Forum: Orice altceva Preturi materiale

  • Fine.Things
    Fine.Things

    Buna, in acest topic ma adresez furnizorilor de materiale.
    De ceva vreme urmaresc preturile lor pe site si ma intreb daca furnizorii care stau cu ele de ani de zile pe stoc se gandesc de ce se intampla asta. Eu am fost tentata sa cumpar unele materiale, mai ales margele, insa, fetelor, cu toata sinceritatea si bunavointa va spun ca nu vi le pot cumpara fiindca preturile sunt mult prea mari. De acord ca si voi aveti cheltuieli, ca vreti sa obtineti un profit, insa daca puneti preturi indestulatoare pt voi, noi nu vom putea sa obtinem niciun profit din comercializarea produselr finite, deci nu are rost sa vi le cumparam si sa le lucram.
    Va dau un singur exemplu : margele rotunde, de 8 mm, la pret de 0.35-0.40 bani, pt o bratara de 16 cm + inchizatoare ne sunt necesare 20 margele = 7-8 lei. La asta adaugam si inchizatoarea, sa zicem un pret mediu de 1 leu. Se mai adauga si un cost mediu de transport de circa 1 lei si iata ca numai pt materiale am ajuns la 10 lei, fara sa punem la socoteala timpul consumat pt achizitie. O asemenea bratara nu se poate da la mai mult de 15 lei, cel putin nu in Bucuresti, poate nici 15 nu luam. Din cei 5 lei valoare adaugata in cel mai bun caz, se mai scad costurile de expunere online si/sau de participare la targuri... stiti f bine si voi cat de ridicate sunt aceste costuri, Rezulta ca pana la urma, in fericitul caz ca dam bratara la 15 lei, ne mai raman circa 2-3 lei profit, ceea ce mi se pare extrem de putin.
    Bugetele multor familii sunt grevate de rate, de cheltuieli curente de supravietuire si primele lucruri la care poate renunta o femeie/ o mama sunt biju-urile. Exista, intr-adevar, o parte feminina impatimita care le achizitioneaza inca orice-ar fi, insa partea asta este f selectiva si nu ne poate cuprinde pe toti cei care lucram bijuterii handmade, asta-i f clar, deci trebuie sa ne adresam paturii largi a genului feminin si nu numai, sa ne adresam tineretului purtator de podoabe mai putin pretentioase, dar totusi de buna calitate fiindca altfel nu ni le cumpara si sa tinem cont de resursele materiale potential disponibile ale acestora.

    Scopul final al acestui mesaj este sa va avertizez, cu respectul cuvenit, ca preturile voastre intrerup ciclul de productie/ rotatia stocurilor si de aceea voi ramaneti cu materiale pe stoc ani de zile. Noi, cei care vrem sa mesterim, nu mai avem unde sa ne ducem cu preturile pt produsele confectionate din materialele voastre si asta nu foloseste nimanui, decat daca dorinta reala este sa nu aveti concurenta deloc pe piata, caz in care ma intreb de ce mai scoateti la vanzare materiale - presupunand ca sunteti de buna-credinta.
    Daca nu va ajustati preturile, ne veti impinge tot mai mult spre fz angro si spre importuri directe si abia atunci va veti intalni cu noi pe piata la preturi comparabile pt produse similare confectionate, in timp ce voi veti expune online, ani de zile, materiale nevandabile.

    Mi-am deja scutul, preventiv .... deci sunt pregatita de represalii avand in vedere ca nu-i prima oara cand atrag atentia asupra acestui aspect, iar datile trecute am primit fel si fel ... !

    26.04.2017, 14:25:42
  • Aigo
    Aigo

    Nici eu nu vreau sa-mi fie luat raspunsul in nume de rau, e pur parerea mea, atat ca si vanzator de materiale cat si ca persoana care se ocupa cu handmade.
    Imi vine sa ma lungesc cu explicatii si exemple dar incerc sa nu o fac. Pe scurt :
    Ca si vanzator de materiale : nu contest ca sunt unii colegi care au un pret ce pare putin mai piperat la materiale, dar acum chiar depinde cu ce anume comparam. Also, in spatele vanzarii de materiale sunt mult prea multe detalii ca sa le insir aici. Fiecare este constient si isi asuma pretul final cu care doreste sa vanda.
    Ca si om de handmade ( desi mai am mult de invatat ). Repet : e cum vad EU lucrurile.
    Se presupune ca daca ai intrat in lumea asta esti o persoana creativa cu un million de idei si culori care-ti explodeaza in cap. Implicit, vei cauta intotdeauna sa te exprimi prin ceea ce faci, fiecare produs care iese din mainile tale cuprinde si o bucatica din sufletul sau sentimentele tale.
    De asemenea, in incercarea noastra de exprimare, suntem intr-o continua cautare, intr-un continuu studiu de noi si noi tehnici si materiale.
    Aproape fiecare dintre noi am inceput prin a insira margele pe ata si a pune o inchizatoare, e adevarat. Si da, la momentul ala erau cele mai frumoase si minunate obiecte din lume  Dar la un momemt dat ne-am dat seama ca aceasta tehnica nu ne mai ajunge, si am inceput sa studiem, cum am zis mai sus, sa ne perfectionam, etc.
    Spre exemplu ( daca tot e sa dam exemple ) din 50 cm de sarma de cupru mai grosuta si vreo 2 m de sarma de cupru mai subtirica, plus o margica de 50 de bani sau chiar de 1 leu , cost total material max 3 lei poti face un inel frumos pe care il poti vinde linistita cu 20 de lei.
    Desi mie mu mi-a placut niciodata sa gandesc ca un comerciant
    Cu tot respectul pentru ambele parti, nu consider ca pot indrazni sa ma leg de preturile niciuneia dintre parti :)
    Sfat : urmeaza-ti intuitia ;)

    28.04.2017, 10:36:39
  • VonDenElben
    VonDenElben

    Respect opiniile tuturor ea sa cititi vanzatorii pt pret in momeentul in care nu esti vanzator pe platform e ..uratel ...Trendul pt aceste "Rant-uri" e pentru Facebook.
    De asemena , tell me more despre ce taxe si impozite platiti dvs VS un vanzator cu firma ? cu siguranta pretul e facut pe baza de multe detalii bine determinate ..Nu se imbogateste nimeni peste noapte !
    Just my two cents! in calitate de cumparator care a urmarit shopuri mai sau ca un stalker cand au evoluat in site-uri mari cu [ .ro ] de la min-magazin pe Breslo!
    Cheers!

    28.04.2017, 10:51:40
  • VonDenElben
    VonDenElben

    Respect opiniile tuturor dar sa critici vanzatorii pt pret in momeentul in care nu esti vanzator ! * Damn you typos!

    28.04.2017, 10:53:39
  • user92139
    user92139

    Nu cred ca e cazul sa ne inarmam cu scuturi si altele de genul pentru ca eu personal consider ca ne putem exprima un punct de vedere si intr-un mod civilizat :)
    Am citit cu un viu interes cele scrise de dumneavoastra si incerc sa le privesc din ambele puncte de vedere: persoana pentru care handmade-ul e mai mult decat un hobby din 2008 si ...persoana care administreaza un magazin de furnituri. Din ce am citit cred ca v-ati referit la pretul unei pietre de 8mm si vi se pare mult un 0,35 - 0,40 de bani. In aceste conditii pretul unui sirag ar fi de aproximativ 19 lei. Pietrele nu reprezinta exclusiv domeniul meu de interes dar am cautat pe bine cunoscutele site-uri en gros chinezesti si va spun ca diferentele nu sunt foarte mari, raportandu-ne la acelasi tip de piatra. Si asta fara a mai tine cont ca toti en gros - istii au acel bine cunoscut MOQ, ca mai exista si costuri de transport si chiar tva sau / si taxe vamale . Ca sa fiu mult mai concreta m-am raportat la costul unui sirag de agate de 8mm, cu lungime standard. In ce priveste oportunitatea de a cumpara din zona engros din Romania nu va pot spune prea multe pentru ca nu o cunosc insa daca dumneavoastra ati gasit preturi competitive si mult mai mici este foarte bine. Un magazin fie ca functioneaza pe o platforma sau independent, on line nu va putea financiar sa mearga pe aceleasi preturi ca un en gros. In ce priveste a doua oportunitate specificata de dumneavoastra ...cea a importului..va invit sa incercati cel putin o data. Iar aici vorbesc strict de import nu despre comenzi on line de pe site-uri chinezesti. Si va invit sa urmati toti pasii ...de la a gasi un furnizor, nu un retail-er, a negocia un moq si un pret, a gasi cea mai buna si fiabila varianta de transport...pana la a aduce produsele pe masa dumneavoastra de lucru. Trecand, bineinteles si prin toate formalitatile vamale, cu tot cu costurile lor materiale si nemateriale. Va spun sincer ca nu este atat de usor pe cat pare.
    In ce priveste preturile furniturilor pe breslo nu voi comenta sub nici o forma dar ce va pot spune este ca sunt aproximativ la fel cu cele promovate de magazine din afara breslo...si o afirm in calitate de cumparator . Aici ma refer , desigur, la zona mea de interes in domeniul furniturilor, nu in general.

    28.04.2017, 18:13:30