magazinului pe fiecare poza. Astfel se asigura ca pozele nu vor migra in spatiul virtual, catre alti vanzatori de furnituri.
    Daca acest baner nu exista, fiind vorba de produse de serie, cred ca-i foarte probabil sa va fie imprumutate pozele.
    Asa cum spunea si Cinnamon, exista magazine care prezinta direct poza furnizorului, nu stiu daca-i ok, dar cu siguranta nu-i interzis. Scopul pozei este acela de a reda o imagine a produsului ce urmeaza sa fie vandut.
    Sub cele 2 sau 3 identitati pe care le detineti aici, ati reclamat timpul pierdut pentru a face poze.
    Eu consider ca timpul pierdut, pentru a sapa prin magazinele altora, dupa poze cu care sa ne exemplificati ce doriti sa imprumutati la randul vostru, este cel putin la fel de lung, daca nu chiar mai lung.
    Evident, este o problema de gust, modul in care alegi sa-ti pierzi timpul. Eu am ales acum, sa-mi pierd timpul scriind aici.

    O zi frumoasa!

    20.02.2011, 08:08:13
  • havin
    havin

    un subiect ce cade usor usor in grotesc, eu l-as inchide. cum spuneam, haideti sa ne intoarcem la mesterit, ca ne face mult mai bine decat lalaitul aici.
    v-am zambit.

    20.02.2011, 09:35:04
  • lauraloredana
    lauraloredana

    pe viitor ma gandeam sa lipesc servetelele pe geam si apoi sa le fac poza...ca doar nu or avea toti curte ca a mea :))
    daca CinnamonCloves e de parere ca trebuie sa o refac nici o problema...nu vreau sa intru in polemici cu nimeni pentru poza unei furnituri.

    20.02.2011, 15:07:30
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, Laura, cred ca ar fi mai bine daca ai reface poza. Multumesc frumos.
    Si cu asta mi-e teama ca trebuie sa declar subiectul inchis inainte sa se mai incinga spiritele.

    20.02.2011, 22:53:54