Forum: Idei si sugestii Prima luna gratuit

  • Margelute
    Margelute

    N-am nimic impotriva acestei oferte promotionale si incurajatoare dar exista posibilitatea vreunei verificari sau este in regula ce se intampla? S-a starnit o adevarata isterie cu luna asta neplatita. Magazinele de furnituri se innoiesc in fiecare luna, se schimba numele, se schimba pozele pe ici pe colo in punctele esentiale si tot asa. Nu cred ca este firesc si corect fata de restul membrilor, pur si simplu cred ca este o alternativa mai agresiva la repostarea produselor.
    Deci, care e treaba? A mai remarcat cineva sau am luat-o eu razna?

    24.02.2010, 21:12:35
  • magiccraft
    magiccraft

    Nu e r"razna"... am observat si eu... dar asta se intampla si cu magazine mai 'vechi"... repostarea acelorasi produse in ambele... sau mai stiu si eu cate magazine... :)... poate face parte din "strategia de marketing"... :))

    25.02.2010, 00:02:27
  • Margelute
    Margelute

    :) Se pare ca nu deranjeaza pe multa lume. Super! Ma pun sa deschid un "Margelute reloaded" atunci. De fapt ma oftic ca am poze prea frumoase si prea putin banale si nu pot sa-mi deschid alt magazin pe sest... LOL

    Serios chiar vreau sa stiu o parere oficiala. Nebuna nu sunt, se intampla acum m-am convins, dar chiar vreau sa stiu daca e acceptabila practica, nu neaparat ca sa-mi pierd suflul facand alt magazin, sau pozand margelele pe alta fata de masa dar ca sa nu ma mai intereseze subiectul :))) Deocamdata sunt foarte interesata, profund indignata si invidioasa in taina...

    25.02.2010, 13:21:35
  • accesoriilelumac
    accesoriilelumac

    poate metoda nu este foarte ortodoxa. eu as innebuni sa-mi deschid un alt magazin in fiecare luna. in plus cei care fac asta pierd feedback-urile vechi, pierd numarul de produse vandute,pierzi numele, imaginea, etc. lucruri care ofera credibilitate unui vanzator. trebuie sa promovezi acel magazin, sa-i faci reclama si asta se poate doar in timp. Cei care isi deschid in fiecare luna alt magazin au numai de pierdut si nu de castigat. si sa fim seriosi taxa este de 10 lei pe luna, o suma care se amortizeaza foarte repede.
    Stai linitita, promoveaza/ti magazinul cu multa seriozitate si sa-i lasam pe cei neseriosi pentru ca in timp o sa se elimine singuri.

    25.02.2010, 14:34:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    De acord cu Mac.

    Mie mie se pare o idee buna sa fie prima luna gratuita - asa nou venitii pot sa isi dea putin seama care-i treaba cu B. si daca le placepot continua sa vanda. Ar fi foarte greu sa gasim vanzatori noi daca i-am pune din prima sa plateasca fara sa aiba ocazia sa vada daca le place aici/au succes etc.

    Cat despre magaine noi in fiecare luna...trebuie sa ai o problema serioasa la etajul de sus ca sa te gandesti la asa ceva. :)) Nu numai ca nu poti sa-ti faci niciun fel de imagine, trebuie sa-ti faci in fiecare luna o noua adresa de mail (pentru cont), sa iti relistezi produsele, sa faci poze noi eventual...cred ca timpul meu pierdut pentru asa ceva valoreaza mult peste 10 lei :))

    Deci, sa nu ne punem mintea la nivelul unor oameni care se preteaza la asa ceva pentru a economisi 10 lei.

    25.02.2010, 16:13:42
  • Margelute
    Margelute

    Nu, cred ca am pus problema gresit de la inceput. Nu despre 10 lei vorbim, vorbim despre o metoda noua si vad trecuta cu vederea nu de repostare a UNUI produs cand si cand, ci de repostare IN MASA a sute de produse. 10 lei pentru un magazin de furnituri, si nu numai, e un maruntis. Dar vizibilitatea pe prima pagina si in categorii cand repostezi sute de produse in doua magazine simultan este nepretuita! Faptul ca se reia periodic este doar metoda prin care se plateste un singur magazin de fapt: cel cu renume, cu feedbackuri pozitive, cu clienti multumiti etc. Ca pana la urma daca cineva vrea neaparat plateste doua magazine si pune simultan in amandoua, am vazut ca nu este o problema, s-a acceptat si in plus pana acum nu m-a deranjat tocmai pentru ca este clar ca cele doua magazine sunt platite in paralel.

    Ma rog, poate e o risipa de energie din partea mea chestia asta. Dar eram curioasa de un raspuns oficial si daca sunt singura pe care o deranjeaza sa vada aceleasi produse postate over and over again...

    25.02.2010, 16:52:06
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @margelute: cred ca nu am inteles eu despre ce e vorba.

    Pana acum credeam ca cineva isi deschide un magazin, are o luna gratis. Apoi renunta la magazinul nr. 1, isi deschide sub alt nume/cont alt magazin (nou) pentru care are tot asa prima luna gratis. Apoi il inchide, si tot asa....

    Acum tu ai spus ceva de repostari pe prima pagina, doua magazien simultan, nu mai inteleg...crezi ca poti sa explici mai pe larg?

    25.02.2010, 19:51:22
  • Margelute
    Margelute

    Ti-am trimis un PM, l-ai primit? Am incercat acolo sa explic mai pe larg decat aici.

    27.02.2010, 10:07:54
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    Daca ai remarcat persoane care fac asta, poate n-ar fi rau sa semnalizezi cine sunt, pentru a ne face o idee si despre numarul celor care practica asta pentru vizibilitate pe prima pagina.

    06.03.2010, 23:53:18
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hey, mi-a scris mie pe PM. E vorba de vreo 3 useri care au in paralel cate 2 magazine cu produse similare sau identice.

    Problema e ca e cumva o zona "gri" asta. In fond, pentru fiecare magazin deschis, proprietarii platesc o taxa. Deci cine isi permite sau crede ca are sens, poate sa deschida oricand un nou magazin. Ideea e ca acesti useri au cate 2 magazine pentru a-si creste vizibilitatea pe prima pagina. Adica in loc sa relisteze ceva (ceea ce nu e permis), deschid doua magazine si listeaza de doua ori acelasi lucru, care astfel apare de 2 ori pe prima pagina -> more visibility.

    Nu as putea spune ca e undeva o regula care interzice detinerea a doua magazine (din contra) dar cu siguranta nu e ok sa listezi in mai multe magazine acelasi lucru. In fond, cum ar fi daca fiecare dintre noi si-ar permite si ar deschide inca 2-3 magazine cu aceleasi lucruri. :S

    Trebuie sa il intreb si pe Luigi ce parere are, cred ca cel mai bine facem ca pe , fiecare cu mai multe magazine trebuie sa si le treaca la profil (ca la funtasticus/Ruxish) si nu se poate lista acelasi produs in mai multe magazine.

    Ce ziceti?

    07.03.2010, 16:34:36
  • magiccraft
    magiccraft

    Pai daca este un principiu care se aplica la cei cu un magazin... de ce sa nu se aplice si la cei cu "n" magazine?!... cred ca administratorii sunt cei mai in masura sa stie cate magazine are fiecare si ce ar trebui facut in acest caz... normal ca din punctul de vedere al administratorilor este ok sa fie cat mai multi utilizatori... dar ar tre ui sa conteze si un minim de fair-play in toata aceasta treaba! Nu ne trebuie cursuri speciale de detectivi particulari pentru a vedea utilizatorii cu cate 2 magazine... eu stiu cel putin unul de cand m-am inscris pe Breslo... adica de 6 luni... :)... dar acum vad ca s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie!

    07.03.2010, 23:22:47
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ magiccraft
    Problema nu sunt userii cu mai multe magazine. Problema sunt cei care listeaza "dublu" aceleasi chestii in 2 magazine diferite.
    E usor sa faci o regula "nu postati acelasi produse in 2 magazine", dar avand in vedere ca e vorba de furnituri in mare parte, e usor sa listezi intr-o parte 5 margelute rosii si in alta 10 margelute verzi. Deja sunt doua produse diferite, nu? :/

    Astept sa vad ce zice si Luigi. Ok nu mi se pare nici mie dar e greu sa definesti printr-o regula ce e gresit :)

    08.03.2010, 01:07:13
  • Margelute
    Margelute

    Atunci singura solutie viabila este sa nu fie permise doua magazine pentru acelasi tip de produse. Adica sa ai de furnituri dar nu doua, sau daca vrei sa ai doua de furnituri sa ai unul pentru margele and stuff si altul pentru accesorii metalice de exemplu, sau unul de swarovski si unul pentru restul. Pe tipuri de produse adica, pe domenii cum ar veni. Nu stiu daca ma fac inteleasa dar cam asta ar fi o solutie ca sa se evite postarea dubla.
    Pentru ca 10 lei nu e o suma mare pentru nimeni pana la urma si n-o sa treaca mult timp pana o sa avem toti cel putin doua trei magazine in care o sa ne tot aratam unii altora aceleasi si aceleasi produse.

    08.03.2010, 11:32:24
  • Margelute
    Margelute

    :) Si putina dictatura nu strica zic...

    08.03.2010, 11:34:00
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Mai este valabila promotia cu prima luna gratuit si anul acesta? Multumesc.

    02.11.2011, 14:46:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @camelia: da, dar prima luna se numara din momentul in care iti faci contul, nu magazinul.

    02.11.2011, 21:12:41
  • Live
    Live

    Scorţişoară, Lugi spune aici www.breslo.ro/Forum/Taxa-magazin_topic_5785 exact pe dos! Noi ştiam că e aşa cum spui tu. Aţi putea să vă puneţi de acord, totuşi, ca să se înţeleagă la un fel?

    03.11.2011, 17:31:38
  • Luigi
    Luigi

    scorti are dreptate, m-am inselat eu

    08.11.2011, 09:35:03
  • Breslo
    Breslo

    Sistemul a fost schimbat, si schimbarile implementate.

    Perioada gratuita incepe din momentul activarii magazinului.

    www.breslo.ro/Forum/Schimbare-Politica-de-taxe-Breslo_topic_6027

    28.11.2011, 16:00:56