Forum: Suport Breslo Probleme la "Cele mai noi produse listate"

  • joujou.boutique
    joujou.boutique

    Buna ziua. Am o problema, am postat azi un produs nou ("Colier Fraise") in magazinul meu, iar acesta a fost listat in ultima pagina a rubricii "Cele mai noi produse listate". A aparut ff putin timp, dupa care a disparut. Dupa putin timp de la postarea acestui produs, am mai pus la vanzare ceva (Colier "Mystic Mauve") ... care a aparut in prima pagina. Bunnn ... ca sa imi apara iar primul colier (Fraise), l-am sters din lista mea de produse si l-am postat iar, ca pe un produs nou. A aparut in prima pagina, dar mi-a disparut cel de-al doilea colier, Mystic Mauve. Mentionez ca celelalte produse, listate inaintea si dupa colierul meu, sunt in lista "Cele mai noi produse listate".
    Care este cauza acestei probleme si cum se poate rezolva? Tin f mult sa imi apara colierul in prima pagina...

    13.11.2010, 11:48:50
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Buna!

    la "cele mai noi produse listate" nu iti va aparea decat ultimul produs listat. Deci daca listezi produsul 1, el va aparea in sectiunea respectiva atata timp cat nu listezi nimic altceva si mai nou. In momentul in care ai listat produsul 2, produsul 1 va disparea din lista (indiferent de pagina pe care tocmai era afisat) si produsul 2 va aparea in lista pe prima pagina. Daca listezi 3 produse unul dupa altul, in lista va fi afisat la sfarsit numai ultimul (cel mai recent adaugat - produsul 3).

    In general produsele noi listate apar in ordine cronologica, deci produsele listate cel mai recent pe pag.1, apoi cele putin mai vechi pe pag. 2 si cele mai vechi pe ultima pagina. Cat de mult timp apare un produs in lista depinde exclusiv de numarul de produse listate dupa el. Sunt zile in care nu apar multe produse noi si atunci produsele aluneca mai incet spre ultima pagina. In alte zile se adauga cateva produse noi pe ora si timpul in care sunt afisate ele este mult mai scurt.

    Momentul listarii nu este insa cel in care apesi "salveaza" ci cel in care ai inceput procesul de listare (descrierea produsului). Asa se face ca daca listarea dureaza foarte mult - de ex. daca incepi sa scrii descrierea, dar apoi dureaza o ora sa faci poze si sa le editezi - produsul este inregistrat ca fiind listat acum o ora, si in momentul in care apesi "salveaza" nu apare langa celelalte produse noi-noute pe pag. 1, ci la produsele listate "acum o ora", care intre timp poate au ajuns pe pagina 2, 3 sau ultima.

    Ca sa eviti problema asta, ideal e sa ai pozele, descrierile si tot ceea ce mai trebuie pregatite cand incepi listarea, astfel incat ea sa dureze cat mai putin - asa decalajul intre momentul listarii inregistrat de sistem (=cand ai inceput listarea) si momentul in care produsul devine efectiv vizibil in magazin este minim.

    Sper ca am reusit sa iti explic cat de cat cum functioneaza sectiunea respectiva :)

    PS: fiindca tocmai ai deschis magazinul pe Breslo, e bine sa stii ca re-listarea unui produs doar ca sa apara pe prima pagina nu e permisa.

    13.11.2010, 22:25:43
  • joujou.boutique
    joujou.boutique

    Multumesc frumos pentru explicatii.

    14.11.2010, 16:59:47